Wednesday, May 29, 2024
Home / PARTNER MK  / Zwolnienie lekarskie online – jak je sprawdzić i o czym pamiętać?

Zwolnienie lekarskie online – jak je sprawdzić i o czym pamiętać?

Jeśli pracujesz na etacie, powinnaś to wiedzieć, bo licho nie śpi

Zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie online nakłada na pacjenta takie same obowiązki / fot. Freepik

Niezdolny do pracy z powodów zdrowotnych ubezpieczony pacjent może zgłosić się do lekarza po L4, przy czym nie musi być to wizyta stacjonarna. Zwolnienie lekarskie online również jest możliwe, o ile oczywiście chory się do niego kwalifikuje. W jaki sposób można sprawdzić swoje L4, czas jego trwania, zalecenia czy kod choroby? Sprawdź w artykule!

Zwolnienie lekarskie elektroniczne – gdzie można je sprawdzić?

Zastąpienie papierowych zwolnień L4 ich odpowiednikami elektronicznymi niesie za sobą wiele korzyści dla pacjentów, pracodawców, lekarzy i ZUS-u. Przede wszystkim zgubienie druku zwolnienia nie będzie problemem, gdyż jego wersja zapisuje się automatycznie w systemie. Wystarczy, że pacjent wie, jak sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie elektroniczne, a może w kilka chwil mieć dostęp do potrzebnych informacji. Może być to przydatne, by przypomnieć sobie czas trwania L4, czy też sprawdzić jego kod związany z uprawnieniami (L4 „chodzące” i „leżące”).

Gdzie sprawdzić zwolnienie lekarskie, które otrzymaliśmy stacjonarnie lub przez Internet? Opcje w tym przypadku są dwie. Pacjent posiadający osobiste konto PUE ZUS może sprawdzić swoje zwolnienia lekarskie za pośrednictwem tego portalu. Korzystanie z niego jest bardzo intuicyjne, więc każdy sobie poradzi. Osoby, które nie posiadają PUE ZUS, mogą zalogować się do swojego IKP – znajduje się tam zakładka „historia leczenia”, a w niej zakładka „zwolnienia”, gdzie również zapisywana jest historia L4.

Jak dostać zwolnienie lekarskie przez Internet?

Konsultacje lekarskie z możliwością wystawienia L4 online oferowane są przez różne prywatne podmioty medyczne. Lekarz na stronie, jak np. NaszaRecepta.pl, może wystawić zwolnienie lekarskie online w 5 minut. Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online na takim portalu? Konieczny jest wcześniejszy wywiad medyczny, który w tym przypadku polega na uzupełnieniu formularza medycznego przez pacjenta i jego analizie przez lekarza.

Pacjent powinien rzetelnie uzupełnić formularz medyczny, ponieważ zastępuje on tradycyjny wywiad słowny, który przeprowadzany jest na wizytach stacjonarnych. Analiza odpowiedzi zawartych w uzupełnionym przez pacjenta formularzu pozwala lekarzowi na ocenę stanu zdrowia chorego oraz ocenę zasadności wystawienia L4. Jeśli z formularza jasno wynika, że pacjent ze względu na problemy zdrowotne nie jest zdolny czasowo do pracy, lekarz niezwłocznie wystawi druk e-ZLA. Automatycznie o zwolnieniu lekarskim ubezpieczonego informowany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz pracodawca posiadający konto PUE ZUS.

L4 online – o czym należy pamiętać?

Zwolnienie lekarskie online nie różni się niczym (poza formą konsultacji z lekarzem) od zwolnienia L4 wystawianego stacjonarnie. Również obowiązki przebywającego na zwolnieniu online pacjenta wyglądają tak samo. Oznacza to, że ma on obowiązek poinformowania pracodawcy o fakcie niezdolności do pracy. Jeśli jednak pracodawca posiada konto PUE ZUS, nie trzeba dostarczać mu osobiście dokumentu ZLA.
W czasie swojego zwolnienia lekarskiego pacjent ponadto skupić powinien się wyłącznie na powrocie do zdrowia. Nie może zatem w tym czasie świadczyć pracy zarobkowej i nie powinien podejmować się obciążających organizm prac (np. zwolnienie na remont mieszkania). Nie jest to również czas na wyjazdy wakacyjne, odwiedziny u rodziny i wycieczki, chyba że lekarz wyraźnie zaleci zmianę środowiska. Pacjenci na L4 mogą być wyrywkowo kontrolowani przez ZUS (kontrolę zlecić może też pracodawca), a wykryte przy kontroli nieprawidłowości mogą mieć poważne skutki.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ