Thursday, February 29, 2024
Home / PARTNER MK  / Zadbaj o swój brzuch

Zadbaj o swój brzuch

Poznaj sposoby leczenia i zapobiegania zespołowi drażliwego jelita.

Zespół jelita drażliwego, którego objawem są silne bóle brzucha, biegunka bądź zaparcia uznawany jest za jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości – występuje u około 20% populacji światowej biorąc pod uwagę osoby dorosłe. Niestety, chociaż schorzenie to zalicza się do chorób cywilizacyjnych nadal nie określono jednoznacznej przyczyny jego powstawania, przez co utrudniona jest jego prawidłowa diagnoza i leczenie.

mojbrzuchOkazuje się, że w większości przypadków za nerwicę jelit odpowiada nasz tryb życia, przede wszystkim przewlekły stres i ciągły pośpiech. Do tego dochodzą warunki anatomiczne naszego organizmu, w tym dysfunkcje wrodzone jelit czy wrażliwość układu pokarmowego. W 10% za zespół jelita drażliwego odpowiada zaś zatrucie pokarmowe.

Biorąc pod uwagę tak dużą rozpiętość możliwych przyczyn powstawania tej uporczywej dolegliwości niemożliwe jest wręcz jej zapobieganie a jedyną możliwą metodą jest stosowanie dobrych nawyków żywieniowych, przestrzeganie higieny i zmiana trybu życia na bardziej spokojny (w tym przypadku nierzadko pomocna okazuje się psychoterapia).

Również samo leczenie dotyczy w tym przypadku jedynie możliwości niwelowania uporczywych objawów i jest raczej środkiem doraźnym aniżeli całkowicie wykluczających tego rodzaju schorzenie. Trzeba pamiętać, że zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą i lubiącą nawracać.

Leczenie objawów, takich jak ciężkie zaparcia czy męczące biegunki oraz silny, przypominający kolkę ból brzucha następuje zazwyczaj przy wykorzystaniu domowych sposobów. To zmiana diety na lekkostrawną wykluczającą produkty mogące wywoływać symptomy zespołu jelita drażliwego, nieprzejadanie się oraz stosowanie środków łagodzących biegunki czy zaparcia w postaci naturalnych ziół. W aptece dostępne są również farmaceutyczne leki wspomagające (na przykład rozkurczowe, przeciwzaparciowe oraz przeciwbiegunkowe), najczęściej można je kupić bez konieczności posiadania recepty. Zawsze zaleca się również stosowanie probiotyków, których zadaniem jest wyrównanie flot bakteryjnej układu pokarmowego.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ