Wideo sposorowane: zdrowie zależy od higieny
Czy wiesz, że dwa tysiące dzieci dziennie umiera wskutek biegunki, której można byłoby zapobiec, gdyby zapewnić im dostęp do odpowiednich warunków sanitarnych. Chcesz mieć swój wkład? Przyłącz się do akcji Domestosa, Fundacji Unilever oraz UNICEF-u.

© UNICEF / 2013 / McNeish / Mary Natie w białej koszulce i Susanna Paul, kobiety z Sudanu, ze wsi, która wzięła udział w projekcie CATS w 2012 roku
Największym przełomem w medycynie było odkrycie, że… zwykłe mycie rąk zapobiega zakażeniom w czasie operacji, i w ten sposób drastycznie zmniejsza umieralność pacjentów. Higiena to dla nas rzecz tak oczywista jak oddychanie. Uczymy dzieci, że zawsze po skorzystaniu z toalety należy umyć ręce. Tymczasem okazuje się, że aż dwa i pół miliarda ludzi na świecie nie tylko nie spełnia tego podstawowego wymogu higieny, ale w ogóle nie ma dostępu do czystych toalet. A dwa tysiące dzieci dziennie umiera wskutek biegunki, której można byłoby zapobiec, gdyby zapewnić im dostęp do odpowiednich warunków sanitarnych.
Dostęp do sanitariatów i właściwa higiena zmniejszyłyby rozprzestrzenianie się chorób na świecie. Domestos i Fundacja Unilever wraz z UNICEF działają na rzecz zwiększenia świadomości tego problemu poprzez program Community Approaches to Total Sanitation (w skrócie CATS), czyli Społeczne Podejście do Totalnej Sanitaryzacji. Program ten działa w 50 krajach. W ramach programu i kampanii Tańcz, Bądź Szczęśliwy i Podziel się z Przyjacielem powstał film edukacyjny, który poprzez zabawne dialogi afrykańskich dzieci przybliża problem braku dostępu do sanitariatów.
Na stronie Domestosa poświęconej współpracy z UNICEF można przeczytać prawdziwe historie osób, które zyskały dzięki programowi. Przykładowo południowosudańskie matki Marz Natie i Susanna Paul opowiadają, jak zmieniło się ich życie, o ile zmniejszyła się śmiertelność dzieci w ich wiosce z powodu biegunki, od kiedy lokalna społeczność zaprzestała załatwiać potrzeby fizjologiczne na wolnym powietrzu.

© UNICEF / 2013 / McNeish / Mary Natie w białej koszulce i Susanna Paul, kobiety z Sudanu, ze wsi, która wzięła udział w projekcie CATS w 2012 roku
Osobom, które zastanawiaj się, jak wesprzeć akcję, podpowiadamy – nic prostszego, wystarczy kupować specjalnie oznakowane butelki Domestosa. Pięć procent średniego rocznego zysku z ich sprzedaży przeznaczane jest na program CATS na Filipinach, w Południowym Sudanie, Wietnamie, Indiach, Indonezji i Brazylii. Firma Unilever od dawna działa na rzecz poprawy warunków życia ludzi na całym świecie. Dzięki jej wsparciu uczniowie w Ghanie, Nikaragui i Sudanie otrzymali dostęp do czyste wody i sanitariatów.
Warto też pamiętać, że nawet Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała dostęp do podstawowej sanitaryzacji i higieny osobistej za podstawowe prawo człowieka. Film uświadamia, że rzeczy dla nas oczywiste w krajach trzeciego świata pozostają w sferze niedostępnych luksusów.
Artykuł i wideo sponsorowane przez Domestos.
„Miasto Kobiet” popiera program i zachęca Czytelników do przyłączenia się do akcji. Więcej informacji na stronie programu