Zwrot podatku z pracy za granicą – czego obawiają się Polacy?
Zawsze warto zawalczyć o swoje, zwłaszcza zarobione ciężką pracą

fot. materiały prasowe
Chociaż zwrot podatku dochodowego z obcego kraju po powrocie do ojczyzny nie jest niczym nowym, duża część emigrantów zarobkowych wciąż niechętnie podchodzi do odzyskania nadpłaconych podatków. Deklaracja dochodów i ogólny proces zwrotu wielu osobom nadal przedstawia się jako wymagająca wysiłku i czasochłonna procedura. Jest to jednak przekonanie powierzchowne i często błędne . Zbliżający się koniec roku to doskonała okazja do rozpoczęcia procesu zwrotu podatku bez odkładania i czekania na ostatnią chwilę
Nieuzasadnione obawy – największy hamulec
Każdego roku wielu Polaków wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Niektórzy podróżują do Wielkiej Brytanii, która wciąż jest popularna pod tym względem, inni wybierają Norwegię, Niemcy, a ostatnio też Danię. Również Holandia nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Lukratywne oferty pracy przyciągają do tego kraju zarówno młodych ludzi do pracy sezonowej, jak i osoby starsze, które są zdeterminowane, by pracować dłużej. Jednak kiedy po zakończeniu pracy wracają do ojczyzny, wielu z nich nie odważa się na zadeklarowanie swoich dochodów i odzyskanie nadpłaconego podatku.
Jedną z najczęstszych obaw związanych ze zwrotem podatku z zagranicy jest ryzyko utraty emerytury i ubezpieczenia społecznego lub podwójnego opodatkowania. Takie i podobne obawy są zwykle nieuzasadnione, gdyż zwrot podatku z Holandii, Wielkiej Brytanii czy innych krajów zatrudnienia to proces całkowicie zgodny z prawem i potwierdzony umowami między państwami, jak na przykład „Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania“. Jeśli masz wątpliwości, czy kraj, w którym pracowałeś, ma podpisany taki układ z Polską, możesz to łatwo sprawdzić, korzystając z ogólnie dostępnej listy takich państw.
Zwrot podatku z Holandii – co warto wiedzieć?
Osoby, które pracowały w Holandii i nadal nie zadeklarowały swoich dochodów, powinny się dobrze zastanowić. Każdy, kto pracował za granicą, może odzyskać nadpłacone podatki, niezależnie od tego, ile czasu tam spędził. Jednak kwota pieniędzy do odzyskania zależy od stażu pracy. Można najpierw samodzielnie obliczyć przybliżoną kwotę zwrotu. W Internecie jest wiele różnych arkuszy kalkulacyjnych, z których można skorzystać za darmo. Średnio Polacy odzyskują z Holandii około 816 euro rocznie. Ta kwota może oczywiście różnić się, bo ma na nią wpływ kilka czynników. Rozliczenie podatku z Holandii można wykonać za ostatnie 5 lat. Jeśli pracowałeś w Holandii jeszcze dawniej, to ewentualny zwrot już uległ przedawnieniu i się nie należy, bo zasilił już budżet państwa – tego nie da się odzyskać. Nadpłaty są zawsze zwracane w pierwszej kolejności tym podatnikom, którzy terminowo składają oświadczenia o dochodach. Dlatego nie warto czekać na nowy rok – możesz rozpocząć proces zwrotu już teraz.
Najważniejszy i najtrudniejszy etap – zebranie i wypełnienie dokumentów
Jeśli już choć raz próbowałeś zadeklarować swoje dochody i odzyskać nadpłacone podatki, to wiesz, że ten proces wymaga staranności i cierpliwości. Czasami nawet więcej, niż się z początku wydaje. Najtrudniejszym i wymagającym dokładności zadaniem jest zebranie wszystkich wymaganych dokumentów i prawidłowe ich wypełnienie. Organy podatkowe każdego kraju najpierw zwracają nadpłaty tym, którzy prawidłowo wypełnią wnioski i złożą je na czas. Jest to jeden z powodów, dla których wiele osób zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalistów. Zwrot podatku z obcego kraju wymaga nie tylko czasu, ale także określonej wiedzy.
Dokumenty, których wymaga holenderski urząd skarbowy:
• Dokument tożsamości – kopia dowodu osobistego lub paszportu. Są to jedyne dopuszczalne oficjalnie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo.
• Formularz Jaaropgave lub ostatnie odcinki wypłat od wszystkich pracodawców. Dokumenty te ukazują dochody i podatki zapłacone w Holandii. To umożliwia obliczenie kwoty do zwrotu i potwierdza, że osoba pracowała w Holandii legalnie.
• Numer BSN / SoFi. Jest to numer ubezpieczenia socjalnego. Tutaj żaden dokument nie jest wymagany. Wystarczy po prostu znać swój numer, aby wpisać go w określonym formularzu deklaracji.
• Deklaracja dochodów. Aby odzyskać nadpłaty podatkowe z Holandii, ważne jest również złożenie deklaracji o ewentualnych dochodach uzyskanych w Polsce.
Często łatwiej jest zebrać potrzebne dokumenty, niż prawidłowo je wypełnić. Dlatego, gdy niektórzy podejmują się tego procesu samodzielnie, inni zwracają się do profesjonalistów, którzy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za pomyślny zwrot podatku z zagranicy. Samodzielne wykonanie procedury z pewnością dostarczy konkretnej wiedzy i nowych wyzwań, ale skorzystanie z pomocy specjalistów ds. zwrotu podatku pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy, a przy tym zapewnia odzyskanie maksymalnej kwoty zwrotu, która się należy zgodnie z prawem. Niezależnie od tego, którą ścieżkę wybierzesz, zwrot podatku z zagranicy zasili Twój portfel w pieniądze, które uczciwie zarobiłeś.