Monday, September 16, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / 21 zawodów zdalnych, które możesz wykonywać z domu – ułatwiamy szukanie pracy!

21 zawodów zdalnych, które możesz wykonywać z domu – ułatwiamy szukanie pracy!

21 zawodów, które możesz wykonywać zdalnie

widziane z góry dłonie mężczyzny, piszącego na laptopie jako wizualizacja tekstu na temat zawody zdalne

Poznaj listę 21 zawodów, które możesz wykonywać nie wychodząc z domu! / fot. Tyler Franta / Unsplash

Nie masz już pomysłów, w którą stronę poprowadzić swoje życie zawodowe? A może nie wiesz, jakie nowe zawody zdalne są teraz popularne? Pandemia to trudny czas dla każdego z nas, dlatego podsuwamy listę 21 popularnych zawodów, które możesz wykonywać z domu!

Jaki zawód można wykonywać zdalnie?

1. Bloger

Sposobów zarabiania na blogu jest wiele. By zacząć, najważniejszy jest dobry pomysł i rozległa wiedza w dziedzinie, o której chcesz pisać. Największą popularnością cieszą się blogi osób, które tworzą je z pasją i pomysłem na oryginalne podejście do tematu. Oczywiście ważna jest też cierpliwość – aby zacząć zarabiać na blogu musisz zgromadzić odpowiednią liczbę czytelników i interesujących wpisów.

Jak zacząć?

Gdy znajdziesz już temat, którym chcesz zainteresować czytelników, zapisz się na kurs pisania. Kursy oferuje wiele stron internetowych. Gdy twoje umiejętności będą na wysokim poziomie, zastanów się, w jakiej formie chciałabyś zarabiać na blogu. Możesz robić to przez zamieszczanie na nim reklam, np. przez system AdSense, artykuły sponsorowane, programy partnerskie lub współpracę z markami. Dobierz taki sposób, który będzie pasował do twojego bloga, nie odwracając uwagi od jego treści.

Bloger zarobki

Trudno jest określić średnie zarobki blogerów, ponieważ są one zależne od wielu czynników – wielkości bloga, liczby pracowników, a przede wszystkim od jego popularności. Za tę samą recenzję książki zarobek może wahać się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych.

zawod bloger

Czy blog może być źródłem utrzymania? Okazuje się, że tak! / fot. Jana Shnipelson / Unsplash

2. Dziennikarz

Dziennikarz zwykle pracuje dla redakcji czasopisma lub strony internetowej. Zajmuje się między innymi tworzeniem artykułów i treści na strony internetowe. Współcześnie dziennikarze także mogą wykonywać większość pracy w domu – coraz popularniejsze stają się konferencje i spotkania online, a także prowadzenie zdalnych wywiadów.

Jak zacząć?

Bycie dziennikarzem wymaga umiejętności sprawnego wykonywania kilku czynności w ściśle określonym czasie. Dziennikarz musi posiadać odpowiednie umiejętności retoryczne, lekkie pióro i zdolność do szybkiego wyszukiwania informacji. Na rynku działa wiele firm, które pomagają zdobyć potrzebne kwalifikacje i kursy – wszystko zależy od tego, jakim dziennikarzem chciałabyś zostać.

Ile zarabia dziennikarz

Jak w każdym przypadku, zarobki zależne są od umiejętności, stażu pracy i rozpoznawalności dziennikarza. Przeciętnie jest to od około 3300 do 5650 zł miesięcznie.

Przeczytaj koniecznie:
Cyfrowy nomadyzm – trend, który zmieni świat?

3. Social media ninja

Social media ninja to inaczej specjalista w dziedzinie social mediów, czyli osoba obsługująca profile na takich platformach jak Facebook, Instagram czy Twitter. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi posiadać rozległą wiedzę o tym, jak planować posty i co w nich zawierać, aby budować świadomość marki, jednocześnie czyniąc ją dobrze widoczną w sieci.

Jak zacząć?

Bycie social media ninja wymaga doskonałej znajomości portali społecznościowych, ale i programów służących do analizowania. Ważna jest także szeroka wiedza z zakresu marketingu i ogólnie pojętej reklamy – co odbiorcy chcą czytać, o jakich godzinach i jak często. Kurs na social media ninja oferują takie strony jak rahimblak.com.

Social media ninja zarobki

Zarobki w tej branży zaczynają się od 2500 do nawet 7000 zł.

social media ninja

Social media ninja – zawód łączący przyjemne z pożytecznym? / fot. dole777 / Unsplash

4. Tłumacz

Praca tłumacza wymaga doskonałej znajomości języków obcych, ale jest kolejnym zawodem, który z powodzeniem można wykonywać z domu. Szczególnie pożądani na rynku są tłumacze biegle posługujący się nietypowymi językami. Nie znaczy to jednak, że tłumacz polsko angielski nie znajdziesz zatrudnienia – możesz mieć jedynie lekko utrudniony start, ze względu na popularność języka.

Na czym naprawdę polega praca tłumaczki? Dowiedz się ze źródła: Kobiety Krakowa: Dorota Plutecka

Jak zacząć?

Wykonując ten zawód zdalny możesz wykonywać zlecenia od kilku pracodawców w jednym czasie. Języka najlepiej uczyć się od najmłodszych lat, ale nigdy nie jest na to za późno – wystarczy skorzystać z kursów językowych, jakie znajdziesz na wielu stronach internetowych – jak np. etutor.pl. Z certyfikatem potwierdzającym znajomość języka możesz szukać zatrudnienia na pełen etat w biurach tłumaczeniowych czy większych firmach lub zleceń w grupach na facebooku zrzeszających tłumaczy lub na stronach jak e-tłumacze.net.

Tłumacz zarobki

Zarobki zależne są od popularności i liczby języków, jakimi się posługujemy. W uśrednieniu tłumacz w Polsce zarabia od około 4000 do 7100 .

5. UX designer

UX czyli user experience – w dosłownym tłumaczeniu doświadczenie użytkownika. Pracujący w tym zawodzie zajmuje się projektowaniem różnego rodzaju produktów cyfrowych i stron internetowych. Bazuje przy tym na swoim doświadczeniu jako ich użytkownik, a także na doświadczeniach innych użytkowników – tworzy produkty tak, by były intuicyjne, przyjemne w użytkowaniu a także dostosowane do nowych trendów i potrzeb.

Jak zacząć?

UX designer zaczyna swoją pracę od wywiadów z użytkownikami, następnie przygotowuje interfejs i produkt, a na koniec przeprowadza testy. Jeżeli chcesz dokładnie zgłębić tajniki pracy UX designera, wiele uczelni (SWPS, AGH, WSE) oferuje studia podyplomowe. Kursy i programy przydatne do rozpoczęcia pracy w zawodzie znajdziesz na takich stronach jak Coursera czy Skillshare.

UX designer zarobki

Wykształcenie się i zdobycie doświadczenia w zawodzie UX designera nie jest proste, ale z pewnością opłacalne – średnie zarobki w tym zawodzie wynoszą aż 7200 .

6. SEO specialist

SEO specialist, czyli pozycjoner stron internetowych to zawód zdalny z dziedziny marketingu. Do obowiązków specjalisty do spraw SEO należy przede wszystkim promowanie konkretnej strony internetowej, by znalazła się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Swoje obowiązki można łatwo wykonywać zdalnie, zarówno na etacie jak i jako freelancer.

Jak zacząć?

Najważniejsza jest sprawność w poruszaniu się po internecie i umiejętność analitycznego myślenia. Reszty możemy nauczyć się na kursach, które oferuje np. sprawnymarketing.pl czy hubspot.com – w przypadku szkoleń zagranicznych. Po przyswojeniu podstawowej wiedzy możesz próbować znaleźć zatrudnienie przy pojedynczych zleceniach, lub w agencji na pełen etat.

SEO specialista zarobki

Osoba zajmująca się pozycjonowaniem stron internetowych zarabia średnio od 4000 do 5800 , w zależności od dodatkowych umiejętności (takich jak np. programowanie w wielu językach) i stażu pracy.

7. Wirtualna asystentka

Nowe zawody zdalne pojawiają się każdego dnia. Wirtualna asystentka zajmuje się tym, na co nie ma czasu jej klient – odbiera telefony, przygotowuje umowy i prezentacje, wystawia faktury, dba o wizerunek klientów… I wiele, wiele innych, dlatego osoby potrafiące doskonale zarządzać nie tylko swoją przestrzenią, ale też przestrzenią klientów są tak pilnie poszukiwane.


Dowiedz się więcej o pracy wirtualnej asystentki: Kobiety Krakowa: Lucyna Malik


Jak zacząć?

Jeżeli posiadasz wrodzone predyspozycje do wykonywania tego zawodu – głowę na karku, stalowe nerwy i zorganizowanie – wystarczy, że wykonasz kurs z obsługi niezbędnych programów i poznasz tajniki współpracy z klientem. Dodatkowym atutem jest też znajomość języków. Kurs wirtualnej asystentki oferuje np. strona mamopracuj.pl

Wirtualna asystentka zarobki

W Polsce wirtualna asystentka ma szansę zarobić średnio od 3200-8000 zł.

wirtualna asystentka

Dziś nawet praca asystentki poszła z duchem czasu – nie musisz jechać do biura ani zakładać ołówkowej spódnicy! / fot. Antonino Visalli / Unsplash

8. Grafik komputerowy

Praca grafika jest zajęciem dla osób nie tylko kreatywnych, ale też posiadających określone umiejętności artystyczne. Grafik tworzy wizualizacje, logotypy, zajmuje się obróbką zdjęć i tworzeniem innych projektów – wszystko w zależności od klienta, dla którego pracuje. Jeżeli chcesz, może być to zajęcie w 100 procentach zdalne – projekty możesz wykonywać w domu i wysyłać do swojego zleceniodawcy.

Jak zacząć?

Poza wrodzonym talentem, niezbędna jest znajomość programów graficznych na dość wysokim poziomie. Aby nabrać tych umiejętności, możesz ukończyć studia na jednym z kierunków artystycznych lub kursy poszczególnych programów, na których będziesz pracować. Warto obserwować też trendy graficzne w mediach, ponieważ te zmieniają się bardzo szybko.

Grafik komputerowy zarobki

Grafik pracujący na etacie zarabia średnio od 3600 do 5500 . Jeżeli decydujemy się na podejmowanie wielu pojedynczych zleceń, zarobki mogą być nawet wyższe.

grafik komputerowy

Praca grafika to doskonałe zajęcie dla osób kreatywnych, lubiących pracować z kolorami / fot. Theme Photos / Unsplash

9. Programista

Praca programisty jest odpowiednia dla osób zainteresowanych nowymi technologiami, ze zdolnością do analitycznego myślenia. W tej branży ceniona jest też chęć ciągłej nauki, ponieważ środowisko programistów dynamicznie się rozwija. Do ich zadań należy tworzenie stron internetowych, aplikacji, platform i programów, czyli większej części tego, co znajdujemy w internecie.

Jak zacząć?

Aby zostać dobrze zarabiającym programistą nieuniknione jest poświęcenie wielu godzin na naukę języków programowania, jednak z pewnością jest to nauka, która się opłaca. Możesz zrobić to samemu w domu, korzystając z poradników na YouTube lub zapisać się do szkoły programowania. To, po jakim czasie zaczniesz zarabiać zależy tylko od Twojej determinacji i czasu jaki poświęcisz na naukę.

Programista zarobki

Zarobki przeciętnego programisty w Polsce zaczynają się od około 6000 . Doświadczony pracownik może zarobić nawet 9700 .

programista

Bycie programistą wymaga opanowania języków programowania, jednak zarobki są bardzo obiecujące… / fot. Danial RiCaRoS / Unsplash

 

Wciąż brakuje ci inspiracji? Inne popularne zawody, które możesz wykonywać z domu, wraz z miesięcznym wynagrodzeniem to:

10. Księgowy – ok. 4200 zł.

11. Doradca zawodowy – ok. 3500 zł.

12. Doradca finansowy – od ok. 3600-6750 zł.

13. IT specialist – od ok. 4500-7200 zł.

14. Copywriter – od ok. 3200-5000 zł.

15.  Architekt wnętrz – ok. 4200 zł.

16. Youtuber/vloger – ok. 9100 zł.

17. Handlowiec – od ok. 3900-6300 zł.

18. Telemarketer – od ok. 2500-3600 zł.

19. Korepetytor – ok. 40 zł. za godzinę pracy

20. Online marketing – specjalista – ok. 4100 zł.

21. Sprzedawca internetowy – od 3050-3550 zł.

Aktualne oferty pracy zdalnej można znależć na Jooble 

 

Wszystkie podane zarobki są wyrażone w kwotach brutto – źródło: wynagrodzenia.pl 

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Lena 6 listopada, 2020

    Tak czy inaczej trzeba mieć pewne umiejętnosci. Bez odpowiednich umiejętności praca zdalna nie bedzie możliwa. Musimy cos zaoferować klientowi, ktory chcialby się zdecydoać na nasze usługi.

    Praca zdalna będzie w najbliższych miesiącach odgrywała coraz większa rolę z uwagi na obecną sytuację.

  • Daniel 15 kwietnia, 2021

    W obecnej sytuacji, która panuje na świecie wybór pracy, którą będziemy mogli wykonywać zdalnie będzie dla nas korzystne, niewątpliwie. Oczywiście nie da się tak z dnia na dzień stać bloggerem czy programistą ale zdecydowanie warto próbować swoich sił i nawet jako dodatkowe zajęcie poświęcać jakąś część naszego wolnego czasu aby zagłębić się w temat. Osobiście jedyną przeszkodą jaką napotkałem na swojej drodze samorozwoju była awaria komputera, takie rzeczy się niestety zdarzają. Zgłosiłem się do firmy outsourcingowej i muszę przyznać, że ngsolutions.pl obsługa informatyczna w Warszawie jest na naprawdę wysokim poziomie.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ