Friday, June 21, 2024
Home / PARTNER MK  / Żylaki – problem estetyczny i zdrowotny

Żylaki – problem estetyczny i zdrowotny

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania żylaków i jakimi sposobami możemy je leczyć?

fot. materiał prasowy

Widoczne przez skórę, niebieskosine żyły na nogach, tzw. żylaki, znane są większość z nas. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że są one nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania i jakimi sposobami możemy je leczyć?

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Kogo może dotyczyć problem żylaków?
Do głównych przyczyn powstawania żylaków można zaliczyć czynniki genetyczne, styl życia (np. praca biurowa, brak ruchu i gorące kąpiele), ciążę, poród oraz zaburzenia hormonalne. Różnorodność ta sprawia, że żylaki mogą pojawić się u każdego z nas. Problem poszerzonych naczyń na kończynach dolnych dotyczy prawie połowy osób powyżej 50. roku życia. Warto jednak zaznaczyć, że również bardzo młode osoby, nawet poniżej 18 roku życia, często mają problemy z żyłkami na kończynach dolnych i zauważają pierwsze objawy choroby – mówi dr n. med. Monika Kuźmińska z Instytutu Yonelle w Warszawie.

Problem estetyczny i zdrowotny
Żylaki w pierwszej kolejności kojarzą się z problemem estetycznym. Faktycznie może być on bardzo uciążliwy, szczególnie u młodych kobiet. Drobne naczynia pajączkowate (najłagodniejsza postać) bywają niestety bardzo widoczne i mogą wpływać na komfort i samoocenę. Rozwój zmian może zatrzymać się na tym etapie, ale istnieje też ryzyko pojawienia się żylaków, a następnie powikłań takich jak przebarwienia, czy zmiany troficzne na skórze. Leczenie poszerzonych naczyń na kończynach ma więc nie tylko znaczenie estetyczne, ale jest działaniem profilaktycznym – dodaje dr n. med. Monika Kuźmińska.

Objawy niewydolności żylnej
Oprócz widocznych i mało estetycznych naczyń krwionośnych, chorobie tej towarzyszą inne objawy, które nasilają się wraz z rozwojem problemu. Możemy do nich zaliczyć:
– uczucie ciężkich nóg, ustępujące lub znacznie zmniejszające się po odpoczynku, zwłaszcza z uniesionymi kończynami,
– kurczowe bóle łydek, nasilające się w nocy lub w pozycji stojącej i siedzącej i przy upałach, uczucie rozpierania łydek,
– dyskomfort, uczucie ciągnięcia wzdłuż przebiegu żyły,
– uczucie mrowienia i pieczenia,
– świąd skóry.

Rozwiązanie
Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od wielu czynników, m.in. stopnia zaawansowania choroby. Do najczęściej rekomendowanych zabiegów zaliczyć można skleroterapię, która uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod likwidacji naczynek na nogach. Przed zabiegiem każdy pacjent poddawany jest badaniu USG naczyń żylnych z Dopplerem, które pozwala sprawdzić, w jakim stanie są naczynia. Sam zabieg polega na wstrzyknięciu specjalnego preparatu wywołującego w naczyniu miejscowy, kontrolowany stan zapalny, a w efekcie tego zamknięcie naczynia. Po zabiegu konieczne jest noszenie odpowiedniego opatrunku uciskowego – najlepiej, gdy są to specjalnie dobrane pończochy lub rajstopy. Świetne rezultaty można też osiągnąć łącząc skleroterapię z laserowym domykaniem pozostałych naczynek.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Jolka 19 października, 2015

    Miałam dużo pajączków na udach i twarzy, od pół roku zażywam harmonellę, kapsułki które posiadają rekomendacje Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą. Odkąd je stosuje pajączki są znaczne bledsze, ja dobrze się czuje i mam więcej energii. Miesięczna kuracja to niecałe 10 złotych, dlatego zamierzam dalej je zażywać.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ