Żylaki to problem coraz młodszych kobiet
Ta przypadłość ta bardzo często dotyczy także kobiet młodych, które nie ukończyły nawet 30. roku życia. Zobacz jak z nią walczyć.

Do pojawienia się żylaków dochodzi w sytuacji, gdy znajdujące się w żyłach zastawki tracą szczelność i elastyczność. / fot. fotolia
Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że problem żylaków dotyczy wyłącznie osób starszych, osób z nadwagą oraz kobiet, które preferują buty na zbyt wysokim obcasie. Tymczasem przypadłość ta bardzo często dotyczy także kobiet młodych, które nie ukończyły nawet 30. roku życia.
Do pojawienia się żylaków dochodzi w sytuacji, gdy znajdujące się w żyłach zastawki tracą szczelność i elastyczność. Prawidłowo działające zastawki żylne wspomagane pracą mięśni otaczających żyłę kierują przepływającą przez żyłę krew w kierunku serca czyli w przeciwnym kierunku działania siły grawitacji. Na skutek prowadzonego przez nas trybu życia, przyjmowania leków hormonalnych oraz wielu czynników zewnętrznych, zastawki przestają sprawnie funkcjonować, krew się cofa i dochodzi do jej zastoju, przez co żyły się rozszerzają i zaczynają być widoczne.

Do pojawienia się żylaków dochodzi w sytuacji, gdy znajdujące się w żyłach zastawki tracą szczelność i elastyczność. / fot. fotolia
Pojawiający się problem nie jest niestety jedynie problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym, ponieważ ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego. Z tego względu warto zastanowić się nad jego rozwiązaniem.
Leczenie żylaków
W pozbyciu się problemu żylaków może pomóc wizyta u chirurga najlepiej zajmującego się dodatkowo flebologią, czyli leczeniem chorób żylnych. W Polsce takich chirurgów zrzesza organizacja o nazwie Polskie Towarzystwo Flebologiczne. Jak tłumaczy dr n. med. Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica: Konsultacji z lekarzem wymagają już drobne zmiany w postaci pajączków czy pojawienie się niewidocznych wcześniej niebieskawych żył. Żylaki obecnie klasyfikowane są jako choroba i jeżeli zaczniemy ją leczyć we wczesnej fazie, później nie będzie konieczności stosowania skomplikowanej, wieloetapowej terapii.
Współczesna medycyna oferuje co najmniej kilka metod leczenia żylaków. Wybór odpowiedniej metody zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest stopień zaawansowania zmian, jednak bardzo ważne jest również to, jak głęboko pod skóra się rozwijają oraz czy mają przebieg kręty czy prosty. Aby ustalić najbardziej skuteczną w danym przypadku metodę leczenia wykonuje się badanie diagnostyczne, tzw. USG dopplerowskie.
Najczęściej stosowane terapie
Najczęściej stosowaną metodą leczenia żylaków jest zabieg skleroterapii. Skleroterapia polega na wstrzyknięciu w niewydolną żyłę specjalnego płynu obliterującego, który wytwarza odczyn zapalny ścianek naczynia, prowadząc w konsekwencji do ich zamknięcia. Na skutek takiego działania krew nie może już przepływać przez zatkaną żyłę i żylak zanika. Żylaki można także leczyć przy pomocy pary wodnej oraz laseroterapii.
Laserowe leczenie żylaków EVLT
Zabieg leczenia żylaków za pomocą lasera stosuje się przede wszystkim w przypadku dużych zmian żylnych. Przygotowując pacjenta do wykonania zabiegu, lekarz dokładnie ustala w jaki sposób rozłożony jest układ żylny oraz miejscowo znieczula skórę. Sam zabieg polega na wprowadzeniu do żyły specjalnego włókna laserowego, które powoduje zamknięcie niewydolnego naczynia. Zabieg trwa od 30 do 60 minut i po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu. Zaletą leczenia endowaskularnego jest możliwość zamknięcia światła dużej żyły bez konieczności wykonywania nacięć na skórze, co jest nieuniknione przy tradycyjnych metodach leczenia.
Leczenie żylaków parą wodną
W ostatnich latach coraz częściej do tego celu używa się pary wodnej. Taki zabieg jest polecany przede wszystkim w przypadku żylaków, których z powodu zbyt krętego przebiegu oraz płytkiego położenia pod skóra nie można leczyć za pomocą lasera. Jego największą zaletą, oprócz małej inwazyjności, jest fakt, że do uzyskania oczekiwanych efektów wystarczy jedynie jedna sesja. W przypadku skleroterapii, żeby uzyskać zadowalające efekty trzeba wykonać od 3 do nawet 5 sesji zabiegu.
Sam zabieg leczenia żylaków z użyciem pary wodnej polega na wprowadzeniu do światła żyły cewnika, za pomocą którego wpompowuje się do niej przegrzaną parę wodną. Dzięki takiemu działaniu żylak zostaje skutecznie zamknięty, a pacjent już następnego dnia po zabiegu może zobaczyć pierwsze efekty kuracji.
Terapia skojarzona
W przypadku zaawansowanych zmian żylnych często stosuje się terapię łączoną – leczenie endowaskularne, parowe i skleroterapia. Takie podejście do problemów naczyniowych, umożliwia uzyskanie bardzo dobrych efektów terapeutycznych. By jednak właściwie dobrać metodę leczenia, konieczna jest konsultacja ze specjalistą, podczas której przeprowadza się badanie fizykalne oraz USG. Obecnie dostępne metody leczenia żylaków umożliwiają pozbycie się problemu w sposób małoinwazyjny i niewymagający długiej rekonwalescencji, co miało miejsce dotychczas podczas zabiegów chirurgicznych.
Leczenie żylaków 5 grudnia, 2020
Warto udać się do lekarza flebologa już po pojawieniu się pierwszych objawów. Żylaki to uciążliwa choroba, a reklamowane kremy i maści tylko dają złudne poczucie leczenia i efekt jest odwrotny. W Warszawie polecam Kriocentrum bo mają tam super lekarzy i najnowsze techniki leczenia żylaków