Saturday, December 7, 2024
Home / #ZOSTAŃWDOMU  / #Zostań w domu na poważnie: teatry, muzea, książki

#Zostań w domu na poważnie: teatry, muzea, książki

Książki, teatry i muzea online

kwarantanna na poważnie

Z okazji 500-lecia śmierci Rafaela Santi platforma digitalowa Musement stworzyła wirtualne muzeum poświęcone genialnemu twórcy / fot. materiały prasowe

Będzie ciężko, ale jeśli może nam to wszystkim pomóc, to trzeba. Zajęcia twórcze nie są dla każdego i nie nadają się na każdy dzień, trzeba mieć wenę i materiały, mała dawka cierpliwości też nie jest bez znaczenia. Takie ręczne robótki też mogą paradoksalnie okazać się zbawienne tym z nas, którzy są bardziej nerwowi i zadziałać kojąco na nasz układ nerwowy. Szczególne teraz, wypróbujcie! Działa jak terapia wstrząsowa. Jeśli już całkiem nie znajdziecie w sobie zapału i woli do zajęć manualnych w pojedynkę lub z waszymi pociechami, zostają zajęcia mniej absorbujące, można je robić samemu lub z dziećmi

 

Teatry i muzea on-line

W ciągu roku bywa mało czasu by dać oddać się kulturze wysokiej, teraz można te zaległości nadrobić. Kto nie ma czasu chodzić to teatru czy muzeum może znaleźć w sieci mnóstwo przedstawień dla dzieci młodszych i starszych, także dla dorosłych. Można wygodnie usiąść w domowym salonie,  a nawet coś cichutko chrupać. Można też wybrać się na wirtualny spacer po muzeach, zobaczcie sami:

 

Spektakle dla dużych

 

lub

http://vod.tvp.pl/video/igraszki-z-diablem,igraszki-z-diablem,46164514

dla Małych

https://iteatr.tvp.pl/47174629/basn-o-trzech-konikach

 

Prawdziwa gratka dla wielbicieli sztuki to tour po malowidłach Rafaela Santiego

https://www.musement.com/pl/wirtualne-muzeum-Rafaela/home

a może Starożytna Grecja, Rzym albo dzieje Wojny Trojańskiej w  British Museum

 

How and why the Trojan War started

What sparked the mythical 10-year conflict between the Greeks and the Trojans?Discover the origins of the Trojan War in this video. Find out why Paris abducted Helen, and how a golden apple at a wedding banquet would pit goddess against goddess with devastating consequences.Book tickets to our blockbuster #TroyExhibition here: http://ow.ly/uyZr30q9l2n

Publiée par British Museum sur Mardi 21 janvier 2020

 

 

Coś miłego dla ucha

Dla tych co wolą jak się im czyta lub wykonują równocześnie inne czynności, nie mając czasu na czytanie, pozostaje słuchać, na przeciw ich potrzebom wyszedł Empik, udostępniając na 60 dni ponad 13 tysięcy audiobooków, ale również i e-booków dla dzieci i dorosłych.

TU znajdziecie wyselekcjonowane przez nas darmowe audiobooki dla dzieci i nastolatków, a TUTAJ dla dorosłych.

 

Jeśli wolicie metodą tradycyjną czytać osobiście lub wymiennie na głosy, polecić warto do wspólnego czytania z dzieckiem książkę Fridy Nilsson „Piraci Oceanu Lodowego” jest ona momentami co prawda mroczna, pełna ciekawych opisów, i emocjonujących dialogów. To historia o siostrzanej miłości i poświeceniu. Idealna dla dzieci starszych od 8 lat w górę.

„Tru” Barbary Kossmowskiej to książka świetna dla młodszych dzieci od lat 5 opowieść o młodym zajączku i jego mamie feministce. Wydarzenia, w które jest wplątany pomagają mu zrozumieć świat, a przy okazji dorosnąć. Dla nas to spora dawka dobrego humoru, który jest teraz w cenie i bardzo się wszystkim przyda.

„Ciumkowe historie” i „Noskawery” Pawła Beręsewicza to przepełnione ironią i również zabawne opowiastki dla dzieci wczesnoszkolnych. W rodzinie Ciumków bohaterami są także rodzice, więc i oni czytając powinni odnaleźć tam cząstkę siebie, a Noskawery są z kolei bardziej młodzieżowe, mówiące o zgubnych skutkach reklam.

A teraz trochę fantasy

Ponadczasowy „Harry Potter ” J. K. Rowling wciągający, idealny na dużo wolnego czasu cykl powieści o dziesięciolatku, który rośnie razem z kolejnymi tomami książki. Jego wredna ciotka i apodyktyczny wuj oraz ich dokuczliwy syn to niejedyne i w sumie najmniejsze z zmartwień, z którymi przyjdzie się zmierzyć bohaterowi. O przyjaźni, nienawiści, emocjonalne i momentami straszne. Wiek do ustalenia, nie mniej niż  10 do jak najbardziej 110.

„Baśniobór” autor Brandon Mull to wnikliwa, przyciągająca uwagę czytelnika od samego początku seria powieści o wciąż droczącym się rodzeństwie. Kendrę i Setha jednoczy wiedza o magicznym rezerwacie ukrytym na posiadłości dziadków, zostawieni pod ich opieką odkrywają tajemniczy świat i samych siebie. Historia 10 lat i w górę.

 

 

A tu mały przedsmak

 

„Dziewczynka, która wypiła księżyc” i „Syn wiedźmy”  Kelly Barnhill to dwie jakże poruszające powieści (10+), nieco do siebie podobne, bo jednej autorki. Przeplatające się wątki w każdej z nich, są momentami pełne magicznych, fantastycznych zdarzeń, które wciągają czytelnika z każdą koleją stroną, tym bardziej, że czai się za nią zazwyczaj jakaś tajemnica.

Na polskim gruncie również znajdziecie coś co wciąga bez reszty nie tylko całe tłumy nastolatków. „Magiczne drzewo – Czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki doczekało się już dawno ekranizacji, jednak pozostałe 10 części warto przeczytać. Kolejne losy Kukiego i jego przyjaciół śledzi się z zapartym, tchem, grupa dzieciaków ma przed sobą co rusz nowe wyzwania i zagadki do odgadnięcia.

 

Wszystko to znajdziecie w księgarniach on- line, pewnie dostępne, choć niektóre z tytułów to w miarę świeże książki, inne to pozycje kultowe, ale też nie powinno być problemu z ich znalezieniem na zakupach on-line, jedyne co, to trzeba będzie trochę poczekać na ich dostawę. Jeśli więc nie znaliście dotąd tych tytułów to warto je zamówić!

 

Edyta Sowa-Filipek

 

 

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ