Tuesday, March 5, 2024
Home / Uroda  / Zmiany w ciele po porodzie. Zabiegi laserowe po ciąży

Zmiany w ciele po porodzie. Zabiegi laserowe po ciąży

Zabiegi laserowe po porodzie wspomagają ciało w powrocie do formy

zabiegi po ciąży portal dla kobiet

laserowe zabiegi pozwalają ciału po porodzie wrócić do formy / fot. Pixaby

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W jej brzuchu rozwija się nowe życie. To okres wzruszeń i szczęśliwych chwil, ale też pewnych niedogodności. W organizmie przyszłej mamy panuje burza hormonalna, a na jej ciele dochodzi do wielu zmian. Po porodzie kobieta nie wygląda już jak kiedyś. Potrzebuje kilku miesięcy na regenerację, w której bardzo pomocna jest laseroterapia. Dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej, autor eksperckiego bloga marekwasiluk.pl mówi nam o tym, jakie zabiegi laserowe warto wykonywać po ciąży

Zmiany w ciele w czasie ciąży

Pierwsze zmienny w ciele, jakie zauważamy w trakcie ciąży to powiększający się brzuch i piersi. Jest to oczywiście związane z rozwojem dziecka i przygotowywaniem się organizmu do karmienia.
Niestety wiele kobiet ma również w tym czasie skłonność do odkładania się nadprogramowej tkanki tłuszczowej. Jest to zwykle efekt tzw. zachcianek i mniejszej aktywności fizycznej, która może być utrudniona, gdy kobieta ma ciąże zagrożoną lub gdy w jest osłabiona w pierwszym trymestrze albo bardzo ociężała w trzecim.

Oprócz rozrostu tkanek, w organizmie kobiety następują zmiany hormonalne, które są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój i utrzymanie ciąży, jednocześnie przyczyniają się np. do powstawania przebarwień lub sieci poszerzonych naczynek na nogach.

Zmiany w ciele po porodzie

Dodatkowe zmiany następują w trakcie porodu. Naturalny często powoduje znaczące rozciągnięcie dróg rodnych, pęknięcie śluzówki oraz ścianek pochwy, a także może spowodować problem wysiłkowego nietrzymania moczu, natomiast cesarskie cięcie jest równoznaczne z pojawieniem się blizny. To intymne problemy, z którymi jeszcze do niedawna kobiety pozostawały same.
Gdy już dziecko pojawia się na świecie, organizm jego mamy nie regeneruje się z dnia na dzień. Aby powrócił do formy potrzeba czasu – od kilku miesięcy do nawet roku. Choć trzeba wyraźnie zaznaczyć, że niektóre zmiany pozostają już na zawsze. Aby je zminimalizować można wspomagać się zabiegami medycyny estetycznej. Jedną z kluczowych dróg jest laseroterapia.

Jak działa laser

Lasery to wyspecjalizowana grupa urządzeń, których działanie polega na wysyłaniu w głąb tkanki, fali energii świetlnej o określonej długości. Istnieje wiele rodzajów laserów medycznych i każdy z nich działa na inną strukturę tkanki. Jedne są dedykowane usuwaniu przebarwień, ponieważ ich energia pochłaniana jest przez melaninę. Inne niwelują naczynka, ponieważ ich fala absorbowana jest przez hemoglobinę, kolejne odchudzają ponieważ, oddziałują na tkankę tłuszczową, a jeszcze inne regenerują skórę, ponieważ pobudzają procesy regeneracji. Nie ma więc jednego lasera na wszystkie problemy, ale za to każdy z osobna jest bardzo dobrą metodą na wiele problemów estetycznych, również tych pociążowych.

Zobacz też: Laseroterapia. Rodzaje laserów i ich zastosowanie w medycynie estetycznej

Bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej

Co ważne zabiegi laserowe są bardzo bezpieczne, właśnie ze względu na selektywność ich działania. Mamy pewność, że będą oddziaływać tylko na wybrane struktury w tkance, omijając pozostałe. Poza tym przez to, że są dedykowane konkretnym problemom, przynoszą bardzo dobre i co ważne trwałe efekty.

Laseroterapia to kamień milowy w medycynie estetycznej. Wielu defektów nie dałoby się wyleczyć bez tego typu urządzeń.

Trzeba jednak pamiętać, że są to z reguły zabiegi inwazyjne. Oczywiście warunkiem skutecznej i bezpiecznej laseroterapii nie jest jedynie sam sprzęt, który powinien być najwyższej jakości, ale również jego operator. A nim zawsze musi być odpowiednio do tego wykwalifikowany lekarz. Najlepiej jeśli ma wieloletnie doświadczenie i umie tak dobrać parametry zabiegowe do pacjenta, aby zabieg był odpowiednio silny, żeby usunąć problem, ale nie za mocny, aby nie spowodować dodatkowych powikłań.
W Triclinium posiadamy kilkanaście różnorodnych laserów. Każdy z nich jest innym typem urządzenia lub też są te same rodzaje, ale różnią się trybem pracy. Kiedy przychodzi do nas pacjentka z problemami pociążowymi, zawsze jest najpierw dokładnie diagnozowana, a następnie dobieramy do jej defektu i indywidualnych predyspozycji najlepszą metodę i parametry zabiegowe. To jest bardzo ważne, ponieważ każda osoba mająca nawet ten sam problem, może mieć go nieco inaczej nasilony, jej organizm może reagować na zabieg w nieco inny sposób. Dlatego tego typu terapia zawsze musi być przeprowadzana mądrze.
Oto niektóre zabiegi laserowe, które polecamy wykonywać na problemy pociążowe:

Przebarwienia po ciąży

Laser bromkowo miedziowy na przebarwienia – to urządzenie usuwa najtrudniejsze przebarwienia o podłożu hormonalnym typu melasma, których właśnie najłatwiej można nabawić się w trakcie ciąży. Dysponuje dwiema długościami fali – emituje światło zielone (najlepiej pochłaniane przez komórki barwnikowe) i dodatkowo światło żółte (pochłaniane przez kolor czerwony, jest więc niezastąpiony przy przebarwieniach hormonalnych typu naczyniowego). Działa efektywnie także na głębokie warstwach skóry, dokładnie w miejscu, w którym doszło do nagromadzenia melaniny. Nie powoduje uszkadzania skóry, dzięki czemu zabiegi nim są pełni bezpieczne i niebolesne. Usuwa nie tylko nadmiar barwnika, ale również normalizuje pracę komórek, tak aby w przyszłości wytwarzały jego właściwą ilość, dlatego że delikatnie biostymuluje melanocyty do właściwej pracy. Zabiegi nim należy wykonywać cierpliwie w serii, z odpowiednią mocą i wyczuciem, ponieważ nieumiejętne dobieranie parametrów może zniweczyć efekty całej terapii.
Laser Q-switch na przebarwienia – jest urządzeniem odpowiednim na przebarwienia posłoneczne w rodzaju piegów i plam starczych, ale też umiejętnie stosowany wspomaga i przyspiesza terapię przebarwień pociążowych typu melasma.

melasma

Pamiątką po ciąży są przebarwienia na twarzy / fot. Triclinium

Usuwanie naczynek na nogach

Laser neodymowo-YAG-owy na naczynka na nogach – kobiety w ciąży są szczególnie narażone na ten problem, nie tylko za sprawą burzy hormonalnej, ale również przez większą ilość krwi, krążącej w tym czasie w ich organizmie. W laserach wykorzystywanych do usuwania naczynek na nogach wykorzystuje się promieniowanie podczerwone. Bardzo istotne jest to, że do usuwania naczynek na nogach nie nadają się lasery, które usuwają naczynka na twarzy. Do naczynek na nogach najlepszy jest laser Neodymowo-YAG-owy o długim impulsie. Laser ten pozwala skierować do naczynia odpowiednio dużą dawkę energii w odpowiednio krótkim czasie i dzięki temu poparzyć naczynko oraz znajdującą się w tym momencie w nim krew. Dla osiągnięcia dobrego efektu trzeba wykonać od 3 do 5 zabiegów, a skuteczność laseroterapii sięga ok. 70%. Na pełne efekty trzeba czekać około 5-6 miesięcy.

Laser lipolityczny na tkankę tłuszczową

Ciepły laser lipolityczny 1060 na nadmiar tkanki tłuszczowej – to najnowocześniejsza nieinwazyjna metoda redukcji miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Laser przy pomocy specjalnych aplikatorów penetruje tkankę tłuszczową na głębokość do 2 cm i podgrzewa ją do temperatury 42-47 stopni C, nie podgrzewając przy tym skóry. Jest to temperatura, która powoduje trwałe zniszczenie komórek tłuszczowych i uwolnienia z nich tłuszczu, który może być łatwo zmetabolizowany. Daje to efekt wyszczuplenia i wymodelowania ciała, bez uszkodzenia innych struktur. Zabieg jest niebolesny, trwa od 30 minut do 2 godzin, w zależności od powierzchni poddanej zabiegowi. Podczas procedury pacjent ma mocowane do ciała końcówki tzw. pady (maksymalnie 4, które wystarczają na powierzchnię całego brzucha). Pierwsze efekty zabiegu są widoczne po około 6 tygodniach, jednak ostatecznego rezultatu należy spodziewać się po 3 miesiącach. Efekty utrzymują się do kolejnego przytycia.

Zabiegi na rozstępy i luźną skórę

Ablacyjny laser frakcyjny na świeże rozstępy i luźną skórę brzucha – duże rozciąganie skóry na brzuchu w trakcie ciąży, często skutkuje powstaniem w tym miejscu rozstępów lub poluźnieniem skóry. Na te problemy również można stosować laseroterapię. Laser frakcyjny ablacyjny penetrując tkankę na głębokość 1,5 mm i bardzo mocno podgrzewając ją, stymuluje produkcję nowego kolagenu. Dzięki temu radzi sobie ze świeżymi rozstępami, choć trzeba wyraźnie powiedzieć, że w kontekście tego problemu zdecydowanie bezkonkurencyjna jest radiofrekwencja mikroigłowa, zwłaszcza w autorskiej terapii No Stretch Marks by Marek Wasiluk (ta potrafi usunąć nawet stare, zabliźnione rozstępy). Laser frakcyjny dzięki swojemu regeneracyjnemu działaniu także pogrubia i ujędrnia skórę brzucha.

Blizny o cesarce i blizny krocza

Ablacyjny laser frakcyjny ablacyjny na bliznę po cesarce i blizny krocza – blizna po cesarce staje się wypukła i mało estetyczna, co może przeszkadzać. Blizny krocza bywają z kolei bolesne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Tego typu zmiany można skorygować. Służy temu również ablacyjny laser frakcyjny, który odparowując tkankę doprowadza do jej regeneracji. W ten sposób stymuluje do powstania nowego kolagenu i elastyny, a przez to odbudowuje powstałe w skórze braki i wyrównuje jej strukturę.

Zobacz też: Jak zadbać o siebie po ciąży.

Luźna pochwa po ciąży

Laser frakcyjny CO2 ginekologiczny na luźność pochwy – jest to bardzo częsta dolegliwość kobiet rodzących siłami natury. Dziecko przeciskając się przez kanał rodny, uszkadza i mocno poszerza jego struktury. Najszybszym, a zarazem najmniej inwazyjnym rozwiązaniem problemu jest laserowe obkurczanie pochwy. Zabieg trwa ok. 15 minut, jest niemal całkowicie bezbolesny. W efekcie błona śluzowa pochwy staje się pogrubiona i ujędrniona, a praca śluzówki staje się bardziej efektywna, przyczyniając się do lepszego nawilżania.

Nietrzymanie moczu

Ablacyjny laser frakcyjny na wysiłkowe nietrzymanie moczu – wysiłkowe nietrzymanie moczu jest problemem dotykającym co czwartą kobietę w naszym kraju. Dolegliwość bardzo często pojawia się najczęściej w następstwie przebytego porodu naturalnego. Dolegliwość usuwana jest za pomocą ablacyjnego lasera frakcyjnego odpowiednio dostosowanego pod kątem tego typu zabiegów (dedykowana końcówka i specjalny tryb pracy). Procedura trwa ok. 10 minut i jest praktycznie bezbolesna. Zazwyczaj potrzebnych jest od jednego do trzech zabiegów wykonywanych w ok. miesięcznych odstępach czasu. Niemal całkowite usunięcie problemu następuje już po ok. miesiącu – półtora, a dodatkowym efektem terapii jest również obkurczenie i poprawa nawilżenia pochwy.

Marek Wasiluk

 

Dr Marek Wasiluk

Dr Marek Wasiluk / fot. Adam Lewanowicz

dr Marek Wasiluk ‒ specjalista medycyny estetycznej. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

Oceń artykuł
2 komentarze
  • nImue 2 grudnia, 2020

    Niestety ale sama również miałam problem z rozstępami, co powodowało u mnie spore kompleksy. Zdecydowałam sie na usunięcie ich laserem. Nadal sa bo tych zmian nie da się usunąć na zawsze, z czym się w sumie już pogodziłam. Ale i tak skóra wyglada o wiele lepiej niż wcześniej.

  • Ilva 4 grudnia, 2020

    Sama na częście nie miałam rozstępów po ciązy. Może kilka na plecach, jednak nie były zbytnio widoczne. Tak wiec nie musiałam choddzic na lasery. Jednak miałam wielki problem z czymś innym Mianowicie cellulit. Jeszcze przed ciąża miałam z nim problem, jednak nie był tak nasilony jak własnie po ciąży. Po ciązy miałam wielki problem ze zrzuceniem wagi. Niestety ale pupa oraz uda wygladały nieciekawie.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ