Zimowa pielęgnacja skóry – jak zimą zadbać o ciało?
Nasza skóra raczej nie przepada za zimą

fot. Adobestock
Zimowa pielęgnacja skóry zdecydowanie różni się od tej, do której przyzwyczailiśmy się w cieplejszych porach roku. Z jednej strony mamy bardzo niskie temperatury na zewnątrz, a z drugiej – nieustannie przebywamy w ogrzewanych, suchych pomieszczeniach. Ani jedno, ani drugie nie jest korzystne dla skóry. Sprawdź, jak zimą dbać o skórę całego ciała , by zachować jej doskonałą kondycję
Mróz, mroźny wiatr i wielogodzinne przebywanie w przegrzanych wnętrzach sprawiają, że skóra bardzo szybko ulega przesuszeniu, staje się matowa i zaczyna być podatna na wszelkie podrażnienia. Najtrudniej w takich warunkach odnajduje się cera sucha, która naturalnie wytarza stosunkowo niewielką ilość sebum. Zimowe klimaty znacznie lepiej znosi cera tłusta i mieszana, ale i ta wymaga szczególnej uwagi w tym okresie.
Pielęgnacja ciała zimą
Zimą skóra całego ciała ma jeszcze większe tendencje do przesuszania się. Niska temperatura i zimny wiatr sprawiają, że po powrocie do domu często marzymy o gorącej kąpieli. Niestety, to nienajlepsze rozwiązanie dla skóry. Gorąca woda i długi kontakt z wodą wysuszają ją jeszcze szybciej, niszcząc ochronną warstwę zwaną płaszczem hydrolipidowym. Zatem długa kąpiel z pewnością nie jest wskazana, podobnie jak dość agresywne peelingi, służące do usuwania martwego naskórka. Takie zabiegi również niszczą naturalne bariery ochronne, zabezpieczające skórę przed nadmierną utratą wody.
Zimą trzeba bardzo starannie dobrać kosmetyki do pielęgnacji skóry, bo muszą pomóc w utrzymywaniu wilgoci w jej warstwach, nie dopuszczając tym samym do nadmiernego jej przesuszenia. Warto sięgać po żele i balsamy do kąpieli, zawierające naturalne olejki pielęgnacyjne. Świetnie sprawdzają się preparaty zawierające olejki: arganowy, jojoba lub makadamia. Dzięki nim po wyjściu z wanny nie trzeba wcierać w skórę dodatkowych balsamów. Stosując zwykłe żele do kąpieli, po wytarciu skóry trzeba ją koniecznie nawilżyć innymi balsamami. Jeśli niezbędne jest zastosowanie peelingu, najlepiej zdecydować się na enzymatyczne, delikatne preparaty, które nie ingerują tak silnie w naturalne struktury ochronne skóry.
Zimowa pielęgnacja skóry stóp i dłoni
Zimą warto poświęcić sporo uwagi stopom i dłoniom. Te pierwsze uwięzione przez całe dnie w ciepłych butach przechodzą trudne chwile. Stopy pocą się, ich skóra ma utrudniony dostęp do powietrza, a to wszystko wpływa na przyspieszenie tempa jej przesuszenia i rogowacenia naskórka. Jednak nadmierne, mechaniczne ścieranie zrogowaciałej warstwy spowoduje tylko pogorszenie problemu. Znacznie lepsze efekty przynosi regularne, wieczorne nakładanie kremu na stopy. Wybieraj preparaty zawierające mocznik, masło shea lub masło kakaowe.
Z kolei dłonie są szczególne narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niskie temperatury i zimowe wiatry bardzo szybko mogą pogorszyć stan skóry lub nawet doprowadzić do odmrożeń. Zimowa pielęgnacja skóry dłoni wymaga, aby przed każdym wyjściem z domu skórę dłoni zabezpieczyć dobrym kremem ochronnym, a po każdym myciu rąk obficie je nawilżać.
Zimowa dieta dla skóry
Nasilające się zimą problemy z suchą skórą można łagodzić, dostosowując odpowiednio swoją dietę. Na talerzach powinny pojawiać się produkty i potrawy bogate w tłuszcze i witaminy. Najcenniejsza jest witamina C, która spowolni procesy starzenia się komórek skóry, oraz witamina E, która wspomoże regenerację komórek po sezonie letnim. Warto też postawić na witaminę A. Świetnie odżywi skórę, zredukuje drobne zmarszczki, a nawet złagodzi objawy uciążliwego trądziku. W diecie nie powinno więc zabraknąć ryb, jaj i mleka. Sięgajmy po groch, kiełki pszenicy, marchew, szpinak, dynię i kapustę w każdej postaci. Zamiast słodyczy wybierajmy orzechy i suszone owoce, ale z umiarem, bo te – choć pełne witamin i mikroelementów – są z reguły bardzo kaloryczne.
Tosomi 24 grudnia, 2020
Staram sie na pewno ciało nawilżać. Uzywam gęstych kremów do twarzy jak rownież odżywczych balsamów do ciała. Zauważyłam, ze moja skora znacznie lepiej po ich zastosowaniu wyglada. Jest odżywiona oraz o wiele ładniejsza.
robi 29 grudnia, 2020
Super post 🙂