Tuesday, June 18, 2024
Home / Uroda  / Co to jest zakrzepica?

Co to jest zakrzepica?

Jakie są jej przyczyny, najczęstsze objawy i następstwa oraz mniej lub bardziej radykalne sposoby leczenia?

Najczęstszym powikłaniem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej jest tzw. zespół pozakrzepowy. Są to zmiany w obrębie żył, tkanki podskórnej i skóry kończyn dolnych, pojawiające się w następstwie zakrzepicy żył głębokich. Jakie są ich przyczyny, najczęstsze objawy i następstwa oraz mniej lub bardziej radykalne sposoby leczenia?

Zakrzepica24

Kiedy dochodzi do zastoju krwi i obrzęku kończyny, tworzy się otwarta rana będąca konsekwencją nieprawidłowego odpływu krwi z nogi. / fot. fotolia

Prawidłowe i odpowiednio wczesne leczenie zakrzepicy żył głębokich pozwala zmniejszyć liczbę zachorowań na zespół pozakrzepowy o około 30 procent. Niestety w ponad połowie przypadków rozwija się zespół pozakrzepowy pomimo stosowania prawidłowego leczenia. Pojawia się on zwykle w ciągu pierwszych dwóch lat od zachorowania, kiedy skrzeplina zrasta się ze ścianą naczynia. Nie może się już wtedy oderwać i popłynąć z prądem krwi, jednak dla dotkniętej chorobą kończyny zamknięcie naczynia nie pozostaje bez poważnych konsekwencji. Skrzeplina przekształca się stopniowo w porowatą tkankę, a zastój krwi powoduje wzrost ciśnienia w żyle. Powoduje to pogrubienie jej ścian, a przytwierdzone do nich zastawki żylne, które odgrywają ważną rolę w odpływie krwi, marszczą się. Chociaż inne, nieuszkodzone żyły próbują przejąć funkcje zajętego chorobą naczynia w odprowadzaniu krwi z kończyny, jednak z reguły nie wystarcza to do zapewnienia prawidłowego przepływu krwi.

Objawy i następstwa

Objawami zespołu pozakrzepowego są trudno gojące się owrzodzenia, piekący ból goleni, w okolicach nerwów udowego i udowo-goleniowego, rozpierający podczas stania, powodujący trudności w chodzeniu. To jedne z najbardziej kłopotliwych i przykrych późnych powikłań zakrzepicy żylnej. Kiedy dochodzi do zastoju krwi i obrzęku kończyny, tworzy się otwarta rana będąca konsekwencją nieprawidłowego odpływu krwi z nogi. Jak dowiadujemy się z portalu www.zakrzepica24.pl, dodatkowo mogą występować silne obrzęki kończyn, zmiany skórne i alergiczne oraz tzw. żylaki. Prowadzą one do dalszych zmian morfologicznych w żyłach i coraz poważniejszych zaburzeń odpływu krwi żylnej.

Leczenie

Przede wszystkim należy wyeliminować nadciśnienie żylne, które nie pozwala prawidłowo pracować zastawkom w naczyniach krwionośnych. Zespół pozakrzepowy leczy, się stosując odpowiednie preparaty w połączeniu z wieloletnim noszeniem specjalnych pończoch lub podkolanówek uciskowych. W przypadkach poważnej niewydolności żył stosuje się bardziej inwazyjne leczenie – skleroterapię, przecięcie żył łączących, bypass omijający niedrożną żyłę udową powierzchowną, autogenny przeszczep zastawek żylnych, ich plastykę lub wszczepienie sztucznych zastawek.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ