Zielone ściany: jakie korzyści wynikają z ich stosowania?
Zagrajmy w zielone, ale na poważnie, z kalkulatorem w ręku

Zielone ściany niosą wymierne korzyści, nie tylko estetyczne / fot. Adobe Stock
Czym jest zielona ściana? Jakie korzyści płyną z jej posiadania? W jakich miejscach sprawdza się najlepiej? Czy zielona ściana wykonana z roślin sztucznych również ma swoje zalety? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w poniższym artykule. Miłej lektury!
Zielone ściany i ich wpływ na zdrowie człowieka
Jeśli chcesz:
• czystego powietrza,
• niższej temperatury latem wewnątrz pomieszczeń,
• niższych kosztów energetycznych,
• wyciszenia (zniwelowania hałasu),
rozważ stworzenie zielonej ściany!
Rośliny mają naturalną zdolność do filtrowania pyłów i zmieniania dwutlenku węgla w pozbawiony szkodliwych substancji tlen. Pora dnia, w której panują najtrudniejsze warunki (bezchmurne niebo, potężny upał) pogodowe to czas, kiedy zielone ściany pochłaniają nadmiar światła, obniżając temperaturę w pomieszczeniu.
Umieszczenie zielonej ściany na elewacji budynku sprawia, że mikroklimat panujący w jego wnętrzu jest idealny dla człowieka, przyjemnie chłodny i optymalny pod wieloma względami. Zielona ściana sprawia też, że energia nie jest zużywana w taki stopniu, jak by to miało miejsce w przypadku budynku, który jest jej pozbawiony. Hałas dobiegający z zewnątrz również zostanie przez nią nieco wyciszony.
Korzyści dla domów, mieszkań i budynków, w których zastosowano zielone ściany
Jeśli chcesz, aby budynek, w którym pracujesz lub mieszkasz:
• był dobrze chroniony przed ogniem,
• zużywał mniej energii niż dotychczas,
• był bardziej wytrzymały na warunki zewnętrzne (a przynajmniej część fasadowa budynku),
zainwestuj w tzw. zielone ściany.
Stanowią one idealną i tworzoną przez naturę (rośliny) barierę przed ogniem. Zielona ściana chroni bowiem budynek przed pożarem, podnosi jego wartość na rynku nieruchomości, sprawia, że rachunki za prąd elektryczny zmniejszają się (nie trzeba już tak bardzo ogrzewać budynku, nie trzeba go też bardzo intensywnie chłodzić klimatyzacją podczas upałów), a estetyka obiektu zostaje w znaczący sposób wzbogacona przez sam fakt zastosowania zielonej ściany, która zawsze wyglądać będzie atrakcyjniej niż elewacja pomalowana pastelowymi barwami.
Osobną propozycją są zielone ściany wykonane z roślin sztucznych. Choć nie posiadają one wiele zalet roślin żywych, przede wszystkim nie oczyszczają i nie nie nawilżają powietrza, nadal mają duży wpływ na atmosferę danego miejsca (psychologiczny wpływ barwy zielonej) i stanowią wspaniałą dekorację. Nie trzeba ich również pielęgnować i przez cały rok wyglądają równie estetycznie, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w często trudno dostępnej przestrzeni biurowej. Bogaty wybór zielonych ścian imitujących rośliny znajdziesz w sklepie Green Designers.
Tytułem zakończenia
Nie można odmówić zielonym ścianom korzyści, jakie niosą budynkom, w których je stworzymy i to bez względu na to, czy zielona ściana znajdzie się wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Zieleń i roślinność wpływają na umysł i ciało człowieka pozytywnie ‒ obniżają stres, zwiększają kreatywność, dodają energii, oczyszczają powietrze i po prostu cudownie wyglądają. A w postaci zielonej ściany? Cóż, czy trzeba dodawać więcej? Inwestycja w zielone ściany zwraca się szybko i po wielokroć, więc nie ma na co czekać, a możliwości kompozycyjnych jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od wyobraźni i zasobności portfela!