Zima w teatrze – spektakle w krakowskich teatrach.
Dlaczego warto wybrać się do teatru? Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są – mawiała Tove
Dlaczego warto wybrać się do teatru? Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są – mawiała Tove Jansson, autorka kultowych książek o Muminkach.
Dla miłośników humoru Allena
Co: Zagraj to jeszcze raz… sam!
Gdzie: Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2, Kraków
Kiedy: 1-3 marca, godz. 19.00
Spektakl w sposób komediowy opowiada o rozterkach niespełna 30-letniego mężczyzny stojącego w obliczu porzucenia przez ukochaną kobietę. Snując fantazje oraz monologi wewnętrzne stara się on znaleźć najlepszą receptę na dalsze nieoczekiwane życie. Próba odnalezienia kolejnej partnerki życiowej okazuje się poszukiwaniem samego siebie. Gra aktorska wzbogacona została różnorodnymi technikami lalkowymi, takimi jaki: maski, manekiny, „pyskówki”.
Everyman traci wszystko
Co: Układ
Gdzie: Teatr Bagatela, ul. Karmelicka 6, Kraków
Kiedy: 9 lutego, godz. 19.15
Stałem się tym, czym gardzę – mówi Eddie Anderson, dynamiczny wiceprezes agencji reklamowej, błyskotliwy pisarz, mąż i niezmordowany kochanek – kiedy pewnego dnia stwierdza, że ma wszystkiego dość. Miłość i ogromna namiętność są powodem wybrania zupełnie innej drogi życia. Układ Elii Kazana to wyśmienite studium próby wyrwania się z wszelkiego rodzaju „układów” i schematów.
Potomkowie Jakuba Szeli
Co: W imię Jakuba S.
Gdzie: Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25, Kraków
Kiedy: 21-24 luty, godz. 19.00
Spektakl o wstydliwych chłopskich korzeniach Polaków. Czy można dziś bez wstydu powiedzieć, że jesteśmy Europejczykami, bo potrafiliśmy kiedyś mordować? Czy możemy od nowa ułożyć opowieść o sobie, swojej historii i historii swojej/nie swojej ziemi? To opowieść, w której słowo „kurwa” nie jest ani przecinkiem, ani określeniem prostytutki, tylko wyrazem pewnej postawy.
Życie po traumie
Co: Przebudzenie
Gdzie: Teatr im. J. Słowackiego, Plac Św. Ducha 1, Kraków
Kiedy: 26-27 luty, godz. 19.00
Na pierwszy rzut oka sztuka brytyjskiej autorki Shelagh Stephenson jest studium sytuacji rodziny po dojmującej traumie – zaginięciu ukochanego syna. W pierwszej części stajemy się świadkami rozpaczy matki i jej nieco groteskowego czepiania się wszelkich możliwości uzyskania wieści o losie jedynaka. Ale właściwy dramat rozpoczyna się dopiero w momencie, kiedy w domu Lii i Nicka pojawia się Adam, tajemniczy młody chłopak, którego całkiem sporo łączy z zaginionym.
Jedyna taka przemiana
Co: Wędrowanie wg S. Wyspiańskiego, część III Wyzwolenie
Gdzie: Teatr STU, Al. Z. Krasińskiego 16-18, Kraków
Kiedy: 1-3 luty, godz. 19.00
Wyzwolenie w Teatrze STU jest wydarzeniem. Stanisław Wyspiański – najbardziej polski, najbardziej krakowski artysta, napisał jakże aktualną dzisiaj sztukę. Niezwykle efektowną, wymagająca aktorstwa najwyższej próby. Taki zespół zebrał Krzysztof Jasiński z myślą o zbliżającym się jubileuszu Teatru STU. Spektaklowi towarzyszy spektakularna oprawa plastyczna, wyjątkowe kostiumy, muzyka na żywo, śpiew, efekty specjalne. Warto wybrać się w wędrówkę po świecie przemiany polskiej duszy. Kto wie, dokąd dotrzemy…
Masłowska na deskach
Co: Paw Królowej
Gdzie: Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej, Nowa Scena, ul. Jagiellońska 1, Kraków
Kiedy: 23,24,26 luty, godz. 19.30
Akcja dzieje się na korcie do squasha. Czwórka aktorów rapuje przetworzone slogany reklamowe, tytuły gazetowe i książkowe, portalowe nagłówki. Padają znane nam ze srebrnego ekranu nazwiska, polityczne sprawy, niespełnione obietnice Unii Europejskiej, plotki z Pudelka i wszystko to, co tworzy „medialną papkę”, która codziennie pożera myśli przeciętnego Polaka. Paw królowej jest poematem pokolenia „Faktu”, któremu obiecano wszystko i to wszystko wręczono już na wstępie.
Skomplikowane bohaterki
Co: Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć
Gdzie: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12, Kraków
Kiedy: 21-24 luty, godz. 19.00
Prawdziwy koncert na pięć kobiet współczesnego mistrza skandynawskich klimatów, najsłynniejszego dramatopisarza duńskiego i współautora scenariusza genialnego filmu Przełamując fale w reżyserii Larsa von Triera. Krok po kroku wnikamy w skomplikowane koleje życia bohaterek, których opowieści prowadzą do bulwersującego i niespodziewanego zakończenia.
Joanna Depa