Saturday, June 22, 2024
Home / Kultura  / „Zimne Ognie” w Teatrze Bagatela – kiedy scena staje się życiem

„Zimne Ognie” w Teatrze Bagatela – kiedy scena staje się życiem

Już niedługo gorąca premiera „Zimnych Ogni"

Kobieta w białej sukni na scenie

Premiera spektaklu juz 10 czerwca / fot. Jeremi Astaszow

Teatr i aktorzy są jak zimne ognie. Błyszczą, a potem nagle znikają – mówi Maciej Sajur reżyser spektaklu podczas próby medialnej. „Zimne ognie” to opowieść o aktorach, ludziach teatru – ich fascynacjach, frustracjach i nadziejach.

 

Akcja spektaklu pt. „Zimne Ognie” toczy się w teatrze. Jest odkryciem jego intymności, schematów i trudów, jakie muszą podejmować nie tylko aktorzy, ale wszyscy ludzie z nim związani. Scenarzysta oraz reżyser Maciej Sajur związany jest Teatrem Bagatela od 2016 roku. Napisał sztukę o tym, co zna od podszewki.

 

Nie od dziś wiadomo, że najlepsze jest to co autentyczne. „Zimne Ognie” to nowe spojrzenie na teatr – z uczuciem, ale dystansem. Akcja sztuki, którą próbują aktorzy toczy się w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 50 ubiegłego wieku. Dlatego spektakl to połączenie klimatu jazzu i dymu z papierosa z subiektywnym spojrzeniem autora na świat teatru.

 

Dramatyczne problemy bohaterów, które z perspektywy widza wydają się zabawne. Nastrojowa muzyka utrzymana w konwencji filmów noir i szalona scenografia. To wszystko rozpala „Zimne Ognie”.

Cytując reżysera:

Zimne Ognie to metafora teatru. Ludzie i ich historie nagle pojawiają się, błyszczą, ale też szybko znikają pozostawiając po sobie tylko piękne wspomnienia. Serdecznie zapraszam na premierę mojej sztuki, żywiąc nadzieję, że właśnie z takimi wspomnieniami będą Państwo mogli pozostać jeszcze na długo po jej obejrzeniu.

 

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Maciej Sajur
KONSULTACJE: Jakub Klimaszewski, Robert Łęcki
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: Natalia Paczkowska
MUZYKA: Urszula Chrzanowska
CHOREOGRAFIA: Aneta Jankowska
REŻYSERIA ŚWIATEŁ: Tomasz Wentland
PROJEKCJE: Radek Mroczek
ASYSTENT REŻYSERA: Magdalena Gródek, Karolina Olszewska
INSPICJENT: Magdalena Gródek
OBSADA: Natalia Hodurek, Izabela Kubrak, Ewa Mitoń, Krzysztof Bochenek, Przemysław Branny, Marcin Kobierski, Piotr Różański

Ze specjalnym udziałem pracowników Teatru: Szymon Kapcia, Paweł Krzęciasz
Tomasz Smuła

 

Aktorzy w kolorowych strojach na scenie

Zimne ognie pięknie błyszczą szybko gasną /fot. Jeremi Astaszow

 

„Zimne ognie” będą błyszczeć na scenie już od 10 czerwca 2023 w Teatrze Bagatela

 

„Zimne ognie” to opowieść o teatrze, aktorach, ale też o życiu. Spodoba się nie tylko ludziom związanym z teatrem, bo jest to sztuka również o przemijaniu. Skoro teatr to życie, to ludzie to aktorzy. I też są jak zimne ognie…

 

Anna Kimla

Dziennikarka z dużą wyobraźnią, pasją do ludzi i świata. Interesuje się psychologią, modą i literaturą.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ