Sunday, May 19, 2024
Home / Inne  / Zgaga skutkiem szampańskiej zabawy

Zgaga skutkiem szampańskiej zabawy

Wiemy, jakie złe nawyki powodują problemy żołądkowe!

Jak alkohol wpływa na pracę naszego żołądka?

Osoby młode, które nie cierpią na problemy trawienne, rzadko kiedy mają zgagę. Jednak kwaśny posmak w ustach i uczucie pieczenia za mostkiem są częstymi konsekwencjami suto zakrapianego przyjęcia. Jakie czynniki występujące na imprezach wywołują objawy zgagi?

Jak alkohol wpływa na pracę naszego żołądka?

Alkohol, jedzenie i papierosy
Napoje wysokoprocentowe, takie jak piwo, wino czy wódka, mogą być bezpośrednią przyczyną pojawienia się zgagi. Etanol zawarty w tego typu trunkach podnosi poziom zakwaszenia żołądka. Poza tym alkohol powoduje rozluźnienie mięśni wpustu, przez co treść żołądkowa ulewa się do przełyku. Aby uniknąć porannych nieprzyjemności z tym związanych należy unikać picia napojów wysokoprocentowych na kilka godzin (najlepiej 2-3) przed pójściem spać. Alkohol spożywany jest często w towarzystwie napojów słodkich i gazowanych, które również są odpowiedzialne za występowanie zgagi.

Nieodłącznym elementem spotkania towarzyskiego przy alkoholu są słone i często tłuste potrawy, które mimo, że smaczne, to nie są obojętne dla żołądka. Dodatkowo alkohol wzmaga apetyt, dlatego biesiadnicy mają tendencję do pochłaniania zbyt dużych ilości jedzenia, które później ciężej jest strawić. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów zgagi warto kontrolować ilość spożywanych potraw, należy również pamiętać o dokładnym przeżuwaniu.

Mimo, że w dzisiejszych czasach społeczeństwo pali znacznie mniej papierosów niż dawniej, to w trakcie imprezy wiele osób sięga po ten zgubny nałóg. Nikotyna poza oczywistym, szkodliwym wpływem na płuca palacza, nie jest też obojętna dla żołądka. Podobnie jak alkohol, powoduje ona rozluźnienie mięśni przełyku, ułatwiając przedostawanie się kwasów żołądkowych do przełyku. Poza tym w trakcie palenia papierosa, w ustach zmniejsza się ilość śliny neutralizującej kwasy w przełyku.

Dobre nawyki
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zgagi, warto w trakcie imprezy wdrożyć kilka zdrowych nawyków. Alkohol nie powinien być jedynym napojem spożywanym w trakcie wieczoru, warto co jakiś czas wypić szklankę wody. Należy też pamiętać o ruchu, szczególnie spożywając duże ilości jedzenia. Siedząca pozycja nie sprzyja trawieniu, warto przespacerować się trochę po posiłku.

Szybki sposób na zgagę
Przed przyjęciem warto zaopatrzyć się w leki, które zobojętniają kwas żołądkowy. Tabletki tego typu sprzedawane są bez recepty, nie tylko w aptekach. Zaczynają działać po kilkunastu minutach, przynosząc ulgę na kilka godzin. Jednak jeśli objawy zgagi pojawiają się systematycznie należy udać się do lekarza, może to bowiem świadczyć o schorzeniach, wymagających diagnozy lekarskiej.


Czytaj więcej na temat zgagi i jej zwalczania na www.controloccontrol.pl

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • sahabatqq 5 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Here you will find 94609 more Info to that Topic: miastokobiet.pl/zgaga-skutkiem-szampanskiej-zabawy/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ