Zmiana sprzedawcy prądu – szybko, sprawnie i bez problemów
Być może nawet nie wiesz, ile możesz oszczędzić.
Jednym z najlepszych sposobów na oszczędności w firmie jest zmniejszenie wydatków na energię elektryczną. Wynika to z faktu, że zużywana jest ona przez praktycznie wszystkie urządzenia i w większości przypadków bez względu na porę roku. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zmianę sprzedawcy prądu. Jak zrobić to szybko, sprawnie i bezproblemowo?
Zmiana sprzedawcy prądu – czy warto się śpieszyć?
Popularne powiedzenie mówi, że pośpiech jest złym doradcą. Prawdziwość tego stwierdzenia zależy oczywiście od sytuacji i decyzji, którą trzeba podjąć. Czasem bowiem zwłoka i szczegółowe przeanalizowanie problemu może nas uratować przed popełnieniem poważnego błędu. Nierzadko jednak trafi się nam sytuacja dość odmienna, gdy szybka decyzja pozwoli na osiągnięcie większych oszczędności. Jak to wygląda w przypadku zmiany sprzedawcy prądu?
Niewątpliwe warto jak najszybciej zainteresować się zmianą sprzedawcy prądu, zwłaszcza jeśli z usług obecnego korzystamy od dłuższego czasu. Może to bowiem oznaczać, że ceny oferowane przez aktualnego usługodawcę są dalekie od najniższych na rynku. Dodatkowo zmieniając sprzedawcę, możemy wynegocjować wiele udogodnień, jak stała cena za kWh czy też krótszy okres trwania umowy. Jeśli natomiast chodzi o sam proces podpisania umowy – tutaj nie warto się spieszyć. Najlepiej poświęcić trochę czasu na przejrzenie różnych ofert i każdy podpunkt dokumentu przeczytać dwukrotnie, by mieć pewność, że wybraliśmy najdogodniejsze dla nas warunki – radzi ekspert firmy EWE.
Na co uważać przy zmianie sprzedawcy prądu?
Na pewno więc nie warto czekać z podjęciem decyzji o poszukiwaniu nowego i lepszego sprzedawcy prądu. Sam wybór odpowiedniego sprzedawcy powinien być jednak przeprowadzony z głową, a nie na podstawie jednego spotkania z przypadkowym przedstawicielem handlowym, który z pewnością będzie reklamować ofertę swojego pracodawcy jako najlepszą pod każdym względem. Porównując propozycje różnych firm zawsze warto zwrócić uwagę na co najmniej pięć kwestii:
Warto w tym miejscu podkreślić, by szczególnie zwracać uwagę na gwarancję stałej ceny za kW/h w całym okresie trwania umowy. Czasem bowiem może się zdarzyć, tak że zapisana w umowie cena za kW/h jest ofertą promocyjną, która po jakimś czasie wygaśnie. To spowoduje podniesienie ceny za kW/h.
Podczas rozmów z nowym sprzedawcą prądu zawsze warto też spróbować wynegocjować sobie jeszcze lepsze warunki. Szczególnie dotyczy to dużych odbiorców, którzy mogą liczyć na dodatkową obniżkę.
Jak zmienić sprzedawcę prądu – krok po kroku
Wbrew pozorom rzetelne podejście do kwestii wyboru nowego sprzedawcy wcale nie musi oznaczać, że sam proces będzie trwał długo. Potrzebujemy tylko kilku dni na zebranie i szczegółową analizę ofert oraz ich porównanie. A co potem?
Gdy już wybraliśmy nowego sprzedawcę prądu, to przede wszystkim musimy podpisać z nim odpowiednią umowę. Warto jednocześnie udzielić mu pełnomocnictwa do przeprowadzenia procedury zmiany sprzedawcy prądu. Dzięki temu nie będziemy musieli tracić czasu na bieganie po instytucjach i rozwiązywanie starych umów. Wszystkie formalności załatwi za nas nowy sprzedawca. Warto w tym miejscu też zaznaczyć, że czas samej zmiany jest ściśle określony i nie powinien być dłuższy niż 30 dni w przypadku pierwszej i 14 dni dla każdej kolejnej zmiany – dodaje specjalista z firmy EWE.
Dokonanie zmiany sprzedawcy prądu nie jest trudne i pracochłonne. Co więcej, sam proces jest też dość szybki. Na pewno więc warto już teraz zastanowić się nad poszukaniem nowego sprzedawcy prądu. Im szybciej dokonamy zmiany, tym prędzej będziemy mogli cieszyć się oszczędnościami!