Saturday, April 20, 2024
Home / Styl życia  / Sport  / Aktywności  / Zumba – trening i zabawa. Przekonaj się, jakie korzyści przynosi

Zumba – trening i zabawa. Przekonaj się, jakie korzyści przynosi

Na zajęciach zumby poczujesz się jak na imprezie

Osoby tańczące zumbę.

Zumba to trening i świetna zabawa w jednym. Przynosi wiele korzyści / fot. Canva

Zumba – trening, który pokochały miliony! Nie tylko korzystnie wpływa na ciało, ale też na samopoczucie. Ćwiczenia są tak przyjemne, że poczujesz się jak na imprezie i zapomnisz, że w ogóle trenujesz

 

Zumba – co to jest?

Zumba to fuzja tańca i fitnessu. Jest połączeniem kroków tańców latynoskich, hip-hopu, tańca nowoczesnego i tańca brzucha z aerobikiem, cardio, ćwiczeniami siłowymi i rozciągającymi oraz elementami sztuk walki. Zumba to trening angażujący wszystkie partie ciała, wykonywany w rytm muzyki latynoamerykańskiej. Zumbę pokochali ludzie z całego świata – szacuje się, że w zajęciach uczestniczy ponad 15 milionów osób w 180 krajach. „Zumbowanie” polega na ciągłym ruchu, dlatego choreografie układane przez instruktorów są proste. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia w tańcu, aby zacząć.

Jak powstała zumba?

Zumba powstała przypadkiem na początku lat 90. w Kolumbii. Jej twórcą jest kolumbijski tancerz, choreograf i instruktor aerobiku Alberto „Beto” Perez. Kiedy zapomniał kasety z muzyką na zajęcia aerobiku, postanowił wspomóc się piosenkami, których słuchał podczas jazdy samochodem, czyli nutami latynoamerykańskimi. Improwizował, układając taneczne kroki i w ten sposób stworzył nowy rodzaj treningu. Nazwa „zumba” nie ma konkretnego znaczenia i – podobnie jak taniec – powstała przypadkowo. Następnie stała się również nazwą własną marki.

 

Warto przeczytać:

TOP 10: Fitness na YouTube – z kim warto ćwiczyć?

 

Dla kogo jest zumba? Rodzaje zumby

Wielką zaletą zumby jest to, że może tańczyć ją prawie każdy – od najmłodszych do najstarszych! Jedyne, co trzeba mieć, aby zacząć to wygodny strój i buty sportowe. Warto pamiętać o butelce wody, bo zajęcia dają niezły wycisk. Istnieje wiele odmian zumby, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Podstawową, klasyczną formą jest Zumba Fitness. Jeżeli chcesz urozmaicić swój trening, możesz wybrać któryś z poniższych rodzajów:

  • Zumba Aqua – zajęcia zumby odbywające się w basenie,
  • Zumba Toning – ćwiczenia, które poprzez wykorzystanie ciężarków pomogą ci wzmocnić mięśnie,
  • Zumba Step – choreografia, w której korzysta się ze stepu,
  • Zumba Senato – taniec, w którym używa się krzeseł,
  • Zumba „in the circuit” – połączenie choreografii i treningu interwałowego,
  • Strong by Zumba – zestawienie elementów cardio z treningiem siłowym.

Dla dzieci stworzone zostały osobne zajęcia – Zumbini dla tych do lat trzech, a dla starszych Zumba Kids & Kids Junior i Zumba Atomic. Osobom starszym poleca się Zumbę Gold, której trening jest mniej intensywny.

Zumbę tańczą najmłodsi i najstarsi. Są poziomy zajęć skonstruowane specjalnie pod każdą kategorię wiekową, na przykład Zumba Atomic dla dzieci, Zumba Fitness czy Strong dla młodych, którzy są kondycyjnie wydolni. Jest również Zumba Gold dla osób starszych, która w swojej tematyce zajęć nie posiada mocnych ćwiczeń cardio. Tak więc zumba towarzyszyć może nam w każdym wieku. Najważniejsze jest, aby dobrać odpowiedni trening oraz trenera do swoich możliwości i gustu muzycznego. Reszta to już cudowna impreza

– mówi instruktorka zumby Paulina Dudzik.


Przeczytaj:

Ewa Chodakowska: Nie wszystko o mnie

 

Jakie korzyści daje zumba?

Zumba niesie za sobą wiele korzyści. Pozytywnie wpływa na ciało – wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, poprawia kondycję i koordynację ruchową. Podczas godzinnego treningu możesz spalić od 500 do nawet 700 kalorii, dzięki czemu twoja sylwetka będzie smukła. Tańczenie zumby świetnie oddziałuje też na psychikę – podnosi poziom endorfin, dostarcza pozytywnych emocji i poprawia humor. Jak mówi Paulina Dudzik:

Zumba to nie tylko trening cardio – podczas jednych zajęć potrafimy spalić nawet do 700 kalorii – ale również podstawowe kroki tańców latino. Muzyka latynoamerykańska zawsze każdego człowieka wprawia w ruch, nawet tych broniących się przed tańcem potrafi poderwać na parkiet. W zumbie można połączyć przyjemne z pożytecznym – tańczyć i wyciskać siódme poty.

Zumba wywiera bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Zajęcia gwarantują świetną zabawę i mnóstwo radości, przez co zapomina się, że jest to trening, a nawet można poczuć się jak na imprezie. Dodatkową zaletą jest poznanie osób mających tę samą pasję.

 

Może cię zainteresować:

Balet dla dorosłych. Masz odwagę, by spełnić swoje marzenie z dzieciństwa?

 

A co o zumbie myśli instruktorka Paulina Dudzik? Czym jest dla niej?

Dla mnie zumba jest moją formą terapii. Od dziesięciu lat jestem instruktorką, w moich okolicach nazywano mnie „pani Zumba”. Zawsze powtarzam moje motto: Pamiętaj! Człowiek bez pasji umiera! Jako wieloletnia nauczycielka, wychowawczyni, potem prezeska firmy budowlanej, aż w końcu osoba prowadząca swoją firmę – przez ten cały czas nie zrezygnowałam z prowadzenia zajęć. Dla mnie nie jest to już forma zarobkowa. Dla mnie to wartość spotkania z ludźmi, oderwania się od codzienności, problemów. I ten cudowny moment, kiedy wchodzę do klubu, a z recepcji wołają „Paulina, dobrze, że jesteś. Masz całą salę ludzi”. To jest mega dowartościowujące, dające mi siłę i ładujące moje akumulatory energii do tego, abym mogła optymistycznie przeżywać każdy dzień.

Zumba. Instruktorka Paulina Dudzik.

Paulina Dudzik – instruktorka zumby / fot. Łukasz Jungto

 

Obecnie wiele klubów fitness w każdym mieście oferuje zajęcia zumby. Możesz tańczyć nawet bez wychodzenia z domu – na oficjalnej stronie Zumby znajdziesz między innymi samouczek podstawowych kroków i treningi. Dodatkowo wielu instruktorów publikuje swoje choreografie w internecie. Nie zastanawiaj się dłużej i tańcz! Miłej zabawy!

Może też cię zainteresuje:
Co to jest pilates – ćwiczenia i efekty

 

Natalia Mazur

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ