Monday, January 13, 2025
Home / PARTNER MK  / Zero waste i less waste – jak żyć ekologicznie na co dzień?

Zero waste i less waste – jak żyć ekologicznie na co dzień?

Nie trzeba aż tak wielu wyrzeczeń, jak się niektórym wydaje

Damska dłoń wkładająca do plecaka butelkę BRITA Active

fot. materiał Partnera

W odpowiedzi na kryzys klimatyczny i zanieczyszczenie środowiska, ruchy zero waste i less waste zyskują na popularności. Celem tych podejść jest zmniejszenie ilości produkowanych odpadów i zminimalizowanie negatywnego wpływu naszych działań na planetę. Jak wprowadzić zasady zero waste i less waste do codziennego życia i być bardziej eko bez większych wyrzeczeń? Podpowiadamy!

 

Picie wody z kranu, czyli zero waste w praktyce

Picie kranówki, zamiast kupowania wody butelkowanej, jest znaczącym krokiem w kierunku zmniejszenia ilości generowanych odpadów. Woda z kranu jest przeważnie bezpieczna do picia, a jej jakość jest często porównywalna z jakością wody butelkowanej. Jeśli masz wątpliwości co do jakości wody z kranu, rozważ zainstalowanie filtra do wody, np. BRITA.

 

Sprawdź jak działają filtry do wody i poznaj więcej ciekawych sposobów na ekologiczne, ale wygodne życie >>

 

Aby uniknąć korzystania z jednorazowych butelek PET, zaopatrz się w wielorazowy bidon na wodę. Wybierz ten wykonany z trwałego materiału, takiego jak wytrzymałe tworzywo sztuczne, stal nierdzewna, szkło lub tritan. Taki bidon będzie ci służył przez długi czas, co pozwoli zmniejszyć ilość odpadów.

Less waste bez wyrzeczeń – unikanie jednorazowych opakowań

Plastikowe opakowania jednorazowe stanowią znaczną część codziennych odpadów. Aby zmniejszyć ich ilość, po prostu staraj się ograniczyć ich używanie. Jak to zrobić?

 

• kupuj produkty na wagę (np. kasze, ryże, płatki, przyprawy czy suszone owoce), korzystając z własnych pojemników wielorazowych;
• wybieraj produkty z ekologicznymi opakowaniami, jak karton, szkło czy papier, które są łatwo biodegradowalne lub nadają się do recyklingu;
• unikaj jednorazowych torebek na zakupy i zawsze miej ze sobą torbę wielorazową;
• zamawiając jedzenie na wynos, pytaj o możliwość zapakowania posiłku do własnego pojemnika.

Kompostowanie odpadów organicznych – to jest eko!

Kompostowanie jest znakomitym sposobem na ograniczenie ilości odpadów, zwłaszcza organicznych, takich jak resztki jedzenia czy obierki. W domowych warunkach można stosować tradycyjny kompostownik, bądź postawić na wermikompostowanie, czyli metodę wykorzystującą dżdżownice do przekształcania odpadów organicznych w wartościowy nawóz (np. na ziemię do kwiatków).

zero waste -kobieta wrzucająca resztki jedzenia do kubełka na kompost - zdjęcie.

fot. wavebreak3 / Adobe Stock

Ekologia na co dzień – naprawianie i renowacja przedmiotów

Zamiast wyrzucać zepsute przedmioty i kupować nowe, postaraj się naprawiać je lub odnowić. Dzięki temu przedłużysz ich żywotność i zmniejszysz ilość odpadów. Oto kilka sugestii:

 

• odwiedzaj lokalne warsztaty naprawcze, takie jak szewc, krawiec czy serwis RTV/AGD;
• naucz się podstawowych umiejętności, takich jak szycie, klejenie czy malowanie, które pozwolą Ci naprawiać drobne uszkodzenia;
• wykorzystaj technologię do naprawy – korzystaj z poradników wideo, instrukcji czy forów internetowych, które pomogą ci zdiagnozować i naprawić problem.

Wielorazowe lepsze od jednorazówek

Zamiana jednorazowych przedmiotów na wielorazowe może znacząco wpłynąć na redukcję ilości odpadów. Oprócz picia wody z wielorazowej butelki czy korzystania z własnych pojemników na żywność możesz zrobić o wiele więcej, bez rezygnowania z komfortu, np.:

 

• wybieraj środki czystości w koncentracie, które można rozcieńczać w wielorazowych butelkach;
• jednorazowe ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne zastąp wielorazowymi ściereczkami z mikrofibry czy bawełny;
• zainwestuj w wielorazowe produkty higieniczne, takie jak majtki czy kubeczki menstruacyjne. Są wygodne, trwałe i można z nich korzystać wielokrotnie (po umyciu/ upraniu).

Co jest ekologiczne? Wspieranie lokalnych przedsiębiorstw

Kupowanie produktów od lokalnych dostawców oraz wybór ekologicznych produktów może przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów oraz ograniczenia emisji CO2. Co możesz robić?

• kupuj owoce i warzywa w sezonie od lokalnych rolników, co pozwoli uniknąć opakowań i ograniczyć transport;
• wybieraj produkty z certyfikatami ekologicznymi, takie jak Fair Trade, Rainforest Alliance czy FSC;
• wspieraj lokalne sklepy zero waste, które oferują produkty bez opakowań.

Edukacja i propagowanie idei zero waste i less waste

Na koniec – podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi, aby wspólnie zmieniać świat na lepsze. Możesz to zrobić na wiele sposobów:

• opowiadaj rodzinie, przyjaciołom i znajomym o korzyściach płynących z podejścia zero waste i less waste;
• uczestnicz w lokalnych wydarzeniach i warsztatach poświęconych ekologii;
• zaangażuj się w działalność organizacji ekologicznych, które promują zrównoważone życie i dbają o środowisko.

 

Wprowadzenie zasad zero waste i less waste do codziennego życia może wydawać się trudne, ale warto podjąć to wyzwanie dla dobra naszej planety. Zastosowanie się do powyższych porad pozwoli nie tylko zmniejszyć ilość generowanych odpadów, ale także zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko. Pamiętaj, że każda, nawet najmniejsza zmiana, ma znaczenie.

Źródło: materiał Partnera MK

TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ