Saturday, April 13, 2024
Home / PARTNER MK  / Zrzucanie tłuszczu i budowa masy mięśniowej: znaczenie składników odżywczych

Zrzucanie tłuszczu i budowa masy mięśniowej: znaczenie składników odżywczych

Nie tylko litry potu i godziny spędzone na siłowni

Dieta budowa masy mięśniowej

Budowa masy mięśniowej wymaga dostosowania diety / fot. Pixabay

Krzysztof jest trenerem personalnym i strongmanem. Dni treningowe spędza w przyjemnym otoczeniu, jakim jest jego studio, gdzie może stworzyć idealną atmosferę dla odwiedzających go osób. Ciągle poszukuje nowych metod, które może włączyć do treningów, aby pomóc ludziom osiągnąć ich cele nawet, jeśli wydaje się to niemożliwe

 

To właśnie dzięki takiemu podejściu Krzysztof pomógł wielu osobom pokonać takie przeszkody jak otyłość, cukrzyca czy choroby serca. Wszystko poprzez dopasowane ćwiczenia, zbilansowaną dietę i właściwą suplementację. W tym artykule omówimy, jaką rolę odgrywają różne składniki odżywcze w osiąganiu tych celów. Więcej informacji na temat swoich konkretnych potrzeb znajdziesz odwiedzając sklep budujmase.pl.

Prawidłowe odżywianie a budowa masy mięśniowej

Odżywianie jest ważnym czynnikiem, który wpływa na zdolności organizmu do budowania mięśni i zrzucania tłuszczu. Istnieje wiele korzyści w obu aspektach, ale ważne jest, aby śledzić, jaki rodzaj składników odżywczych pomaga w każdym z tych celów. Budowanie mięśni wymaga białka jako paliwa i aminokwasów do wzrostu, podczas gdy redukcja tłuszczu często opiera się na diecie niskotłuszczowej lub ograniczeniach kalorycznych.

 

W celu redukcji tkanki tłuszczowej ważne jest, aby wdrożyć zrównoważoną dietę, która zawiera złożone węglowodany i chude białka. Pierwsze z wymienionych dostarczą energii podczas treningu. Z kolei białko buduje masę mięśniową, co oznacza, że możesz spalać więcej kalorii w trakcie odpoczynku. Chude białka są również doskonałym rozwiązaniem, ponieważ zawierają trzy gramy błonnika na porcję, a także kluczowe aminokwasy.

 

Najważniejsze aminokwasy w białkach to:
• alanina,
• cysteina,
• kwas asparaginowy,
• kwas glutaminowy,
• fenyloalanina,
• glicyna,
• histydyna,
• izoleucyna.

 

Fenyloalanina, tyrozynaza i tryptofan są głównymi aminokwasami w diecie sportowca dążącego do budowy masy mięśniowej i pozbycia się tłuszczu. Aminokwasy w proszku mogą pomóc w tym procesie, ponieważ dostarczają większą ilość białka na pojedynczą porcję.
Teoretycznie, wszystkie składniki odżywcze powinny być dostarczone w posiłkach. Jednak niektórzy ludzie mogą potrzebować dodatkowej pomocy w diecie. Pływakom i biegaczom często zaleca się przyjmowanie multiwitamin, ponieważ tracą oni więcej składników odżywczych przez pot i mocz, niż inni sportowcy.

 

Kwasy tłuszczowe omega z oleju lnianego również mogą w tym pomóc, ale upewnij się, że produkt, który kupujesz, jest wystarczająco dobry jakościowo. Uzupełnieniem każdej diety są suplementy, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie rodzaje suplementów są najlepsze dla Ciebie i Twojego ciała. Wiele zależy też od celu, który chcesz osiągnąć.

Odpowiednio dopasowany trening

Możesz wybrać się na siłownię i szybko się zniechęcić, gdy pojawią się zakwasy. Odpowiedni dobór obciążeń i intensywności treningów może stanowić różnicę między budową mięśni a utratą wagi.

Czas spędzony na siłowni jest ważny, ale jest mniej istotny niż to, czego potrzebuje Twoje ciało do budowania masy. Aby ćwiczenia były bardziej kompletne i spaliły tłuszcz, a jednocześnie pobudziły mięśnie do regeneracji, spróbuj treningu interwałowego (w skrócie HIIT). Odpowiednio zaplanowany nie zajmie Ci dużo więcej czasu niż zwykła kombinacja ćwiczeń, a do tego będzie bardziej efektywny. Treningi HIIT obejmują tę samą liczbę powtórzeń, co typowy zestaw ćwiczeń, ale są wykonywane szybciej i z mniejszymi przerwami między zestawami (jeśli w ogóle).

 

Zaletą tego podejścia, jest intensywność ćwiczeń, którą można dowolnie regulować, np. zwiększając lub zmniejszając tempo albo decydując się na większe, lub mniejsze obciążenia. Jeśli nie wiesz jaki system ćwiczeń będzie dla Ciebie najlepszy, znajdź trenera personalnego, takiego jak np. Krzysztof, który pomoże zarówno w ułożeniu diety, jak i doborze ćwiczeń.

Budowa masy mięśniowej czy redukcja tkanki tłuszczowej?

Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między budowaniem masy mięśniowej a redukcją tłuszczu oraz rodzajem składników odżywczych potrzebnych do osiągnięcia każdego z celów. Białko odgrywa kluczową rolę w obu aspektach, ponieważ dostarcza „paliwa”, podczas gdy aminokwasy budują mięśnie po treningu. Redukcja kalorii lub stosowanie diety niskotłuszczowej pomoże zmniejszyć zapasy tkanki tłuszczowej, ale bez białka może być ciężko utrzymać wagę na optymalnym poziomie. Wybór odpowiedniego stylu odżywiania, ćwiczeń i suplementacji pozwoli Ci osiągnąć planowany sukces! Zadbaj o każdy z tych elementów, a szybko zobaczysz pierwsze rezultaty.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ