Sunday, June 16, 2024
Home / POLECAMY  / Znasz stolice państw? Przy trzecim pytaniu dobrze się zastanów! [QUIZ]

Znasz stolice państw? Przy trzecim pytaniu dobrze się zastanów! [QUIZ]

Czy znasz stolice? Sprawdź swoją wiedzę

Mapa świata

Czy znasz stolice znanych krajów? Fot. Adobe Stock

Zanim wybierzesz się na wakacje, sprawdź, czy znasz stolice krajów z różnych zakątków świata. W quizie znajduje się 10 pytań, a na każde z nich są trzy odpowiedzi, z czego tylko jedna jest prawidłowa. Rozwiązując quiz, nie tylko zweryfikujesz swoją wiedzę o stolicach i zapewnisz sobie dobrą zabawę, ale przy okazji dowiesz się czegoś o miastach będących stolicami. Czy wiedziałaś, że niektóre z nich zostały zaprojektowane specjalnie na potrzeby pełnienia tej funkcji?

 

A co powiesz na takie wyzwanie?
”Banalnie ” custom_class=”mk-button” icon_pack=”font_awesome” fa_icon=”” link=”/banalnie-proste-i-piekielnie-trudne-sprawdz-czy-znasz-mitologie-swiata-quiz/” target=”_blank” color=”” hover_color=”” background_color=”” hover_background_color=”” border_color=”” hover_border_color=”” font_size=”” font_weight=”” margin=””]

1/ Co jest stolicą USA?

A /Nowy Jork
B/ Waszyngton
C/ Los Angeles

2/ Co jest stolicą Chin?

A/ Pekin
B/ Tokio
C/ Seul

3/ Co jest stolicą Australii?

A/ Sydney
B/ Melbourne
C/ Canberra 

4/ Co jest stolicą Indii?

5/ Co jest stolicą Hiszpanii?

6/ Co jest stolicą Turcji?

Stolicą Australii jest Canberra (3 C)

Pod koniec XIX w. o miano stolicy Australii walczyły dwa największe miasta: Melbourne (była tu siedziba parlamentu) i Sydney (mieściły się tutaj pozostałe instytucje rządowe). Jednak ze względu na konflikty między nimi i aby nie dopuścić do utraty popularności jednego miasta na rzecz drugiego, została zbudowana nowa stolica, Canberra, jako kompromis, pomiędzy tymi dwoma miastami.

Stolicą Indii jest Nowe Delhi (odp. 4 C)

Brytyjczycy, którzy kolonizowali Indie, przenieśli w 1912 r. stolicę z Kalkuty do Nowego Delhi ze względu na bardziej strategiczne położenie geograficzne. Od 1947 Nowe Delhi jest stolicą niepodległych Indii.
 

Stolicą Hiszpanii jest Madryt (odp. 5 A)

Madryt jest stolicą i największym miastem Hiszpanii. Wiele osób błędnie myśli, że stolicą Hiszpanii jest Barcelona, która jest drugim co do wielkości miastem Hiszpanii, a także stolicą regionu Katalonia.
 

Stolicą Turcji jest Ankara (odp. 6 B)

Ankara jest stolicą Turcji od 13 października 1923 r. Wcześniej stolicą Turcji było Stambuł (wcześniej znany jako Konstantynopol) jako stolica Imperium Osmańskiego. Jednak po utworzeniu Republiki Turcji w 1923 r., Mustafa Kemal Atatürk, pierwszy prezydent Turcji, postanowił przenieść stolicę ze Stambułu do Ankary, aby uniezależnić rząd od tradycyjnej i konserwatywnej stolicy. 
 

Stolicą Kanady jest Ottawa (odp. 7 C)

Ottawa została wybrana na stolicę w 1857 r. Był to wynik kompromisu między anglojęzycznymi i frankojęzycznymi liderami kraju. Miasto to było stosunkowo małe i nieznane, ale zostało wybrane ze względu na swoje centralne położenie w kraju, co ułatwiło dostęp dla przedstawicieli z różnych części kraju. 
 

Stolicą Nigerii jest Abudża (odp. 8 C)

Stolicą Nigerii jest od 1991 r. Abudża (Abuja). Miasto zaprojektowano i wybudowano od podstaw, aby przenieść stolicę z Lagosu z powodu zbyt dużego przeludnienia tego miasta i związanych z tym, narastających problemów. 
 

Stolicą Brazylii jest Brasilia (odp. 9 C)

Wcześniejszą stolicą Brazylii było Rio de Janeiro, ale ze względu na rosnącą populację i problemy związane z przeludnieniem, podjęto decyzję o przeniesieniu stolicy kraju do nowo wybudowanego miasta Brasília. Brasília została zaprojektowana specjalnie jako nowa stolica kraju, ze względu na swoje centralne położenie w kraju, co ułatwia dostęp do rządu dla ludzi z różnych części kraju. 
 

Stolicą Włoch jest Rzym (odp. 10 B)

Rzym jest stolicą Włoch od czasów zjednoczenia kraju w 1871 r. Wcześniej Włochy były podzielone na wiele mniejszych państw i regionów, z których każde miało swoją własną stolicę. Rzym został wybrany na stolicę kraju ze względu na swoje historyczne i symboliczne znaczenie dla narodu włoskiego, a także ze względu na swoje centralne położenie w kraju. 
 
Ola Przegorzalska
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ