Sunday, April 21, 2024
Home / Kuchnia  / Zdrowe przepisy dla dziecka

Zdrowe przepisy dla dziecka

W wielu przypadkach wprowadzanie zdrowych dań może się okazać nie lada wyzwaniem. Jak zatem przekonać malucha do jedzenia warzyw?

fot. materiał prasowy

Każdemu rodzicowi zależy na zdrowiu swojej pociechy. Dlatego też stara się dla niej o wszystko to, co najlepsze. Przy tym warto tutaj pamiętać, iż jednym z istotniejszych elementów wpływających na samopoczucie jest prawidłowa dieta, a niestety w wielu przypadkach wprowadzanie zdrowych dań może się okazać nie lada wyzwaniem. Jak zatem przekonać malucha do jedzenia warzyw?

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Zdrowe nawyki wyniesione z domu

Musimy koniecznie pamiętać o tym, że zdrowa dieta naszego dziecka tak naprawdę zaczyna się u nas na talerzu. Maluch bowiem podpatruje co jedzą jego rodzice. Jeśli chcemy więc zachęcić dziecko do jedzenia warzyw, to powinniśmy sami starać się jeść ich jak najwięcej. Oczywiście, nie oznacza to, że musimy od razu dostosowywać dietę do naszej pociechy. Wiadomo przecież, że przepisy dla dzieci są delikatniejsze i często uproszczone. Jednak możemy starać się przygotowywać bardziej urozmaicone menu, które otworzy malucha na nowe smaki. Zatem niech do każdego posiłku dodatkiem będą warzywa pokrojone w słupki, kółeczka czy inne wymyślniejsze kształty. Maluchy chętnie sięgają po tego typu sałatki.

Śniadanie to podstawa

Szczególny nacisk powinniśmy postawić na śniadanie, a więc posiłek, który ma dawać energię na cały dzień. Dla wielu maluchów jedzenie zaraz po wstaniu jest trudne, albowiem zwyczajnie nie są wtedy głodne. Mimo to nie wolno zrezygnować z tego posiłku, gdyż tylko negatywnie wpłynie to na cały organizm dziecka. Dlatego warto zastosować jakieś specjalne przepisy dziecięce, które zachęcają do jedzenia. Propozycją są tu kolorowe kanapeczki przypominające kształtami zwierzątka. Im więcej dodatków, tym apetyczniej będą wyglądać i skłonią malca do jedzenia. Równocześnie z łatwością zachęcimy w ten sposób dziecko do próbowania rozmaitych warzyw. W okresie jesiennym czy zimowym świetną propozycją śniadaniową jest natomiast owsianka z dodatkiem suszonych owoców oraz orzechów. Danie to nie tylko rozgrzeje cały organizm, ale równocześnie dostarczy wszelkich niezbędnych składników.

Warzywa mogą być smaczne

Układając menu dziecka, musimy przede wszystkim zadbać o to, aby było ono urozmaicone. Podstawą będzie odpowiedni rozkład białka, węglowodanów oraz tłuszczu, ale równie istotnym elementem są też witaminy czy minerały. Tego typu składniki znajdziemy głównie w warzywach oraz owocach. Z tymi ostatnimi większość dzieci nie ma problemów, ponieważ są słodkie i często mogą nawet zastąpić słodycze. Jednak z warzywami bywa problem. Dlatego właśnie przepisy dla dzieci często są tak skonstruowane, aby przemycić te istotne dla zdrowia składniki. Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw? Najlepiej zacząć od zup w postaci kremu. Ta konsystencja jest bardzo lubiana przez młodsze dzieci i możemy dzięki niej oswajać malca z nowymi smakami. W przypadku starszych dzieci świetnie sprawdzają się natomiast placki. Tutaj propozycji jest naprawdę wiele, albowiem możemy zrobić je z cukinii, kukurydzy czy marchwi wraz z selerem.

Czasami trudno jest nam zrozumieć upodobania jedzeniowe dziecka i dlatego tak ważne będzie ciągłe eksperymentowanie oraz urozmaicanie potraw. W ten sposób nauczymy naszą pociechę otwartości na nowe smaki, a w tym również na smak różnych warzyw. Pamiętajmy jednak, że najważniejszy jest po prostu dobry przykład, gdyż dzięki niemu maluch wyniesie zdrowe nawyki z domu i łatwiej mu będzie w przyszłości komponować odpowiedni jadłospis.

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Edyta 7 lutego, 2017

    No wiecie, nie zawsze łatwo nauczyć dziecko zdrowo jeść…
    niestety

  • 메이저놀이터 15 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Find More to that Topic: miastokobiet.pl/zdrowe-przepisy-dla-dziecka/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ