Zdrady wśród młodych ojców. Jaka jest ich przyczyna? Rozmowa z psychoterapeutką par i seksuolożką
O przyczynach zdrad i ich wpływie na wychowanie dziecka opowiada Marlena Ewa Kazoń
Zaczęło się od Antka Królikowskiego, jego śladem podążył Sebastian Fabijański, a teraz coraz głośniej mówi się o mężu Emily Ratajkowski, Sebastianie Bear-McClardzie. Co ich łączy? Świeże tacierzyństwo i … zdrada.
O przyczynie zdrad wśród młodych ojców rozmawiam z psychoterapeutką par i seksuolożką, Marleną Ewą Kazoń
Królikowski, Fabijański i Bear-McClard są świeżo upieczonymi ojcami. Ich partnerki słyną z bycia celebrytkami. Pozornie mają wszystko: są piękne, szczupłe, przebojowe, a i tak padły ofiarami niewierności. Dlaczego? Jaka jest możliwa przyczyna zdrad wśród młodych ojców?
Marlena Ewa-Kazoń: Seksuolodzy potwierdzają: znacznie częściej zdradzają panowie, nawet jeśli kochają swoją partnerkę. Przyczyny zdrady mogą być różne: ciekawość, chęć przeżycia czegoś nowego, adrenalina i rozkosz towarzysząca doznaniu, że robi się coś zabronionego albo pragnienie odnalezienia namiętności i fascynacji, które w związku już dawno umarły.
Częstym powodem jest brak partnerstwa. Brak rozmów i wzajemnej akceptacji, wspierania siebie, ale także niedojrzałość. Kiedy wychodzimy na imprezę to się kochamy, kiedy wracamy do obowiązków, miłość znika… To najczęstsze i najbardziej bolesne powody zdrady.
Czy zdrada musi oznaczać, że w związku czegoś brakowało?
Tak, zazwyczaj tak. Często przyczyną zdrady jest zaburzenie ról. Chodzi o brak równowagi w dawaniu i braniu, czyli zbyt dbająca i oddana żona, może być narażona na zdradę niedojrzałego męża. I odwrotnie.
Zdarza się, że do zdrady dochodzi nieintencjonalnie, pod wpływem emocji, kłótni z partnerem, często na skutek zbyt dużej ilości alkoholu i poczucia, że druga osoba zaniedbuje nas emocjonalnie.
No właśnie, jak załagodzić konflikt emocjonalny młodych rodziców – depresję poporodową u matki z poczuciem odrzucenia ze strony ojca?
Relacje interpersonalne dają nie tylko możliwość wsparcia czy przyjaźni, ale stanowią potencjalne źródło nieporozumienia, bowiem na styku różnych osobowości może dojść do zgrzytów, tarć, napięć i wyładowań.
Praktycznie wszystkie związki formalne zaczynają się od fazy zakochania i romantycznych początków, co wiąże się z rozwojem intymności, miłości, namiętności, zaangażowania. Z czasem jednak wzajemna fascynacja ustępuje miejsca rutynie i szarej rzeczywistości. Partnerzy są coraz bardziej krytyczni wobec siebie i zauważają wady, które wcześniej zdawali się ignorować.
Często wtedy pojawia się kłótnia, która jest wpisana w naturę związku. Partnerzy muszą nauczyć się dialogu, ustalania potrzeb, granic, wspólnych celów, dzielenia trosk i nazywania emocji.
Im większa bliskość relacji, tym paradoksalnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu, gdyż więcej obszarów życia zaczyna łączyć dwoje ludzi. Każda z osób wnosi nową jakość w związek, własny bagaż doświadczeń, emocji, pragnień i oczekiwań.
Przeczytaj koniecznie:
Bliskość, błogosławiony ciężar. Po tych 4 zachowaniach poznasz, że masz problem z bliskością emocjonalną w związku
Źródła konfliktów w małżeństwie mogą być przeróżne, np.: zdrada, nadużycie zaufania, kłamstwo, przekroczenie ustalonych norm czy zasad, zbagatelizowanie problemu partnera, zaburzona komunikacja, brak satysfakcji seksualnej, problemy wychowawcze z dziećmi, brak czasu na bliskość z powodu pracy zawodowej itp. Te wszystkie powody mogą powodować potrzebę odrealnienia się w relacji, czyli zdradę. Bez względu na motyw kłótni, związek i jego jakość zależą m.in. od spostrzegania przyczyn nieporozumienia, czyli od tego, co psychologowie określają mianem zjawiska atrybucji. To, w jaki sposób człowiek interpretuje poczynania partnera, wpływa na poziom satysfakcji z relacji. Jeżeli ma się skłonność do przypisywania odpowiedzialności za błędy w związku cechom osobowości partnera, a umniejsza się udział ukochanego w zdarzeniach pozytywnych, to zazwyczaj jest się niezadowolonym z partnerstwa, i wtedy w takim momencie bardzo często pojawia się „potrzeba” zdrady.
Czy warto walczyć o związek, w którym doszło do zdrady?
Tak, jak najbardziej, o ile obie strony tego chcą. Z mojego zawodowego doświadczenia wynika, że to kobiety częściej potrafią poradzić sobie z niewiernością – niestety, po części ze względu na społeczne oczekiwania i to, co uznajemy za akceptowalne zachowanie dla obu płci. W związku powinno się wziąć odpowiedzialność za niewierność i spróbować dzięki psychoterapii odbudować relację.
Jak zdrada zmienia macierzyństwo i tacierzyństwo?
Bardzo często syn przyjmuje rolę partnera zdradzanej matki, a córka zostaje powiernicą. To zaburzenie nazywamy partentyfikacją.
Dzieci przestają być dziećmi i muszą zajmować się swoimi zaburzonymi, cierpiącymi rodzicami.
Jaki wpływ na przyszłe związki dziecka może mieć zdrada jednego z rodziców?
Szkody wyrządzone zdradą są wieczne nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. O ile ból i smutek z czasem przechodzą, o tyle rodzinna separacja jest nieodwracalna.
Choć z zewnątrz wydaje się, że wszystko jest już w porządku, skaza na psychice zostaje. Dziecko tęskni za dzieciństwem, gdy wszystko było normalne, to znaczy – była mama, był tata, było ono i miłość.
Mając rodzinę oraz dzieci należy zastanowić się nad zdradą i nie dać się porwać prymitywnej przygodzie. Czy jest ona warta bezwarunkowej miłości, jaką obdarzają nas bliscy, a przede wszystkim dzieci? Nie powinno się dzieci w taki sposób karać i przy okazji ich ranić, tylko dlatego, że rodzice są niedojrzali, mają potrzebę przekraczania granic i eksperymentowania z emocjami zarówno dziecka, jak i swoimi własnymi.
Może też cię zainteresuje:
Zdrada emocjonalna – co to jest i jak sobie poradzić?
Ewa Rzepecka
O ekspertce
Marlena Ewa Kazoń
Ukończyła studia doktoranckie na wydziale psychologii w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, podyplomowe studium psychoterapeutyczne oraz podyplomowe studia z zakresu psychoonkologii. Jest terapeutką traumy. Udziela wsparcia i pomaga w uporaniu się z następstwami traumy. Prowadzi psychoterapię indywidualną, rodzinną oraz psychoterapię par i małżeństw. Wsparcie psychoterapeutyczne kieruje do osób, które borykają się z trudnościami emocjonalnymi, cierpią w swoim związku, zmagają się z chorobą, niepłodnością lub kryzysem życiowym i chcą lepiej poznać i zrozumieć siebie oraz zaakceptować swoje ograniczenia. Wierzy w leczący wpływ kontaktu między dwojgiem ludzi, opartego na akceptacji i szacunku oraz w siłę leczącej bliskości.