Otyłość to choroba ‒ wybierz zdrowe życie
Operacyjne zmniejszenie żołądka jest najskuteczniejszą metodą uporania się z otyłością. Przeprowadzone w dobrej klinice jest bezpieczne, a jego efekty zdrowotne ‒ oszałamiające

Jest wśród nas coraz więcej osób z nadwagą / fot. materiały prasowe
Przyczyną otyłości, jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, jest łatwa dostępność niezdrowego jedzenia. Masz ochotę? Wyciągasz portfel i kupujesz. Potem pchasz w siebie ile i jak często chcesz, robiąc tylko przerwy na sen. Efekt? Szacuje się że w Polsce problem otyłości i nadwagi dotyczy 60 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet, i coraz liczniej dotyka dzieci
Mimo tysięcy lat, jakie upłynęły od czasu, gdy opuściliśmy jaskinie, nasz żołądek jest nadal żołądkiem człowieka pierwotnego. Wydzielając do krwi grelinę ‒ hormon, powodujący uczucie głodu ‒ jak dawniej daje swojemu właścicielowi sygnał, że ma on około dwóch godzin na znalezienie czegoś do jedzenia, bo w przeciwnym wypadku ssanie w żołądku stanie się naprawdę nieznośne. W zamierzchłych czasach, gdy pożywienie należało znaleźć w lesie lub upolować, dwie godziny znaczyło bardzo niewiele. Ale dziś, gdy jedzenie jest wszędzie, tylko brać? Kto, czując głód, cierpliwie czeka tyle czasu, aby go zaspokoić? Czy ktoś w ogóle czeka, aż poczuje prawdziwy głód? Problem polega też na tym, że żołądek wydziela tym więcej „hormonu głodu”, im jest większy. Inaczej mówiąc, im ktoś jest grubszy, tym częściej i silniej odczuwa głód ‒ i koło się zamyka.

Częste sięganie po śmieciowe jedzenie to prosta droga do otyłości i poważnych problemów zdrowotnych / fot. Robin Stickel / Unsplash
Zabieg zmniejszenia żołądka ratuje życie
Na szczęście bariatria, czyli dział medycyny, zajmujący się chirurgicznym leczeniem otyłości, nie jest bezradna wobec problemów tyjącej populacji. Chirurdzy bariatrzy przyznają jednak, że jak dotąd nie mają skuteczniejszej metody leczenia, niż zabieg zmniejszenia żołądka. Z jednej strony drastycznie zmniejsza on ilość przyswajalnego pokarmu, a z drugiej ogranicza wydzielanie hormonu głodu. Skuteczność zabiegu, liczona w odsetku pacjentów, którzy po operacji zdołali znacząco schudnąć, jest imponująca i wynosi 85 proc., wobec 15 proc. skuteczności innych metod. Dla osób z dużym nadmiarem kilogramów, obciążonych chorobami towarzyszącymi otyłości, jest to zabieg ratujący życie, a już szczególnie w sytuacji zagrożenia koronawirusem . Tyle tylko, że jest to zabieg operacyjny, co dla niektórych osób stanowi psychiczną barierę nie do przejścia.
Spokojnie, to tylko operacja
Powodem lęków jest brak dostatecznej informacji ‒ także o tym, jak bezpieczny jest to zabieg, jeśli tylko starannie wybrać sobie szpital. W wyspecjalizowanych placówkach medycznych, dysponujących sprzętem i salami operacyjnymi, dostosowanymi do potrzeb skrajnie otyłego pacjenta, jak na przykład w KCM Clinic w Jeleniej Górze, zabiegi zmniejszenia żołądka wykonuje się techniką laparoskopową na multimedialnym bloku operacyjnym. Laparoskopia polega na tym, że zamiast otwierać jamę brzuszną, wykonuje się wokół pola operacyjnego kilka nacięć o długości do 1,5 cm. To przez nie, z wykorzystaniem najwyższej klasy sprzętu, wykonywany jest zabieg.
Technika laparoskopowa w znakomity sposób poprawia bezpieczeństwo pacjenta. Dzięki niej unikamy długotrwałego leczenia ogromnych ran. Jeśli u osoby chorującej na otyłość chcielibyśmy tę samą operację wykonać techniką klasyczną, to ryzyko wystąpienia powikłań, choćby tylko z zakresu gojenia rany, byłyby dużo wyższe. Dodatkowo poprawia bezpieczeństwo zabiegów laparoskopowych blok multimedialny. Zapewnia on chirurgowi trójwymiarowy obraz wnętrza brzucha, najwyższej jakości Full HD, pozwalając operować precyzyjniej
‒ mówi prof. Piotr Major, chirurg bariatra w KCM Clinic.

Schemat efektów rękawowej resekcji żołądka / ilustracja z materiałów Partnera
Dzięki tej technologii, stosowanej w najlepszych placówkach medycznych w Niemczech, Austrii i USA, bezpieczeństwo zabiegu porównywalne jest z tym przy usuwaniu wyrostka. Pacjent wraca do domu już na trzeci dzień po zabiegu, a po 1-2 tygodniach rekonwalescencji może wrócić do pracy.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Podczas zabiegu zmniejszenia żołądka, nazywanego fachowo rękawową resekcją żołądka, dochodzi do jednego z najdłuższych zespoleń w chirurgii (15 do 30 cm długości!). Powodzenie zabiegu zależy przede wszystkim od jego szczelności. W Centrum Chirurgii Bariatrycznej i Metabolicznej szpitala KCM Clinic w Jeleniej Górze kluczowym narzędziem, stosowanym w trakcie operacji, jest wprowadzany do jamy brzusznej przez malutkie nacięcie stapler. Równocześnie przecina on tkankę żołądka i zespala obie jego części metalowymi zszywkami, zapobiegając wydostaniu się na zewnątrz treści żołądka. Dokładnie takimi samymi sztaplerami jednej z dwóch najbardziej renomowanych światowych firm posługują się bariatrzy najlepszych klinik w USA.
Oprócz tego w KCM linię zespolenia ręcznie obszywamy, dodatkowo zmniejszając ryzyko nieszczelności i krwawienia. Mamy też do dyspozycji kleje tkankowe, więc jeśli w czasie operacji stan szwów budzi jakąkolwiek wątpliwość, możemy je wzmocnić tymi klejami, co jest już bardzo wyrafinowaną metodą
‒ podkreśla prof. Piotr Major.

Operacyjne zmniejszenie żołądka to coraz częściej jedyny sposób, aby uporać się z nadwagą / fot. materiały Partnera
Co więcej, każdy zabieg operacyjny kończy się próbą szczelności. Jeszcze w trakcie operacji, zanim pacjent zostanie wybudzony z narkozy, do jego żołądka podawany jest zabarwiony na niebiesko płyn. Jeśli chirurg widzi, że żołądek jest napełniony płynem, a w jego sąsiedztwie nadal jest sucho, to znaczy, że zespolenie jest szczelne. Ostatnim testem na okoliczność ewentualnego przecieku, jest zdjęcie rentgenowskie, wykonywane w pierwszej dobie po operacji. Przedtem pacjent również wypija płyn kontrastowy. Obserwując, jak płyn ten przechodzi przez zmniejszony żołądek, lekarz ma możliwość sprawdzenia, czy odbywa się to w sposób swobodny, bez wycieków.
To wszystko, co medycyna jest w stanie zaproponować. W KCM wykorzystujemy wszystkie możliwości, jakie stosuje się gdziekolwiek na świecie, aby poprawić bezpieczeństwo zabiegów bariatrycznych
‒ zapewnia profesor.
W Jeleniej Górze najbezpieczniej
Od dwóch lat Szpital KCM Clinic zajmuje najwyższą pozycję wśród 210 polecanych klinik i szpitali bariatrycznych na świecie według porównywarki Global Clinic Rating (GCR). Ta silna pozycja jest nie tylko konsekwencją minimalizacji ryzyka zabiegów i stosowania najnowszych światowych technologii, jakimi posługują się tylko najlepsze placówki medyczne na świecie. Jednym z najważniejszych filarów sukcesu kliniki są specjaliści. Nie tylko certyfikowani chirurdzy bariatrzy, mający za sobą setki operacji. Nad bezpieczeństwem pacjenta czuwa multidyscyplinarny zespół, w którym oprócz chirurga jest doświadczony anestezjolog, a poza blokiem operacyjnym między innymi dietetyk i psycholog. To specjaliści z tego zespołu przed zabiegiem dbają o to, aby pacjent przeszedł rozbudowaną diagnostykę przedoperacyjną . Równolegle dietetyk i psycholog pomagają mu przebudować świadomość. Po zabiegu, w ramach opieki pooperacyjnej, dzięki konsultacjom online, nadal pozostają z nim w kontakcie, pomagając rozpocząć nowe życie. W tym ostatnim procesie niebagatelną rolę odgrywa też wzajemne wsparcie pacjentów bariatrycznych. Jest ono możliwe dzięki grupom wsparcia na Fb, osobno polsko- i anglojęzycznej, które skupiają już ok. 3 tys. osób. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów pacjent może też w każdej chwili skontaktować się z kliniką.

fot. materiały Partnera
Prof. dr hab. n. med. Piotr Major ‒ bariatra, specjalista chirurgii ogólnej. Jego zainteresowania koncentrują się wokół małoinwazyjnych technik chirurgicznych oraz chirurgicznego leczenia otyłości olbrzymiej. Zajmuje się również diagnostyką endoskopową przewodu pokarmowego oraz diagnostyką ultrasonograficzną. Autor i współautor licznych prac naukowych w krajowych i zagranicznych czasopismach medycznych. Członek Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz IFSO (ang. International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders), wielokrotnie nagradzany i wyróżniany.
Szpital KCM Clinic ‒ centrum edukacyjne i międzynarodowy ośrodek szkoleniowy w chirurgii plastycznej i bariatrycznej. Szpital jest ośrodkiem referencyjnym Johnson&Johnson i Olympus. Jest też organizatorem międzynarodowych konferencji i warsztatów szkoleniowych dla chirurgów z całego świata z transmisją LIVE z bloku operacyjnego. Oferuje komfortowe warunki i opiekę okołooperacyjną o najwyższych standardach. Dysponuje doskonałym sprzętem światowej klasy oraz świetnie wyszkoloną kadrą chirurgów, anestezjologów i pielęgniarek. Potrzebujesz dodatkowych informacji?
Zadzwoń lub napisz do koordynator ds. bariatrii i chirurgii plastycznej: 75 645 20 11, koordynator@kcmclinic.pl
https://www.facebook.com/groups/chirurgiczneleczenieotylosci