Tuesday, June 25, 2024
Home / PARTNER MK  / Zmęczenie i skurcze mięśni po treningu?

Zmęczenie i skurcze mięśni po treningu?

To mogą być objawy niedoboru magnezu, który wraz z potem jest usuwany z organizmu w trakcie ćwiczeń.

Po treningu odczuwasz bardzo duże zmęczenie, cierpisz na skurcze mięśni, a czasem odczuwasz nawet kołatanie serca? To mogą być objawy niedoboru magnezu, który wraz z potem jest usuwany z organizmu w trakcie ćwiczeń.

magne-b6 r

Osoby aktywne fizycznie, bez względu na to, czy zajmują się sportem zawodowo czy amatorsko, muszą dbać o utrzymanie właściwego poziomu elektrolitów i magnezu w organizmie. Intensywny wysiłek w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do odwodnienia i utraty elektrolitów, co nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie.

W jaki sposób organizm traci elektrolity?

Podczas treningu człowiek zaczyna się pocić, co jest naturalną reakcją na organizmu mającą na celu schłodzenie powierzchni ciała w wyniku parowania. W trakcie ćwiczeń wydzielamy średnio do 2,5 litrów potu, a przy wyższych temperaturach znacznie więcej.

Pot jest mieszaniną płynów oraz elektrolitów, w tym sodu, potasu i magnezu. Aby zrekompensować ich utratę, należy przyjmować odpowiednią ilość płynów. Jeśli to zlekceważymy, może dojść do groźnego odwodnienia organizmu, które przejawia się zmniejszeniem objętości krwi, szybszym biciem serca i złym utlenowaniem mięśni.

Jakie są objawy niedoboru magnezu i jak im zapobiegać?

W czasie wzmożonego wysiłku wraz z potem usuwane są między innymi jony magnezu. Nadmierna utrata magnezu oraz wody może w konsekwencji doprowadzić do zaburzeń koordynacji oraz kontroli mięśniowej objawiającej się bolesnymi skurczami. Skurcze występują głównie w obrębie podudzia, ud, łydek, stóp, rąk, brzucha, a nawet powiek.

U osób aktywnych fizycznie może również dojść do spadku wydolności, odwodnienia oraz wystąpienia zaburzeń rytmu serca i drżenia mięśni. Z tego powodu każdy, kto regularnie uprawia sport, ma znacznie wyższe zapotrzebowanie na magnez.

Jednak wiele osób zastanawia się, jak najłatwiej zniwelować brak magnezu. Objawy niedoboru z pewnością ustąpią, jeśli zaczniemy przyjmować dostępne w aptekach preparaty lecznicze lub suplementy diety zawierające magnez, takie jak Magne B6.

Przyjmować suplement diety czy lek?

Zanim zdecydujemy się na zakup jakiegokolwiek produktu, powinniśmy wiedzieć, że większość preparatów magnezowych na rynku to suplementy, których zadaniem jest uzupełnianie określonych składników w diecie. Suplementy polecane są osobom zdrowym, ale narażonym na niedobory magnezu głównie ze względu na styl życia.

Z kolei leki magnezowe rekomendowane są osobom, które odczuwają skutki niedoboru magnezu, w tym drżenie powiek, nerwowość czy skurcze mięśni. Produkty lecznicze uzupełniające niedobory magnezu w organizmie zwykle są dostępne bez recepty.

Jak prawidłowo nawadniać organizm w trakcie treningu?

Jednak wzbogacenie diety o suplement lub preparat leczniczy nie zastąpi właściwego nawodnienia organizmu w trakcie ćwiczeń. Na treningu o umiarkowanej intensywności, trwającym mniej niż 30 minut, możemy sięgać po wodę. Natomiast na długi, wymagający trening zabierzmy napój izotoniczny bogaty w węglowodany, minerały oraz elektrolity.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ