Thursday, June 13, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Zmieniają oblicze muzyki klasycznej

Zmieniają oblicze muzyki klasycznej

Fundacja Młodych Talentów MyWay i Radzimir Dębski starają się zmieniać spojrzenie na muzykę klasyczną. Czy im się to uda?

fot. Monika Jakubas

51 członków orkiestry symfonicznej, 7 godzin nagrań, 2 dni prób, 1 kompozytor-dyrygent. Efekt? Teledysk do utworu Radzimira Dębskiego pt. „CRUX”, będący częścią jego debiutanckiego albumu „JIMEK – The Best Of”! Współtwórcą tego niezwykłego projektu muzycznego jest Fundacja Młodych Talentów MyWay, która stara się zmieniać oblicze muzyki klasycznej.

fot. Monika Jakubas

fot. Monika Jakubas

Muzyka klasyczna? Nie, dziękuję!
Muzyka klasyczna jest dla większości z nas gatunkiem zupełnie obcym. Nie słuchamy jej, oceniamy jako trudną w odbiorze, nieciekawą, przestarzałą. Fundacja MyWay, która wspiera młodych muzyków symfonicznych, stara się wpłynąć na jej stereotypowe postrzeganie. Realizuje szereg różnorodnych projektów, które mają na celu zmianę obecnego oblicza tego gatunku muzycznego. Jedną z ostatnio podejmowanych aktywności była współpraca  z Radzimirem Dębskim przy tworzeniu teledysku do utworu „CRUX”, pochodzącego z debiutanckiego albumu artysty. Fundacja odpowiadała za zorganizowanie orkiestry symfonicznej, liczącej aż 51 członków.

Wspólny sukces
Po sukcesie w konkursie organizowanym przez Beyonce, otrzymywałem wiele propozycji nagrań swojej debiutanckiej płyty. Nie chciałem jednak wiązać się z żadną wytwórnią płytową, ponieważ obawiałem się, że ta mogłaby za bardzo wpłynąć na efekt końcowy mojej pracy. I wtedy spotkałem Adama Górko, pomysłodawcę i prezesa Fundacji MyWay. Zaproponował, że pomoże zorganizować  mi orkiestrę, która weźmie udział w nagraniach i stworzy coś, co będzie w 100% moje. Adam pomógł mi w realizacji jednego z moich największych marzeń, za co jestem mu niezmiernie wdzięczny – mówi Radzimir Dębski.

fot. Monika Jakubas

fot. Monika Jakubas

Teledysk został zrealizowany w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, przy współpracy z jednym z najlepszych polskich reżyserów dźwięku – Tadeuszem Mieczkowskim. Za obraz odpowiadali m.in. Bartek Hlawka oraz Piotr Śmigasiewicz, który obecnie debiutuje filmem pełnometrażowym “Framed”. Orkiestrę tworzyli studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wśród nich były m.in. Magdalena Langman, Beneficjentka Fundacji MyWay, koncermistrz orkiestry oraz Jennyfer Fouani – Ambasadorka Fundacji. Na perkusji grał jeden z najlepszych polskich perkusistów Michał Dąbrówka, a towarzyszyli mu Jose Manuel Alban Juarez oraz Remigiusz Zawadzki. Efekt współpracy można obejrzeć tutaj.

Fundacja Młodych Talentów MyWay
Fundacja MyWay to nowatorski projekt pomocy najbardziej uzdolnionym studentom wyższych szkół muzycznych. Zeszłoroczna rekrutacja zaowocowała nawiązaniem współpracy z czwórką niezwykle uzdolnionych młodych ludzi – Agatą Nowak, Szymonem Zawodnym, Magdaleną Langman  oraz ambasadorką Fundacji – Jennyfer Fouani. Zostali oni objęci specjalnym programem wsparcia. Zakłada on wyposażenie Beneficjentów w szereg narzędzi, które ułatwią im rozpoczęcie profesjonalnej kariery w świecie muzyki. Program obejmuje między innymi sesję nagraniową w studiu, wydanie płyty
z materiałami demo, nagranie filmu prezentującego wykonawcę, przygotowanie strony internetowej w języku polskim i angielskim, życiorysu w języku polskim i angielskim, wykonanie profesjonalnej sesji fotograficznej, a także pakiet szkoleń (m.in. trening personalny z coachem, szkolenie z autoprezentacji oraz komunikacji z mediami, szkolenie w zakresie praw autorskich i finansów, szkolenie z zarządzania stroną internetową). Projekt jest w finalnej fazie realizacji i w najbliższym czasie zostanie ukończony. Fundacja MyWay nie zwalnia jednak tempa i planuje kolejne działania. Z początkiem bieżącego roku jej oficjalnym sponsorem został Bank Zachodni WBK. Dzięki jego wsparciu, Fundacja pracuje obecnie nad realizacją zupełnie nowego projektu powstania orkiestry.

Bieżące informacje na temat Fundacji Młodych Talentów MyWay: www.myway.pl
oraz www.facebook.com/MyWay.Fundacja.Mlodych.Talentow

(źródło:mp)
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Muzyk 10 lipca, 2016

    https://www.youtube.com/watch?v=bPPLntEclO0 zachęcam do wysłuchania Nokturnu Franciszka Liszta, przepiekna muzyka, przepiękne słowa

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ