Saturday, September 30, 2023
Home / POLECAMY  / Zioła na odchudzanie – przyspieszenie metabolizmu

Zioła na odchudzanie – przyspieszenie metabolizmu

Popularne herbatki ziołowe – remedium na zbędne kilogramy

Jakie zioła na odchudzanie i przyspieszenie metabolizmu? Kobieta mierząca obwód swojego brzucha

Jakie zioła na odchudzanie i przyspieszenie metabolizmu?/zdj.Canva

Potocznie mówi się, że ktoś ma dobrą lub słabą przemianę materii, szybki lub wolny metabolizm. Termin ten ściśle powiązany jest ze zmianą masy ciała. Kojarzy się z tematyką odchudzania i diet.
Czym jest metabolizm i jak go poprawić domowymi sposobami? Jakie zioła na odchudzanie zastosować?

 

Zioła na metabolizm to zioła na odchudzanie. Skuteczne preparaty ziołowe działają na układ pokarmowy wspierając przy tym procesy metaboliczne, które zachodzą w organizmie.

Co to jest metabolizm?

Metabolizm – co to za proces i jak przebiega?

Jedną z książek, w której szczegółowo opisano metabolizm jest wydany przez PZWL „Domowy poradnik medyczny”. Książka ta napisana została przy współpracy grona medyków i osób ze środowiska lekarskiego. Pojęciem metabolizmu zajął się lekarz Tadeusz Radecki.

 

„Przemiana materii jest podstawowym wyrazem życia. Określa sumę przemian biochemicznych i energetycznych zachodzących w żywym organizmie w jednostce czasu”

– pisze medyk.

 

Procesy przemiany materii obejmują:

  • przemianę substancji budulcowych, zabezpieczających swoistą strukturę organizmu,
  • przemianę związków organicznych, pokrywających energetyczne wydatki organizmu,
  • gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, której prawidłowy przebieg decyduje o zachowaniu życia.

 

Zobacz też:

Modelowanie ciała, odchudzanie, redukcja tkanki tłuszczowej – zabiegi

 

„Organizm czerpie niezbędną dla życia energię ze spalania składników energetycznych. Reakcje zachodzące w organizmie, które związane są z rozkładem związków organicznych nazywane są katabolizmem. Następuje rozkład związków złożonych do prostych i wyzwalana jest energia.
Drugim rodzajem metabolizmu jest anabolizm. Polega on na syntetyzowaniu przez organizm skomplikowanych cząstek materii z wykorzystaniem związków o prostszej budowie. Anabolizm jest konieczny do rozbudowy organizmu i do odtwarzania niszczących się i zestarzałych struktur tkankowych. Odpowiada również za gromadzenie energii”

– czytamy dalej.

 

Co to jest metabolizm? Kobieta pokazuje dłońmi kształt serca na brzuchu

Co to jest metabolizm? Inaczej zwany jest przemianą materii/zdj.Canva

Metabolizm – definicja uproszczona

Metabolizm obejmuje ogół procesów związanych z wykorzystaniem przyjętych z pokarmem składników odżywczych. To szereg reakcji biochemicznych i przemian energetycznych, które nieustannie zachodzą w organizmach żywych. Celem procesów metabolicznych jest pozyskanie, wykorzystanie i zmagazynowanie energii ze składników pokarmowych dostarczonych do organizmu.

Jak przyspieszyć metabolizm – naturalne sposoby

Prawidłowa przemiana materii pozytywnie wpływa na jakość życia, pozwala zachować dobre samopoczucie i zdrową figurę. Problem pojawia się, gdy nasz metabolizm spowalnia i odbija się to na naszym zdrowiu. Jak przyspieszyć metabolizm w naturalny sposób?

 

Metabolizm to kwestia indywidualna i w dużym stopniu zależy od genów. Prawdopodobieństwo wystąpienia chorób związanych ze złą przemianą materii rośnie, gdy w rodzinie były przypadki osób cierpiących na choroby i zaburzenia metaboliczne.

 

Dolegliwości związane z metabolizmem to np. cukrzyca, insulinooporność, dna moczanowa, osteoporoza, fenyloketonuria, nadwaga i otyłość.

 

Inne wskaźniki, które decydują o właściwej przemianie materii to wiek, płeć, wzrost, masa ciała, stan fizjologiczny, gospodarka hormonalna i choroby przewlekłe. Kluczowa jest również odpowiednia dieta i stopień aktywności fizycznej.

Co poprawia metabolizm? 

Chociaż uwarunkowania genetyczne znacząco wpływają na tempo metabolizmu, nie oznacza to, że nie możemy na niego oddziaływać.

 

Dla utrzymania prawidłowego metabolizmu kluczowa jest odpowiednia dieta. Ważne żebyś jadła ilość pożywienia zgodną z twoim zapotrzebowaniem kalorycznym. Żywność powinna być jak najlepszej jakości, a posiłki przyjmowane z taką samą częstotliwością o wyznaczonych porach.

 

Odpowiednio zbilansowana dieta bogata jest w makro i mikroelementy, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania. Niedobory rozregulowują organizm i powodują występowanie chorób.

 

W celu przyspieszenia metabolizmu można również sięgnąć po suplementy i zioła. Suplementy uzupełnią ewentualne braki w podaży składników odżywczych, a wprowadzenie odpowiednich ziół do diety usprawni przemianę materii i wesprze proces odchudzania.

 

Regularne picie ziół zestawione z odpowiednią dietą i aktywnym trybem życia, pomaga pozbyć się nadwagi.

 

Poprawa przemiany materii powinna nastąpić również, gdy zwiększysz ilość ćwiczeń i aktywności fizycznych. Odpoczynek przed telewizorem warto zastąpić sesją rozluźniającej jogi lub wieczornym spacerem w świetle księżyca. Jeżeli masz niedaleko do pracy, nie jedź autobusem – przejdź się.

 

Sprawdź koniecznie:

Kobieta na siłowni – jak zacząć i co zyskasz?

Metabolizm – co go pogarsza?

Z wiekiem metabolizm spowalnia. Jego tempo spada o ok. 2-3% na dekadę licząc od 18 roku życia. Po 40 roku życia jest to już 1% rocznie. W późniejszych latach życia człowiek nie potrzebuje tak dużo energii, co rozwijające się dziecko czy nastolatek. Pogorszenie się metabolizmu wraz z wiekiem jest czymś naturalnym, warto jednak zadbać, by nie nastąpił nagły i duży spadek.

 

Jak przyspieszyć metabolizm po 40? Pamiętaj o kluczowej roli prawidłowej diety. Gdy metabolizm spowalnia regularne posiłki o odpowiedniej kaloryczności są bardzo ważne. Zadbaj o to, by spożywać większe ilości białka i pić dużo wody. Włącz do codziennej rutyny ćwiczenia, najlepiej siłowe, nawet z małym obciążeniem. Sypiaj regularnie i zredukuj stres.

 

 

Nie tylko wiek ma wpływ na pogorszenie się metabolizmu. Uboga i kiepskiej jakości dieta znacznie spowalnia procesy metaboliczne.

 

Pestycydy zawarte w spożywanych owocach i warzywach są toksyczne dla tarczycy – jednego z najważniejszych gruczołów odpowiedzialnych za tempo metabolizmu.

 

Zbyt mała, co do zapotrzebowania kaloryczność, sprawia, że organizm zachowuje się jak w okresie głodu. Efektem tego jest spowolnienie procesów życiowych, w tym metabolizmu. Spożywanie złych jakościowo pokarmów również źle wpływa na przemianę materii.

 

Zawarte m. in. w twardych margarynach, przemysłowych słodyczach i fast foodach, tłuszcze trans zmniejszają zdolność organizmu do spalania tłuszczu i spowalniają procesy metaboliczne.

 

Na pogorszenie się metabolizmu wpływają również niedostateczna ilość snu i nadmierny stres.

Zioła Mnicha – na odchudzanie

Wspomagająco w kuracjach wyszczuplających i dietach możesz zastosować Zioła Mnicha na odchudzanie. To popularny suplement diety w postaci torebkowanej herbatki ziołowej, dostępny w wielu dobrze wyposażonych marketach, aptekach i sklepach zielarskich.

 

Mieszanka „Zioła Mnicha na odchudzanie” różni się składem w zależności od producenta. Wszystkie składniki charakteryzują się zbadanym działaniem wpływającym na zmniejszenie masy ciała.

Zioła Mnicha na odchudzanie. Jak stosować?

Działanie swoje zawdzięcza głównie czerwonej herbacie Pu Erh oraz Yerba Mate, które znane są ze swoich właściwości odchudzających. Pu Erh poprawia trawienie i przyspiesza przemianę materii. Yerba działa na receptory jelita grubego, informujące o uczuciu głodu, przez co wywołuje uczucie sytości.
Pozostałe składniki mieszanki to: owoc dzikiej róży, ziele mniszka lekarskiego, ziele pokrzywy, ziele skrzypu polnego, koszyczek rumianku i L-karnityna. Mają one działanie wspomagające i odpowiadają m.in. za zmniejszenie łaknienia, regulację przemiany materii, poprawę trawienia, czy nawet spalanie tłuszczu.

 

W innej mieszance znajdziesz np. orzeszki cola, które korzystnie wpływają na spalanie tkanki tłuszczowej.

 

Napar z ziół przygotowuje się zalewając saszetkę 200 ml wrzątku i zaparzając pod przykryciem. Tak przyrządzone zioła należy pić 3 razy dziennie.

 

Zioła Mnicha na odchudzanie: skutki uboczne

Również zioła posiadają możliwe działania niepożądane. Skutki uboczne przyjmowania ziół zazwyczaj nie są tak silne, jak w przypadku niektórych leków. Z troski o swoje zdrowie każdy preparat ziołowy używaj z rozwagą, stosując się do zaleceń producenta i fitoterapeuty.

 

Zawarte w mieszance na odchudzanie zioła nie niosą ze sobą poważnych zagrożeń. Zbyt duże ilości wypitego naparu mogą spowodować biegunkę i mdłości. Pij herbatkę zgodnie z opisem na opakowaniu.

Zioła Ojca Klimuszki na odchudzanie

Jako 11-letni chłopiec Ojciec Andrzej Czesław Klimuszko uleczył brodawki na rękach swojej koleżanki. Odruchowo użył soku ze znalezionego glistnika jaskółcze ziele. Zafascynowany mocą roślin i zachęcony namacalnym sukcesem postanowił bliżej przyjrzeć się roślinom.

 

„Wiedziony jakimś niepojętym instynktem czy wyczuciem, zacząłem wyraźnie odczuwać właściwości lecznicze i trujące napotkanych ziół. Byłem oddany całym moim uczuciem i myślą przyrodzie. Ona z kolei odkrywała przede mną swoje tajemnice i wciągała w swe bogate królestwo”

– czytamy w jego książce „Wróćmy do ziół”.

 

Swoją wiedzę ugruntował na długich studiach i wieloletnich doświadczeniach. Przez 25 lat badał i poznawał drogą doświadczalną działanie ziół, owoców i roślin wyższych gatunków.

 

„Stosowałem je w praktyce w przypadkach beznadziejnych stanów chorobowych, kiedy lekarze opuścili ręce bezradnie. Najczęściej z pozytywnym skutkiem”

– pisał dalej.

 

Może cię zainteresuje:

Post przerywany – kompromis między głodówką i zdrowym odżywianiem

Zioła Ojca Klimuszki na odchudzanie – skład i zastosowanie

W zrzuceniu zbędnych kilogramów pomogą zioła na odchudzanie Ojca Klimuszki. Mieszanka ziół na otyłość działa wspomagająco w procesie odchudzania. Stosowana wraz z odpowiednią dietą, ćwiczeniami i przy zachowaniu racjonalnego trybu życia, umożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów.

 

Zgodnie z recepturą Ojca Klimuszki najlepsze efekty lecznicze uzyskuje się stosując mieszanki wieloskładnikowe, złożone z 5,7,9 lub 11 ziół.

 

Skład mieszanki Ojca Klimuszki na odchudzanie:

 

  • Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus)
  • Kora kruszyny pospolitej (Frangulae cortex)
  • Korzeń mniszka lekarskiego (Taraxaci radix)
  • Korzeń wilżyny ciernistej (Ononidis radix)
  • Korzeń lubczyka ogrodowego (Levistici radix)
  • Znamię kukurydzy zwyczajnej (Maydis stigma)
  • Owocnia fasoli zwyczajnej (Phaseoli pericarpium)
  • Ziele skrzypu polnego (Equiseti herba)
  • Liść szałwii lekarskiej (Salviae folium)
  • Ziele pięciornika gęsiego (Anserinae herba)
  • Ziele krwawnika pospolitego (Millefolii herba)

 

Według tradycyjnego przepisu do stworzenia mieszanki należy użyć po 50g każdego ze składników i wszystko wymieszać. Napar przygotowujemy zgodnie z proporcjami: 1 kopiasta łyżka stołowa na szklankę wody. Zalewamy zioła wrzątkiem i odstawiamy na 3 godziny. Przygotowaną miksturę lekko podgrzewamy, przecedzamy i pijemy 3 razy dziennie po szklance, 20 minut przed posiłkiem.

Zioła na odchudzanie Ojca Klimuszki – efekty

Mieszanka ziołowa Ojca Klimuszki dzięki zawartości współgrających ze sobą składników wspomaga odchudzanie poprzez:

 

  • utrzymanie odpowiedniego poziomu łaknienia,
  • wspomaganie procesów odchudzania i poprawienie przemiany materii,
  • pozbywanie się nadmiaru wody z organizmu,
  • regulowanie glukozy na czczo i po posiłku,
  • uwrażliwienie komórek na działanie insuliny ,
  • oczyszczanie organizmu z toksyn,
  • ułatwienie wypróżniania.

Zioła na odchudzanie – przykłady

Co pić na poprawę metabolizmu? Filiżanka ziołowej herbaty na odchudzanie

Jakie zioła na odchudzanie? Metabolizm przyspieszą szałwia i krwawnik/zdj.Canva

Szałwia lekarska – zastosowanie

Rośliną o wszechstronnym działaniu jest szałwia lekarska. Właściwości, którymi się odznacza, pomocne są m. in. w leczeniu zapaleń jamy ustnej i gardła, w zwalczaniu trądziku i nadmiernej potliwości. Szałwii przypisuje się działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, grzybobójcze, ściągające, przeciwcukrzycowe i przeciwpotne.

 

Zioło to znacząco wspiera układ pokarmowy. Stosuje się ją w fitoterapii stanów zapalnych błony śluzowej żołądka. Pomaga też przy nadmiernej fermentacji jelitowej, wzdęciach, nieżycie żołądka i biegunce.

 

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) wspiera odchudzanie. Wspomaga proces rozkładu tłuszczów, zwiększa produkcję soków trawiennych i żółci oraz korzystnie wpływa na jelita. Obniża też nieznacznie poziom cukru we krwi.

 

Imbir, a odchudzanie

Imbir jest znaną rośliną przyprawową, gdzie wykorzystuje się jego kłącze. Używa się go również w fitoterapii. Znajduje zastosowanie w chorobach reumatycznych i w schorzeniach układu pokarmowego. Imbir pomaga w leczeniu niestrawności, wzdęć, kolki jelitowej i innych dolegliwości trawiennych.

 

Kłącze imbiru ma właściwości pobudzające wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Działa rozkurczająco, przeciwwymiotnie i reguluje łaknienie. Ma działanie oczyszczające i wspomagające metabolizm. Z tego powodu zaczęto stosować imbir na odchudzanie.

 

Jedną z najbardziej znanych mikstur poprawiających przemianę materii jest imbir z cytryną. Na odchudzanie działa za pośrednictwem właściwości wspierających pracę układu pokarmowego. Substancje zawarte w imbirze aktywują proces termogenezy odpowiedzialny za spalanie tłuszczów. Przyczyniają się do ustabilizowania we krwi poziomu leptyny – hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości. Regularnie przyjmowany imbir wpływa na zwiększenie wydatkowania kalorii, co pomaga pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej, zwłaszcza z okolic dolnych partii brzucha. Cytryna ma właściwości detoksykujące. Podobnie jak imbir, wspomoże pracę układu pokarmowego i dodatkowo przyczyni się do nawodnienia organizmu i oczyszczenia go z toksyn. Picie tej mieszanki codziennie rano na czczo wspomaga usunięcie zbędnych kilogramów.

Yerba mate na odchudzanie

Yerba mate na odchudzanie. Kobieta pije yerbę z tykwy

Na to pomaga picie yerba mate: odchudzanie, kontrola masy ciała, poprawa metabolizmu/zdj.Canva

 

Pomocna w kontroli masy ciała okazuje się popularna herbata yerba mate. Na odchudzanie ma wpływ jej zdolność do szybkiego rozkładu tłuszczów oraz jej działanie na jelita. Yerba mate oddziałuje na receptory jelita grubego informujące o głodzie. Sprawia to, że po wypiciu tego napoju czujemy się syci.

 

„O naturalnych właściwościach ostrokrzewu paragwajskiego wiadomo było już w czasach Indian. Napar nie tylko pobudzał, orzeźwiał, zwiększał koncentrację i dodawał siły indiańskim wojownikom. Żując świeżo zerwane liście ostrokrzewu paragwajskiego czy pijąc napar z wysuszonych liści Indianie Guarani nie odczuwali głodu – mieli uczucie sytości. Nie rozstawali się więc z rośliną podczas wypraw wojennych i długich polowań. Mimo tego, że ubiór wojowników był bardzo skromny i nie mieli możliwości zabrania ze sobą prowiantu, to zawsze przy pasku mieli woreczek ze schowanymi w nim liśćmi ostrokrzewu. Dzięki temu mogli w każdym momencie skorzystać z dobrodziejstw rośliny, nawet, gdy wyruszali w daleką podróż”.

– czytamy na blogu jednego ze sklepów internetowych z yerbą.

 

Yerba mate wpływa też na lepsze trawienie, reguluje poziom cukru i przemianę materii.

Krwawnik pospolity – właściwości odchudzające

Jednym z ziół, które można znaleźć w składzie mieszanek na odchudzanie jest krwawnik pospolity. Zastosowanie ziela znajduje miejsce w fitoterapii, głównie w schorzeniach układu pokarmowego. Krwawnik pomaga w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Pobudza łaknienie i wydzielanie żółci. Zwalcza wzdęcia, niestrawność i kurczowe bóle żołądka i jelit. Wspomaga procesy trawienne i sprawia, że składniki pokarmowe są lepiej przyswajalne, co ma duże znaczenie w utrzymaniu prawidłowej wagi.

 

 

Stosowanie ziół stanowi dobre wspomaganie codziennej diety. Pamiętaj jednak, że w odchudzaniu kluczowe są odpowiedni tryb życia i zbilansowana dieta. Przed zastosowaniem mocniejszych preparatów roślinnych i ziół skonsultuj się z lekarzem fitoterapeutą i dietetykiem.

 

Do opisów właściwości roślin użyłam specjalistycznej literatury zielarskiej i fitoterapeutycznej.

Z wykształcenia zielarka i florystka z zamiłowaniem do pisania. Jest prawdziwym plant freakiem. Kocha przyrodę i kontakt z naturą, dlatego w każdej wolnej chwili chodzi na piesze wędrówki po lesie i amatorsko robi zdjęcia.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ