
fot. Pixabay
Niektórzy kierowcy stawiają na opony całoroczne, lecz lepszym wyborem jest jazda na oponach letnich i zimowych w zależności od pory roku. Jest to szczególnie ważne w zimie, gdy odpowiednie ogumienie sprawia, że kierowcy są mniej narażeni na stłuczki i kolizje. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zakładać opony zimowe, przeczytaj więcej na ich temat i poznaj ich zalety
1. Opony zimowe ‒ jak wpływają na bezpieczeństwo jazdy w zimie?
2. Wymiana opon zimowych to podstawa przed zimą
Zmiana opon letnich na zimowe przed rozpoczęciem sezonu to podstawowy element dbałości o bezpieczeństwo jazdy. Dzięki nim kierowcy obniżają ryzyko wypadku na śliskiej nawierzchni, a także poprawiają przyczepność pojazdu. Jeśli zamierzasz założyć opony na zimę w swoim samochodzie, sprawdź, jakie zalety mają opony zimowe.
Opony zimowe ‒ jak wpływają na bezpieczeństwo jazdy w zimie?
W Polsce obowiązek wymiany opon zimowych nie istnieje, jednak kierowcy powinni mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo. Ogumienie zimowe przede wszystkim zapewnia lepszą przyczepność do podłoża, co przekłada się na krótszą drogę hamowania. Dzięki temu kierowca w awaryjnej sytuacji obniża ryzyko kolizji i innych niebezpiecznych zdarzeń. Ponadto bieżnik opony zimowej skutecznie odprowadza wodę, a w niskich temperaturach zwiększa kontrolę nad torem jazdy. Co więcej, specjalna mieszanka gumowa dostosowuje się do zimowych warunków pogodowych, ograniczając ryzyko uszkodzenia opony.
Korzystanie z opon zimowych to prosty sposób na podniesienie bezpieczeństwa jazdy zarówno w mieście, jak i w terenie niezabudowanym. Na zimówkach samochód prowadzi się lepiej nie tylko na odśnieżonych drogach posypywanych solą, ale także na trasach dojazdowych w małych miejscowościach, gdzie warunki do jazdy są trudniejsze. Bez opon zimowych trudno wyobrazić sobie bezpieczną jazdę w szczególności na obszarze podgórskim lub w górach, gdzie zima trwa dłużej i częściej wiąże się z silnymi opadami śniegu.
Wymiana opon zimowych to podstawa przed zimą
Opony zimowe należy zamontować, gdy warunki pogodowe ulegają pogorszeniu. Ich wymiana jest kluczowym elementem dbałości o wysoki komfort i bezpieczeństwo jazdy. Letnie opony w okresie zimowym nie zapewniają odpowiedniej przyczepności, przez co samochód ślizga się po mokrej i oblodzonej nawierzchni. Każdy kierowca, który decyduje się regularnie zmieniać opony na zimę, od razu jest w stanie zauważyć, że auto prowadzi się lepiej, a panowanie nad nim nie sprawia żadnych trudności nawet przy ciężkiej pogodzie.
Więcej dowiesz się na https://www.volkswagen.pl/pl/serwis-akcesoria-i-aktualizacje/serwis-i-czesci/kola-i-opony/opony-zimowe.html