Monday, July 22, 2024
Home / Uroda  / Zwalcz skutecznie problemy ginekologiczno-urologiczne!

Zwalcz skutecznie problemy ginekologiczno-urologiczne!

Nietrzymanie moczu po porodzie jest jednym z najczęstszych schorzeń, z jakimi borykają się kobiety po rozwiązaniu. Zobacz jak sobie z tym poradzić.

fot. fotolia

Macierzyństwo to upragniony okres dla wielu kobiet, jednak nadal powszechnie nie mówi się o komplikacjach, które związane są z porodem. Nietrzymanie moczu po porodzie jest jednym z najczęstszych schorzeń, z jakimi borykają się kobiety po rozwiązaniu.

fot. fotolia

fot. fotolia

Poród to ogromny wysiłek dla organizmu każdej kobiety. W zależności od wieku, masy ciała dziecka i innych czynników jedne kobiety wracają do formy szybciej, inne potrzebują na to więcej czasu. Problem nietrzymania moczu jest bardzo powszechny u młodych matek – szacuje się, że dotyka aż 75% z nich, a u wielu z nich utrzymuje się nawet kilka lat po porodzie. Dla większości kobiet jest to temat wstydliwy, który powoduje, że stopniowo wycofują się z życia towarzyskiego. Warto więc przełamać w sobie wstyd i zgłosić się po profesjonalną pomoc.

Przyczyny nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu po porodzie może mieć wiele przyczyn – przede wszystkim jest to wynik rozluźnienia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla), a także zwiotczenia więzadeł, których zadaniem jest podtrzymywanie końcowego odcinka układu moczowo-płciowego odpowiedzialnego za zamykanie cewki moczowej. Nietrzymanie moczu nasila się zwłaszcza podczas podnoszenia ciężarów.

Domowe sposoby leczenia

Nietrzymanie moczu jest dla wielu kobiet problemem wstydliwym, co sprawia, że obawiają się wizyty u lekarza. Istnieje kilka domowych sposobów, które pozwalają na doraźną walkę z NTM. Przede wszystkim należy ćwiczyć mięśnie Kegla. Ćwiczenia polegają na zaciskaniu mięśni pochwy podczas oddawania moczu i ich chwilowym przytrzymywaniu. Sposób ten wymaga wielu tygodni cierpliwości zanim zaczną być widoczne efekty. Ponadto u większości kobiet jedynie zmniejsza dolegliwości, nie lecząc ich w pełni. Podobną funkcję spełniają dostępne bez recepty preparaty z wyciągiem z żurawiny czy neofuraginy oraz wkładki pochłaniające mocz – działania te są doraźne i nie eliminują bezpośredniej przyczyny nietrzymania moczu.

Profesjonalna pomoc

Przyczyny nietrzymania moczu po porodzie leżą w dysfunkcji cewki moczowej i pochwy. Doustne preparaty lecznicze jedynie łagodzą objawy. Nowoczesne metody leczenia NTM zalecają kompleksowe i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Polegają na przeprowadzeniu poszerzonej diagnostyki, a następnie dobraniu terapii odpowiedniej dla danego pacjenta – może ona polegać na leczeniu farmakologicznym, rehabilitacji, postępowaniu zabiegowym lub łączeniu tych trzech form. W przypadku nietrzymania moczu spowodowanego porodem najczęściej stosuje się zabiegi taśmowe, których zadaniem jest odtworzenie naturalnych warunków anatomicznych i usuniecie przyczyny NTM. Skuteczność tej metody sięga 95%, sam zabieg cechuje się natomiast niską inwazyjnością.

Nietrzymanie moczu po porodzie nie jest problemem, który zniknie sam – jeśli zaniechamy jego leczenia, to jeszcze wiele lat po urodzeniu dziecka będziemy się z nim borykać. Współczesna medycyna daje narzędzia do skutecznej walki z NTM, dzięki którym można cieszyć się pełnią macierzyństwa, zamiast dręczyć się skutkami dolegliwości. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie conticlinic.pl.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ