Sunday, April 21, 2024
Home / Kultura  / Zima w teatrze – spektakle w krakowskich teatrach.

Zima w teatrze – spektakle w krakowskich teatrach.

Dlaczego warto wybrać się do teatru? Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są – mawiała Tove

Zagraj to jeszcze raz... - sam / fot. Łukasz Malinowski

Zagraj to jeszcze raz... - sam / fot. Łukasz Malinowski

Dlaczego warto wybrać się do teatru? Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są – mawiała Tove Jansson, autorka kultowych książek o Muminkach.

Dla miłośników humoru Allena

Zagraj to jeszcze raz... - sam / fot. Łukasz  Malinowski

Zagraj to jeszcze raz… – sam / fot. Łukasz Malinowski

Co: Zagraj to jeszcze raz… sam!

Gdzie: Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2, Kraków

Kiedy: 1-3 marca, godz. 19.00

Spektakl w sposób komediowy opowiada o rozterkach niespełna 30-letniego mężczyzny stojącego w obliczu porzucenia przez ukochaną kobietę. Snując fantazje oraz monologi wewnętrzne stara się on znaleźć najlepszą receptę na dalsze nieoczekiwane życie. Próba odnalezienia kolejnej partnerki życiowej okazuje się poszukiwaniem samego siebie. Gra aktorska wzbogacona została różnorodnymi technikami lalkowymi, takimi jaki: maski, manekiny, „pyskówki”.

Everyman traci wszystko

Układ / fot. Piotr Kubic

Układ / fot. Piotr Kubic

Co: Układ

Gdzie: Teatr Bagatela, ul. Karmelicka 6, Kraków

Kiedy: 9 lutego, godz. 19.15

Stałem się tym, czym gardzę – mówi Eddie Anderson, dynamiczny wiceprezes agencji reklamowej, błyskotliwy pisarz, mąż i niezmordowany kochanek – kiedy pewnego dnia stwierdza, że ma wszystkiego dość. Miłość i ogromna namiętność są powodem wybrania zupełnie innej drogi życia. Układ Elii Kazana to wyśmienite studium próby wyrwania się z wszelkiego rodzaju „układów” i schematów.

Potomkowie Jakuba Szeli

W imię Jakuba S. / fot. B. Sowa

W imię Jakuba S. / fot. B. Sowa

Co: W imię Jakuba S.

Gdzie: Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25, Kraków

Kiedy: 21-24 luty, godz. 19.00

Spektakl o wstydliwych chłopskich korzeniach Polaków. Czy można dziś bez wstydu powiedzieć, że jesteśmy Europejczykami, bo potrafiliśmy kiedyś mordować? Czy możemy od nowa ułożyć opowieść o sobie, swojej historii i historii swojej/nie swojej ziemi? To opowieść, w której słowo „kurwa” nie jest ani przecinkiem, ani określeniem prostytutki, tylko wyrazem pewnej postawy.

Życie po traumie

Przebudzenie / fot. Piotr Kubic

Przebudzenie / fot. Piotr Kubic

Co: Przebudzenie

Gdzie: Teatr im. J. Słowackiego, Plac Św. Ducha 1, Kraków

Kiedy: 26-27 luty, godz. 19.00

Na pierwszy rzut oka sztuka brytyjskiej autorki Shelagh Stephenson jest studium sytuacji rodziny po dojmującej traumie – zaginięciu ukochanego syna. W pierwszej części stajemy się świadkami rozpaczy matki i jej nieco groteskowego czepiania się wszelkich możliwości uzyskania wieści o losie jedynaka. Ale właściwy dramat rozpoczyna się dopiero w momencie, kiedy w domu Lii i Nicka pojawia się Adam, tajemniczy młody chłopak, którego całkiem sporo łączy z zaginionym.

Wyzwolenie / fot. Tomasz Szkodziński

Wyzwolenie / fot. Tomasz Szkodziński

Jedyna taka przemiana

Co: Wędrowanie wg S. Wyspiańskiego, część III Wyzwolenie

Gdzie: Teatr STU, Al. Z. Krasińskiego 16-18, Kraków

Kiedy: 1-3 luty, godz. 19.00

Wyzwolenie w Teatrze STU jest wydarzeniem. Stanisław Wyspiański – najbardziej polski, najbardziej krakowski artysta, napisał jakże aktualną dzisiaj sztukę. Niezwykle efektowną, wymagająca aktorstwa najwyższej próby. Taki zespół zebrał Krzysztof Jasiński z myślą o zbliżającym się jubileuszu Teatru STU. Spektaklowi towarzyszy spektakularna oprawa plastyczna, wyjątkowe kostiumy, muzyka na żywo, śpiew, efekty specjalne. Warto wybrać się w wędrówkę po świecie przemiany polskiej duszy. Kto wie, dokąd dotrzemy…

Masłowska na deskach

Paw Królowej / fot. Ryszard Kornecki

Paw Królowej / fot. Ryszard Kornecki

Co: Paw Królowej

Gdzie: Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej, Nowa Scena, ul. Jagiellońska 1, Kraków

Kiedy: 23,24,26 luty, godz. 19.30

Akcja dzieje się na korcie do squasha. Czwórka aktorów rapuje przetworzone slogany reklamowe, tytuły gazetowe i książkowe, portalowe nagłówki. Padają znane nam ze srebrnego ekranu nazwiska, polityczne sprawy, niespełnione obietnice Unii Europejskiej, plotki z Pudelka i wszystko to, co tworzy „medialną papkę”, która codziennie pożera myśli przeciętnego Polaka. Paw królowej jest poematem pokolenia „Faktu”, któremu obiecano wszystko i to wszystko wręczono już na wstępie.

Skomplikowane bohaterki

Za chwilę. cztery sposoby na życie i jeden na śmierć / fot. P. Kubic

Za chwilę. cztery sposoby na życie i jeden na śmierć / fot. P. Kubic

Co: Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć

Gdzie: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12, Kraków

Kiedy: 21-24 luty, godz. 19.00

Prawdziwy koncert na pięć kobiet współczesnego mistrza skandynawskich klimatów, najsłynniejszego dramatopisarza duńskiego i współautora scenariusza genialnego filmu Przełamując fale w reżyserii Larsa von Triera. Krok po kroku wnikamy w skomplikowane koleje życia bohaterek, których opowieści prowadzą do bulwersującego i niespodziewanego zakończenia.

Joanna Depa

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ