Thursday, April 25, 2024
Home / PARTNER MK  / Zwolnienie bez wychodzenia z domu? Sprawdź L4 przez Internet

Zwolnienie bez wychodzenia z domu? Sprawdź L4 przez Internet

Ujmuje prostota tego rozwiązania

l4 przecz Internet

fot. freepik

Pacjent niezdolny do pracy z przyczyn zdrowotnych lub konieczności opieki nad członkiem rodziny może otrzymać od lekarza zwolnienie L4, które aktualnie ma już postać elektroniczną. Nie każdy jednak wie, ale można też otrzymać L4 bez wychodzenia z domu i osobistego stawiennictwa na wizytę stacjonarną u lekarza. Co warto wiedzieć o L4 przez Internet?

 

Czym jest i jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne?

Jeszcze do niedawna pacjenci w czasie wizyty u lekarza otrzymywali specjalny druk zwolnienia L4, który musieli w określonym czasie dostarczyć swojemu pracodawcy. Druk stanowił usprawiedliwienie nieobecności w pracy, a oprócz tego uprawniał osobę objętą ubezpieczeniem chorobowym do pobierania świadczeń chorobowych za czas swojej niezdolności do pracy. Obecnie takie druki nie są już wydawane, gdyż wprowadzono e-zwolnienia lekarskie. Jak wygląda L4 elektroniczne? Nie różni się informacjami od swojego poprzednika, jednak ma postać cyfrową, przez co ułatwiony został obieg dokumentacji i jej przechowywanie.

Zwolnienie L4 przez Internet, bez wychodzenia z domu – czy to możliwe?

Biorąc pod uwagę, czym jest i jak wygląda L4 elektroniczne, pojawiły się nowe możliwości jego wystawiania. Okazuje się, że osobista wizyta u lekarza nie zawsze jest koniecznością, aby otrzymać zwolnienie lekarskie – opcją jest zwolnienie online, chociażby otrzymane na tej stronie: https://l4online.pl/. Zwolnienia przez Internet wystawiane są po konsultacjach z lekarzem, jeśli w opinii specjalisty pacjent kwalifikuje się do otrzymania L4, czyli jest czasowo niezdolny do pracy z przyczyn zdrowotnych lub konieczności zapewnienia opieki członkowi rodziny. Nie trzeba się też obawiać, jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne otrzymywane przez Internet, gdyż zupełnie nie różni się ono od tego, które wystawiane jest pacjentom na wizytach stacjonarnych.

 

Nieco inaczej natomiast wygląda sama forma kontaktu z lekarzem, jeśli prowadzone są konsultacje zdalne. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie brak konieczności wychodzenia z domu, co może być pomocne chociażby, gdy pacjent ma zatrucie pokarmowe lub inne schorzenie, które uniemożliwia mu dotarcie do lekarza. Konsultacja przez Internet polega zazwyczaj na uzupełnieniu przez pacjenta specjalnie przygotowanego formularza medycznego. Odpowiedzi pacjenta na pytania zawarte w formularzu są następnie analizowane przez lekarza, który podejmuje decyzję o tym, czy wystawić pacjentowi L4.

Co trzeba wiedzieć, jeśli chodzi o zwolnienie online?

Jeśli postawimy na rzetelny podmiot medyczny, L4 przez Internet będzie opcją legalną, o którą nie trzeba się martwić. W momencie wystawiania pacjentowi zwolnienia lekarskiego automatycznie dokumentacja wysyłana jest do ZUS oraz posiadającego konto PUE ZUS pracodawcy. To wygodne rozwiązanie, gdyż pacjent nie musi już osobiście w odpowiednim czasie dostarczać pracodawcy druku zwolnienia lekarskiego. Nie zwalnia go to jednak z obowiązku poinformowania pracodawcy (chociażby telefonicznie) o fakcie otrzymania zwolnienia.

 

Pacjent w dowolnej chwili może też sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie, także to, które otrzymuje od lekarza przez Internet. Wystarczy zalogować się na swój profil IKP, gdzie zapisywane są nie tylko zwolnienia, ale też recepty i skierowania powiązane z numerem PESEL danej osoby. Inną opcją jest skorzystanie ze swojego osobistego konta PUE ZUS, gdzie również pojawiają się dane o otrzymanych przez pacjenta zwolnieniach lekarskich. Obsługa obu wspomnianych platform jest bardzo intuicyjna, a logowanie do nich nie wymaga posiadania profilu zaufanego.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ