Wednesday, April 24, 2024
Home / PARTNER MK  / Zdrowy sen z dobrze dobranym materacem

Zdrowy sen z dobrze dobranym materacem

Popraw jakość swojego życia

materac

Spokojny i komfortowy sen to podstawa! / fot. materiały prasowe

Sen to kluczowy element zdrowego stylu życia. Jego długość i jakość w dużej mierze zależy od dobrze dobranego materaca. Jaki powinien być? Jak zapewnić sobie zdrowy sen?

 

Jeśli sen ma zapewnić organizmowi odpowiednią regenerację i nie powodować różnych dolegliwości, materac musi spełniać określone kryteria. Przy wyborze konkretnego modelu ważne są różne parametry (twardość i wykończenie), ale także styl wypoczynku śpiącego.

 

Jakie są skutki źle dobranego materaca?

Niewłaściwie dopasowany do ciała materac może być powodem bardzo wielu dolegliwości. Najczęściej pojawiają się wtedy bóle głowy i pleców, nadmierne zmęczenie i złe samopoczucie. U niektórych osób występuje również drętwienie nóg i palców.

 

Niewygodny materac może też skutecznie pogorszyć jakość snu. Niekiedy przyczynia się nawet do bezsenności. Takie zaburzenia snu zwiększają ryzyko zachorowania na różne choroby. Z badań wynika, że niewyspane osoby częściej zmagają się z otyłością, mają problemy z koncentracją czy odpornością.

 

Kręgosłup a materac

Tylko materac, który jest dobrze dopasowany do ciała, gwarantuje właściwe podparcie dla kręgosłupa. W czasie snu przestrzeń międzykręgowa ma szansę rozluźnić się i zmniejszyć napięcie. Gdy kręgosłup ma nienaturalną pozycję, nie da się uzyskać takiego efektu. Długotrwały sen na niewygodnym materacu skutkuje nie tylko słabszą regeneracją, ale w ostateczności pojawieniem się trwałych wad. Bóle dotyczą różnych części kręgosłupa – od szyjnego, po piersiowy i lędźwiowy.

 

Zdrowy sen, czyli jaki?

Podstawą zdrowego, efektywnego snu jest wygodny materac. Jednak określenie „wygodny” jest tu pojęciem bardzo szerokim, ponieważ zależy od indywidualnych predyspozycji sylwetki.

 

Ważny jest stopień twardości. Średnio elastyczny materac, który nie zapada się pod ciężarem ciała, a jednocześnie dostosowuje się do kształtu sylwetki, będzie dobrym podparciem dla kręgosłupa. Materace z pianki Visco są idealnym przykładem takiego produktu. Dzięki technologii nacięć w różnych miejscach uzyskuje się kilka stref komfortu ze zmienną twardością. Tak wykończony materac pozwala utrzymać kręgosłup w prostej, najzdrowszej dla niego pozycji. Osoby, które często zmieniają ułożenie ciała podczas snu, powinny zdecydować się na model odporny na odkształcenia. Z kolei dla tych, którzy śpią spokojnie, poleca się materace bardziej elastyczne.

 

Zdrowy sen zapewni dobra przepuszczalność powietrza. Materace piankowe termoelastyczne pozwalają regulować temperaturę ciała. Modele lateksowe wyróżnia system wewnętrznej cyrkulacji powietrza. Właściwości te chronią przed rozwojem pleśni, grzybów i roztoczy. W ofercie czołowych producentów, takich jak Rem-sen.pl, można znaleźć też specjalne pokrowce. Działanie prozdrowotne wykazują w szczególności modele wykończone jonizowanym srebrem, o właściwościach silnie bakteriobójczych i antyalergicznych czy poszycia wykorzystujące działanie podczerwieni (poprawiają krążenie krwi i wygląd skóry).

 

Przy wyborze odpowiedniego materaca, warto kierować się jego jakością. To zakup na lata, dlatego najlepiej rozważyć model droższy z wieloma prozdrowotnymi właściwościami, który zachowa trwałość przez dłuższy czas.

 

źródło: Partner MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ