Friday, June 21, 2024
Home / Uroda  / Wzmacniamy odporoność

Wzmacniamy odporoność

Chociaż wielu specyfikom mądrość ludowa przypisuje zapobieganie infekcjom, żadne badania tego jeszcze nie potwierdziły. Znalazł się skuteczny sposób.

Chociaż wielu specyfikom mądrość ludowa przypisuje zapobieganie infekcjom, żadne badania tego jeszcze nie potwierdziły. Skuteczność babcinych metod czy powszechnie stosowanych preparatów zdaje się więc wątpliwa.

vitrumd3

Na szczęście jest jednak skuteczny sposób na ograniczenie ryzyka infekcji nawet o połowę. W zeszłym roku grupa szwedzkich naukowców ze Sztokholmskiego Instytutu Karolinska opublikowała wyniki dużego badania klinicznego, które potwierdziło, że codzienna przyjmowanie witaminy D zmniejsza ryzyko infekcji dróg oddechowych aż o 49%.

Jak to możliwe? I dlaczego to właśnie witamina D, wcześniej kojarzona tylko z kośćmi, ma tak wspaniałe działanie. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań naukowych nad rolą tej witaminy życia i dzisiaj już wiemy, że wpływa ona praktycznie na cały organizm; od reakcji immunologicznej czyli właśnie odporności na ataki wirusów po zapobieganie bardzo poważnym chorobom takim jak cukrzyca, choroby serca a nawet nowotwory.

Wszyscy pamiętamy z lekcji biologii, że witaminę D człowiek może wytwarzać sam poprzez ekspozycję skóry na słońce, dlaczego więc mamy ją dodatkowo dostarczać organizmowi? Niestety w okresie jesienno-zimowym naszych szerokościach geograficznych, kąt padania słońca jest taki że skóra nie może produkować witaminy D. Ponadto nawet latem, na wakacjach, powszechnie stosujemy filtry słoneczne blokując tym syntezę witaminy D w skórze. A co z witaminą D w naszej diecie? Witaminy D jest bardzo mało w pożywieniu więc nie ma możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości tej witaminy w normalnej diecie Polaka.

Nic więc dziwnego że opublikowane we wrześniu 2014 roku wyniki Pierwszego Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Witaminy D u Dorosłych potwierdziły zbyt niski poziomo witaminy D u ponad 90% Polaków.

Warto więc rozpocząć suplementację witaminą D już dziś tak jak zalecają to aktualne Wytyczne Suplementacji Witaminą D dla Europy Środkowej opracowane przez zespół lekarzy i ekspertów. Zdrowie to sprawa poważna tak więc po sprawdzony, skuteczny preparat lepiej udać się do apteki. Preparaty witaminy D są już dostępne bez recepty. Szczególnie wygodne w stosowaniu są małe kapsułki z witaminą D zawieszoną w oleju, bo witamina D rozpuszcza się w tłuszczu i jest on potrzebny do jej wchłaniania. Zapytaj swojego farmaceutę o preparat który możesz przyjmować bez posiłku w odpowiedniej dla siebie dawce.

Sprawdź: Witamina D3 – Vitrum® D3

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ