Wednesday, April 17, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Złota Płyta dla Meli Koteluk za debiutancki album „Spadochron”

Złota Płyta dla Meli Koteluk za debiutancki album „Spadochron”

8 maja 2012 r. miała miejsce premiera debiutanckiego albumu Meli Koteluk pt. „Spadochron”. Zaledwie po kilku miesiącach rosnącej popularności album okrzyknięto jednym z najlepszych i najgłośniejszych debiutów zeszłego roku.

Złota Płyta dla Meli Koteluk za debiutancki album „Spadochron”

Złota Płyta dla Meli Koteluk za debiutancki album „Spadochron” / fot. materiał prasowy

8 maja 2012 r. miała miejsce premiera debiutanckiego albumu Meli Koteluk pt. „Spadochron”. Zaledwie po kilku miesiącach rosnącej popularności album okrzyknięto jednym z najlepszych i najgłośniejszych debiutów zeszłego roku. W kwietniu br. Mela została laureatką 2 Fryderyków – w kategoriach Debiut oraz Artysta Roku. W czerwcu „Spadochron” uzyskał status Złotej Płyty.

Złota Płyta dla Meli Koteluk za debiutancki album „Spadochron”

Złota Płyta dla Meli Koteluk za debiutancki album „Spadochron” / fot. materiał prasowy

Kilka dni temu Mela wzięła udział w nagraniu niezwykłego koncertu realizowanego przez Telewizję Polską oraz Narodowy Instytut Audiowizualny w ramach serii „Made in Polska”. Gościnnie wystąpili Misia Furtak oraz Czesław Śpiewa. W trakcie koncertu odbyło się wręczenie Złotych Płyt.

***

Mela Koteluk, urodzona 3 lipca 1985 r. wokalistka i autorka tekstów. Muzyka Meli wypada z szufladek, jest poetycko, ale zadziornie, lirycznie i rockowo. Pierwszy album, „Spadochron”, zawiera dwanaście autorskich kompozycji z pogranicza popu i brzmień alternatywnych, łobuzersko puszczających oko do eklektycznych konwencji. Wciągający i oryginalny klimat płyty budują przestrzenne instrumenty i bezpretensjonalna narracja Meli.

15 marca 2012 r. artystka opublikowała na YouTube teledysk do utworu „Dlaczego drzewa nic nie mówią”, który wyświetlono ponad milion razy. Śpiewała w chórkach u Gabrieli Kulki oraz w zespole Scorpions (wystąpiła z nimi m.in. w Royal Albert Hall na 80-tych urodzinach Michaiła Gorbaczowa).

Piosenki „Melodia ulotna”, „Wolna”, „Działać bez działania” zyskały dużą popularność będąc rozgrywane m.in. w radiowej Trójce, czy rozgłośni Eska Rock. Piosenki cieszą się na YouTube ponad milionowymi odtworzeniami.

Podczas jesiennej i wiosennej trasy promującej album „Spadochron” zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów w większych i mniejszych miastach w całej Polsce, szczelnie wypełniając sale koncertowe.

W 2013 r. Mela w duecie z Czesławem Mozilem nagrała „Pieśń o szczęściu” – utwór promujący film „Baczyński” w reżyserii Kordiana Piwowarskiego.

Mela jest również inicjatorką akcji wspierającej żywe granie „Nie bądź dźwiękoszczelny”, a także laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego i plebiscytu „Ale Sztuka”.

17 czerwca został opublikowany teledysk do utworu „Wielkie nieba”, singla zwiastującego nowy album, który ukaże się w 2014 roku. 25 czerwca odbyła się premiera cyfrowa podwójnego singla z nowymi utworami: „Wielkie nieba” oraz „To trop”. Również w czerwcu zostało opublikowanych kilka nagrań akustycznych Meli w ramach serii OtwARTa Scena, projektu prowadzonego przez Leszka Biolika. We wrześniu Mela pojawiła się gościnnie, obok Misi Furtak, w piosence Rykardy Parasol „The Cloak of Comedy”, w wykonaniu zarejestrowanym przez OtwARTą Scenę. Obecnie Artystka pracuje nad drugim albumem.(źródło: materiał prasowy)

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ