Sunday, June 16, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Żyrandol do salonu. Jaki wybrać?

Żyrandol do salonu. Jaki wybrać?

Wisienka na torcie

Żyrandol

fot. Pexels

Salon to pomieszczenie, które stanowi swego rodzaju wizytówkę domu. To w tym miejscu przyjmujemy gości, urządzamy przyjęcia, ale i odpoczywamy z bliskimi każdego dnia. Z tego powodu powinniśmy szczególnie dbać o aranżację tego wnętrza, aby było ono nie tylko stylowe ale również funkcjonalne. Jednym z istotnych elementów, które wpływają zarówno na aspekty estetyczne, jak i komfort użytkowania takiej przestrzeni, jest oświetlenie. Zazwyczaj w salonie stosuje się kilka źródeł światła. Najważniejsze jednak jest oświetlenie główne. Czym kierować się wybierając żyrandol do salonu? Podpowiadamy

 

Jak dobrać żyrandol do aranżacji salonu?

Wybór odpowiedniego żyrandola do salonu może być niemałym wyzwaniem, zwłaszcza jeżeli nie wiemy, czym powinniśmy kierować się, dobierając taki produkt. Obecnie żyrandole dostępne są w wielu różnych wersjach i różnią się między sobą nie tylko kolorystyką, wielkością czy wzornictwem, ale również designem. Z tego powodu dobierając żyrandol do salonu, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na to, czy wybrany przez nas produkt będzie dopasowany stylistycznie do aranżacji tego pomieszczenia.

 

Wśród najpopularniejszych stylów aranżacji wymienia się styl klasyczny, nowoczesny, industrialny, minimalistyczny, rustykalny, boho, a także glamour. Do każdej z tych aranżacji pasują nieco inne modele żyrandoli. Na przykład w klasycznych pomieszczeniach warto postawić na modele pięciopunktowe wykonane ze szkła i metalu. W nowoczesnych wnętrzach z kolei lepiej sprawdzają się żyrandole jednopunktowe w stonowanej kolorystyce o prostej formie. W industrialnych salonach z kolei warto wykorzystać metalowe proste żyrandole, które nieco przypominają lampy wykorzystywane niegdyś fabrykach. We wnętrzach glamour zaś najlepiej postawić na eleganckie i bogato zdobione wersje, na przykład z kryształkami. W Internecie można znaleźć wiele miejsca w których oferta żyrandoli jest bardzo szeroka, jednym z nich jest strona https://www.multilampy.pl/lampy-wiszace-klasyczne, gdzie można znaleźć setki produktów, oraz wybrać odpowiedni dla nas

Jak dobrać żyrandol do wielkości salonu?

Kolejnym aspektem, który powinniśmy uwzględnić, wybierając żyrandol do salonu, jest wielkość tego pomieszczenia. Warto zastanowić się, czy żyrandol będzie jedynym oświetleniem tego wnętrza, czy zamierzamy wykorzystać w tej przestrzeni również kilka dodatkowych punktowych źródeł światła. Żeby dobrać idealny żyrandol do wielkości pomieszczenia, należy sumę szerokości i długości pokoju podzielić przez 30, a następnie tę sumę pomnożyć przez 2,5. Otrzymamy wówczas przybliżoną w centymetrach średnicę żyrandola. Jeśli chodzi o wysokość takiej lampy, zaleca się, aby odległość od żyrandola do podłogi wynosiła co najmniej 210 cm. Z tego powodu zwłaszcza w wysokich wnętrzach warto postawić na modele wiszące, w niskich z kolei na krótkie wersje lub plafony.

Z jakiego materiału wybrać żyrandol do salonu?

Obecnie żyrandole do salonu dostępne są nie tylko w różnych wersjach kolorystycznych i stylistycznych, ale mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Wśród najpopularniejszych wymienia się tworzywa sztuczne, metal, szkło, a także kryształy. Dobór konkretnej wersji uzależniony jest od stylu, w jakim zaaranżowaliśmy to wnętrze. Złoty żyrandol świetnie sprawdza się w pomieszczeniach glamour, a także klasycznych, dodając im elegancji i luksusu. Czarny z kolei to propozycja dla fanów minimalizmu, kolorowy zaś to nietuzinkowy model dla miłośników oryginalnych rozwiązań.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ