Saturday, May 25, 2024
Home / Kultura  / Zyta Kowalska: „Kółko się zakochuje”

Zyta Kowalska: „Kółko się zakochuje”

Jakie są dziewczyny żyjące w kraju, w którym Paweł Deląg uchodzi za najprzystojniejszego Polaka?

„Kółko się zakochuje” Zyta Kowalska wyd. Novae Res

„Kółko się zakochuje” Zyta Kowalska wyd. Novae Res

„Kółko się zakochuje” Zyta Kowalska wyd. Novae Res

Debiut pisarski Zyty Kowalskiej pt. „Kółko się zakochuje” to szalona opowieść o losach kolektywu wielkomiejskich dziewcząt, zwanych Siostrami, która mogłaby się stać gotowym scenariuszem filmu telewizyjnego. W odróżnieniu od seriali: „Seksu w wielkim mieście”, czy choćby „Klubu Szalonych Dziewic”, bohaterki powieści Zyty Kowalskiej nie robią zawrotnych karier. Brak perspektyw rozwoju i siły przebicia sprawia, że imają się różnych zajęć, szukając swojego miejsca w życiu. Nadrzędnym celem Sióstr jest rzecz jasna znalezienie idealnego mężczyzny i urzeczywistnienie mitu o prawdziwej miłości.
W skład tytułowego Kółka wchodzi sześć, zupełnie różnych kobiet. Poznajemy Czikitę „zoolożkę, ekolożkę i śmieciarę”, Polę „wieczną dziewicę i doktorantkę”, Madzię – korepetytorkę angielskiego i emigrantkę zarobkową, Anię, która definiowana jest głównie przez pryzmat związku z przystojnym draniem Kubą (stąd pseudonim Ania-Kuba), Rudą – największą realistkę w sprawach damsko-męskich i łamaczkę męskich serc oraz Zytę – Siostrę Przełożoną Kółka, hipochondryczną stażystkę, rozdartą uczuciową między dwoma adoratorami.
Przyjaciółki zgłębiają dla nas „meandry męskiej filozofii życia”, zostają zignorowane przez pewnego impotenta, poznają tajniki erotycznej medytacji, udają się do wróżki, na szybką randkę, zostają poproszone o rękę, nadużywają środków halucynogennych i napojów uznawanych za wyskokowe. Przeżywają te wszystkie perypetie razem, zgodnie z ideą: Kółko broni, Kółko radzi, Kółko nigdy cię nie zdradzi.
Książka napisana jest lekkim, dowcipnym tonem, jej najmocniejszym atutem są realistyczne dialogi, przeplatane „Uwagami do wnucząt”, czyli mądrościami Zyty, którymi chce obdarzać swoje przyszłe, jeszcze nienarodzone wnuki. Akcja naszpikowana została „miejskimi kontekstami”, które z pewnością sprawią czytelniczą frajdę krakusom.

„Kółko się zakochuje”
Zyta Kowalska
Wydawnictwo Novae Res
Strona Sióstr na FB: Kółko Inteligentnych Inaczej, czyli między nami, Siostrami.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ