Wednesday, July 24, 2024
Home / Styl życia  / Znaki od zmarłego – jak rozpoznać przekaz od zmarłego bliskiego?

Znaki od zmarłego – jak rozpoznać przekaz od zmarłego bliskiego?

kiedy widzisz więcej niż inni

kobieta spacerująca po cmentarzu

Czy możemy komunikować się ze zmarłymi? / fot. Canva

Kiedy z drzew spadają ostatnie żółte liście i wiatr chłodnego listopada przeszywa nas nawet przez gruby jesienny płaszcz odwiedzamy cmentarze i myślimy o zmarłych. Ale dlaczego nie moglibyśmy być z nimi w kontakcie cały czas? Dlaczego wciąż boimy się znaków, duchów… przecież rozmawialiśmy z naszymi bliskimi podczas ziemskiego życia, więc dlaczego nie możemy teraz? Dowiedz się jak rozpoznać znaki od zmarłego oraz jak zinterpretować przekaz od zmarłego bliskiego

Znaki podczas pogrzebu – czy bliscy mogą przekazywać chęć kontaktu?

Kobieta w ciemności ze świeczką wchodząca po schodach

Znaki od zmarłych mogą być drogowskazem w naszym życiu/ fot. Canva

 

Śmierć bliskiej osoby jest czymś niewyobrażalnym, co szczególnie w młodym wieku wywiera ogromny wpływ na nasze późniejsze życie. Jednak warto wierzyć w to, że naprawdę czasami można poczuć obecność zmarłych.

 

Dla niektórych może się to wydać dziwne, ale dlaczego mamy nie utrzymywać kontaktu z naszymi bliskimi nawet jeżeli nie ma ich już na tym świecie. Zdarza się, że to my nie chcemy z nimi rozmawiać. Gdy jesteśmy „głusi” na przekazy z drugiego świata nasi zmarli bliscy często sami wysyłają nam znaki.

 

Czasami możemy otrzymać znaki podczas pogrzebu lub po późniejszym czasie gdy będziemy mierzyć się z decyzjami lub wydarzeniami kluczowymi dla naszego życia. Niektórym osobom od małego mówione jest, że istnieje niebo, z którego zmarli obserwują nas na ziemi. Kiedy jesteśmy dziećmi wydaje nam się to być normalne, ale jako dorośli nie chcemy być obserwowani podczas każdej sytuacji. Jednak w naszym życiu pojawia się coraz więcej trudności, życiowych wyborów czy nawet sytuacji o krok od tragedii.
To właśnie wtedy najczęściej mówimy – Proszę daj jakiś znak.

 

Znaki od zmarłego dziadka, znaki od zmarłego taty, znaki od zmarłego męża, znaki od zmarłej mamy, znaki od wszystkich zmarłych krewnych czy przyjaciół mogą stać się ważnym elementem naszego życia jeżeli będziemy w stanie się na nie otworzyć i przede wszystkim w nie uwierzyć.

 

Kontakt ze zmarłą osobą – jak rozmawiać z duszą zmarłego?

Laura Lynne Jackson jest parapsychicznym medium. Pomaga ludziom w nawiązywaniu kontaktu z Drugą Stroną, która według jej terminologii z książki „ZNAKI – jak odczytywać sygnały, które wysyła wszechświat” jest miejscem, do którego nasi najbliżsi odchodzą po śmierci. Jednak Laura mówi nam, że my także możemy komunikować się z Drugą Stroną.

 

Prawda jest taka, że nie potrzebujecie mnie do tego, aby cieszyć się z tego rodzaju błogosławieństw. Nie potrzebujecie parapsychicznego medium, aby dostrzegać i odczytywać sygnały, które według mnie są sekretnym językiem wszechświata – formą komunikacji, która każdego dnia znajduje się wokół nas i jest dostępna dla nas wszystkich.

 

Zobacz także:

Mistrzyni ceremonii pogrzebowej. Kobieta, która żegna zmarłych

 

Tym, czego potrzebujemy, aby nawiązać kontakt ze zmarłą osobą jest miłość i wiara w to, że znaki, które wysyłają nam zmarli nie są zbiegiem okoliczności, ale prawdziwym kontaktem, który chcą nawiązać z nami nasi bliscy.

 

Po stracie kogoś bliskiego czujemy niewyobrażalny ból, pustkę a przede wszystkim niezrozumienie – dlaczego to właśnie my kogoś straciliśmy? Często nasz umysł nie jest w stanie pojąć, że osoba, która jeszcze niedawno rozmawiała z nami, śmiała się i po prostu istniała nagle zniknęła, rozpłynęła się w rzeczywistości.

 

W tym smutku oraz poczuciu straty i pustki nasz mózg nie jest w stanie tego pojąć. Idealnym odzwierciedleniem tego stanu jest opis uczuć kobiety, która straciła swojego 6-letniego syna zawarty w książce „ZNAKI – jak odczytywać sygnały, które wysyła wszechświat”.

 

„Ugrzęzłam w czarnym błocie – powiedziała mi później – Czułam, że chce umrzeć. Myślałam tylko o tym, że cały świat Caleba stał się czarny. Czy gdzieś utknął? Czy jego egzystencja po prostu dobiegła końca? Gdzie się znajduje? Przez wiele tygodni czułam głęboki rozpaczliwy smutek. Szukałam mojego syna w całej tej czerni i po prostu nie byłam w stanie go znaleźć„

 

Kluczem do porozumiewania się z naszymi bliskimi wydaje się być odnalezienie w sobie poczucia, że zmarła osoba wcale nas nie opuściła. Dalej jest z nami tylko w inny sposób. Czuwa nad nami i wciąż możemy się z nią komunikować.

 

Staje przed lustrem i patrzę sobie w oczy, które są takie same jak mojej babci – To w nich widzę odpowiedz

 

– wyznaje Laura. Wyjawiając swój sposób na to jak rozmawiać ze zmarłą osobą.

 

Chodzę na cmentarz. Nie modlę się, ale po prostu rozmawiam ze swoją mamą. Nie słyszę odpowiedzi, ale po prostu ją znam.

 

Zawsze kiedy chcę porozmawiać z moimi zmarłymi bliskimi patrzę w niebo. Nie wiem, na jakiej zasadzie to działa, ale tam zawsze znajduje odpowiedź. Po prostu czuję, że niebo do mnie mówi.

 

Biorę kartkę i długopis. Zapalam świeczkę. Myślę, że takie światło przywołuje ich obecność. Piszę na kartce dialog – to, co ja myślę i odpowiedzi zmarłej osoby. Po prostu czuje, jaka jest odpowiedz.

 

Kobieta trzymająca w ręku świeczkę

Możemy „nauczyć się” nawiązywać kontakt z naszymi zmarłymi bliskimi na różne sposoby/ fot. Canva

To kilka ludzkich przykładów, ale nie przepis na to jak przekazać wiadomość zmarłemu czy jak rozmawiać z duszą zmarłego. Aby rozmawiać ze zmarłą osobą, potrzebujemy ogromnej siły miłości i wiary w to, że ta osoba nad nami czuwa. Nie odnajdziemy tego w wirze codziennych obowiązków i spraw. Doznamy tego dopiero wtedy kiedy się zatrzymamy i zaczniemy naprawdę dogłębnie postrzegać życie, a nie tylko powierzchownie na nie spoglądać.

 

Zdarza się, że kiedy nie mamy czasu za dnia zmarli przychodzą do nas we śnie. Kontakt ze zmarłą osobą we śnie również może być dla nas znakiem. Czasem możemy dostać jakąś wiadomość.

 

Śnił mi się biały obrus, a na nim blade chude pomarszczone dłonie. Wtedy ktoś powiedział „No tak umrze za cztery miesiące”. Było to po śmierci mojego dziadka. Cztery miesiące później umarł mój wujek.

 

– wyznaje Kinga. Sny mogą być przepowiednią, ale także drogowskazem, który tylko wzmocni nas w dostrzeganiu znaków w codziennym życiu tak jak w przypadku Moniki

 

W domu, w którym mieszkała moja rodzina były wielkie białe drzwi. Pewnego razu to właśnie one mi się przyśniły. Potem kiedy byłam w sekretariacie mojej uczelni zobaczyłam podobne drzwi. Po prostu poczułam, że to znak i że wszystko będzie dobrze

 

Zastanawiamy się, jak nawiązać kontakt ze zmarłą osobą oraz czy zmarli nas słyszą. Jednak powinniśmy zacząć od pytania – Czy to my chcemy ich słyszeć? Wszystko tkwi w szczegółach i cierpliwości. To nie są od razu gromy z nieba czy widzenie na jawie. To czasem po prostu czyjeś słowa, ciąg liczb, jakieś zdarzenie czy znaczący przedmiot. Musimy „wyćwiczyć” w sobie umiejętność odczytywania znaków, a wtedy będziemy zauważać je coraz częściej. Z czasem może gdy sami poprosimy o jakiś znak – otrzymamy go.

 

Przeczytaj również: 

Gdyby został ci rok życia? Towarzyszka w żałobie i doula umierania mówi, jak przygotować się do śmierci

Widzenie zmarłego na jawie – co może znaczyć?

Czy możliwe jest widzenie zmarłego na jawie? Istnieje teoria, że osobami, które mogą widzieć zmarłego na jawie są dzieci. Psychoterapeutka psycholog i doradca duchowy Caron Goode autorka książki „Kids Who See Ghosts” uważa, że dzieci pomiędzy 2 a 4 rokiem życia są w stanie widzieć duchy zmarłych ludzi. Istnieje wiele różnych teorii, dlaczego tak się dzieje. Jednak przykłady z życia mogą zwalczać w nas racjonalne przekonanie, że jest to jedynie wybujała wyobraźnia naszych pociech.
Oliwia i Kasia tak mówią o swoich doświadczeniach:

Miałam trzy latka kiedy umarła moja babcia i rodzice opowiadali mi, że zaraz po jej śmierci unosiłam ręce do góry i stawałam na palcach mówiąc, że babcia mnie podnosi.

 

Moja kuzynka kiedy była mała przez długi czas wpatrywała się w ścianę i mówiła, że kogoś tam widzi.

 

Jednak dorosłym osobom zmarli najczęściej objawiają się we śnie. Mogą ich widzieć w różnych sytuacjach. Czasami zmarli bliscy przekazują nam ostrzeżenie albo ważne informacje na temat naszego życia.

Ostrzeżenie od zmarłego – jak rozpoznać?

Ostrzeżenie od zmarłego czy po prostu radę dotyczącą naszego życia najczęściej możemy dostać we śnie.

Zdarzenia zachodzące w trójwymiarowych snach z oczywistych względów mają dla nas ogromne znaczenie. W pewnym sensie dostajemy wówczas dane od wszechświata, który często udostępnia nam niezwykle użyteczne informacje. Niewykluczone, że w innych stanach świadomości nigdy byśmy ich nie odebrali, ponieważ bylibyśmy zbyt zajęci albo zbyt zdekoncentrowani

 

– Fragment książki „ZNAKI – jak odczytywać sygnały, które wysyła wszechświat” 

 

Często jesteśmy „głusi” na przekazy z drugiego świata, ponieważ mamy zbyt dużo obowiązków. Jednak kiedy mamy podjąć w życiu jakąś decyzję, zwracamy się do swoich bliskich o radę. Więc dlaczego nie moglibyśmy zapytać także zmarłych? Jak naprawdę wyczuć ich obecność? Czy są oni z nami cały czas?

Obecność osoby zmarłej – czy można ją czuć?

W różnych wierzeniach i religiach istnieją boscy opiekunowie, którzy czuwają nad ludźmi na ziemi. W chrześcijaństwie jest to postać Anioła Stróża a np. w hinduizmie nazywa się ich dewami. Prawie każda religia zawiera obraz aniołów, którzy są niejako pośrednikami między bóstwem a ludźmi. Laura Lynne Jackson uważa, że każdy z nas ma duchowych przewodników, którzy naszymi bliskimi, ale po prostu zostali do nas przypisani, aby nam pomagać. Duchowi przewodnicy, boska energia i nasi zmarli bliscy składają się na naszą Drużynę Światła.

 

Można w to wierzyć lub nie, lecz właśnie tym charakteryzuje się wiara. Nie można do niej tak naprawdę nikogo przekonać. To my sami musimy uwierzyć, że nasi zmarli bliscy wciąż nad nami czuwają i opiekują się nami. Wtedy będziemy mogli poczuć obecność osoby zmarłej w naszym życiu każdego dnia. Poczucie spokoju i wiary w to, że, pomimo tego, że nie ma ich z nami na ziemi wcale nas nie opuścili.

 

Czy można czuć obecność osoby zmarłej? Czy zmarli nawiedzają nas na ziemi? Koniec października i początek listopada to czas kiedy w różnych miejscach na świecie szczególnie myśli się o zmarłych. Pod koniec października obchodzone jest Halloween w dzisiejszych czasach skomercjalizowane święto swoje korzenie ma w celtyckim święcie Samhain. Celtowie wierzyli, że w nocy zacierają się granice pomiędzy światem żywych, a umarłych.

 

Zobacz także: 

Święto Zmarłych – jak obchodzi się je w różnych krajach?

 

kobieta w kolorowym makijażu nad stołem pełnym świec i jedzenia

W różnych kulturach inaczej obchodzone jest Święto Zmarłych/ fot. Canva

Wysoka kultura kultu zmarłych istnieje także w Meksyku gdzie święto Día de Muertos jest bardzo radosne – pełne kolorów i kwiatów. Meksykanie robią wszystko, aby dobrze przyjąć zmarłych, bo wierzą, że przychodzą oni do nich właśnie w tym dniu. Spotykają się na cmentarzach i ozdabiają swoje domy, żeby dusze mogły do nich trafić. W naszej świadomości obecność zmarłej osoby kiedy duch przychodzi do domu kojarzone jest z czymś strasznym, nawiedzaniem i horrorami. Jednak czy zdarza się tak, że dusza przychodzi do nas, żeby nam coś przekazać? Albo się z nami pożegnać?

Czy (i kiedy) dusza przychodzi do domu?

Kiedyś w większości przypadków ludzie umierali w domach, więc ciało zmarłego znajdowało się w jego domu rodzinnym aż do momentu pogrzebu. Wiązało się to z szeregiem różnych wierzeń i obrzędów. Dzisiaj ludzie częściej umierają w szpitalach lub od razu zabierani są przez zakład pogrzebowy. Jednak czy dusza przychodzi do domu, w którym mieszkała?

 

W wielu kulturach i krajach to, kiedy dusza przychodzi do domu związane jest z wieloma różnymi wierzeniami. Na Słowacji w nocy w Zaduszki na stole w domu zostawiało się chleb i inne potrawy dla dusz zmarłych bliskich, którzy mieli przychodzić, odwiedzić swoje rodziny. Nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych ściśle wiąże się także z obrzędem Dziadów – zwyczajem ludowym Słowian i Bałtów. W związku z tym obrzędem wędrującym duszom należało oświetlić drogę do domu, aby spędziły czas z bliskimi. Dzisiaj w Polsce tradycyjnie nie mamy już takich obrzędów, ale okres Wszystkich Świętych jest dobrym momentem, aby zastanowić się nad znakami i nad obecnością, którą chcą zaznaczyć zmarli w naszym życiu.

 

[…] niespodziewanie poczuł wszechogarniającą energię, która przeleciała przez jego ciało. Miał wrażenie jakby przez jego wnętrze przepłynął strumień elektryczności. Natychmiast też doświadczył energii i obecności swojego ojca. Znajdował się na otwartych wodach i niespodziewanie pojawiła się w nim głęboka miłość do taty. Cała ta sytuacja nie miała dla niego żadnego sensu. Jego pierwsza myśl brzmiała Czy oszalałem? A może mój ojciec przyszedł do mnie, żeby się ze mną pożegnać.

 

– Fragment książki „ZNAKI – jak odczytywać sygnały, które wysyła wszechświat”

 

Czy dusza przychodzi się pożegnać? Zmarli żegnają się z nami, ale wcale nas nie opuszczają. I tylko wielka siła miłości i wiary jest w stanie przebić granicę pomiędzy niebem, a ziemią. Zauważaj znaki, ale nie patrz na nie powierzchownie. Spróbuj znaleźć znaczenie w napisie na murze czy w uśmiechu obcej osoby.

Anna Kimla

TAGI
top

Dziennikarka z dużą wyobraźnią, pasją do ludzi i świata. Interesuje się psychologią, modą i literaturą.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ