Thursday, July 18, 2024
Home / Kuchnia  / Jedzenie z zielonym listkiem, czyli żywność BIO

Jedzenie z zielonym listkiem, czyli żywność BIO

Która jest prawdziwa, a która tylko służy do zarabiania właścicielom eko-sklepów?

żywność bio eko natura fit

Zamiast sięgać po suplementy diety, sięgnij po to, co najlepsze w naturze / fot. / materiały prasowe

Sklepy z żywnością ekologiczną radzą sobie coraz lepiej – działają zarówno stacjonarnie, jak i w Internecie. Klientów nie odstraszają nawet wysokie ceny sprzedawanych w nich produktów, choć za identyczne towary w supermarkecie płaci się za nawet 5 razy mniej. Warto więc wyjaśnić, czym jest żywność BIO i czemu po nią sięgamy.

żywność bio eko natura fit

Zamiast sięgać po suplementy diety, sięgnij po to, co najlepsze w naturze / fot. / materiały prasowe

Wszystko, co naturalne

Żywność BIO to żywność produkowana w sposób naturalny, ekologiczny. Warzywa, owoce, zboża czy mięsa z certyfikatem pochodzą z upraw i hodowli, w których nie wykorzystuje się żadnych innych metod produkcji żywności niż naturalne. Rośliny są uprawiane bez udziału pestycydów i herbicydów, przez co pieli się je ręcznie. Zwierzęta nie są natomiast zamykane w klatkach i karmione hormonami oraz antybiotykami, ale wypuszczane wolno i żywione w sposób tradycyjny. Wszelkie artykuły żywnościowe pochodzące z gospodarstw ekologicznych są z tego powodu droższe, gdyż nie są produkowane na skalę masową w przyspieszonym tempie.

Klienci sklepów ze zdrową żywnością nie zwracają jednak uwagi na ceny. Znacznie ważniejsze są dla nich zalety produktów oznaczonych zielonym listkiem, czyli brak szkodliwych substancji i wysoka zawartość składników odżywczych. Naturalne witaminy i mikroelementy zawarte w owocach, warzywach, zbożach czy mięsie z gospodarstw BIO są w pełni przyswajane przez organizm, dzięki czemu staje się on odporniejszy na choroby. Ponadto zdrowa żywność działa na organizm nie tylko od środka – dzięki naturalnym witaminom i mikroelementom poprawia się wygląd cery, włosów i paznokci.

Żywność BIO spoza kraju

Co ciekawe, niemalże każdy sklep zielarski czy sklep ze zdrową żywnością oferuje nie tylko produkty pochodzące z Polski, ale i zza granicy. Często są to towary takie jak pochodzący z Japonii Coral Mine, które znajdują nabywców pomimo ceny jeszcze wyższej niż w przypadku produktów krajowych. BIO produkty powstają na całym świecie, jednakże nie każdy artykuł żywnościowy oznaczony symbolem zielonego listka jest produktem ekologicznym – dotyczy to zwłaszcza produktów pochodzących z Azji.

Niektóre artykuły oznaczone są symbolem łudząco podobnym do zielonego listka, choć nie mają nic wspólnego z ekologią. Nie spełniają norm jakościowych dla żywności BIO, a co więcej ich producenci nie mają zamiaru starać się o przyznanie swoim produktom odpowiedniego certyfikatu. Dobrze jest więc dopytać o żywność BIO spoza Polski sprzedawców, by ci wskazali, które produkty naprawdę są ekologiczne, a które jedynie takie udają.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ