Saturday, March 2, 2024
Home / PARTNER MK  / Zawody przyszłości ‒ jacy specjaliści będą poszukiwani już wkrótce

Zawody przyszłości ‒ jacy specjaliści będą poszukiwani już wkrótce

Szukasz dobrej pracy? Może czas zmienić branżę?

zawody przyszłości Miasto Kobiet

Zawody przyszłości związane są z branżą IT / fot. Adobe Stock

Powiedzmy sobie prawdę. Nadal jesteśmy w punkcie rozwoju, który słusznie nazywa się „rewolucją informatyczną”. To zjawisko jest tak samo ważne, jak niegdyś rewolucja przemysłowa i wprowadzenie maszyny parowej. To oczywiście wiąże się także z rynkiem pracy. Dziś za zawody przyszłości uznamy wszystkie profesje z branży IT. Tak, w przyszłości, na co wskazują wszelkie badania, to właśnie pracownicy IT mają najlepsze perspektywy zawodowe

Zawody przyszłości

 Informatyzacja, która nabiera tempa i to w takim stopniu, że już nie jesteśmy w stanie dokładnie śledzić jej rosnącej dynamiki, a także nieustannie powiększająca się rola Internetu, automatyzacja, wszelkie przekształcenia technologiczne w społeczeństwach nakazują wysunąć tezę, że to właśnie branża IT (informatycy i inne osoby tworzące aplikacje, projektujące systemy, posiadające zdolności posługiwania się językami programowania, itd.) jest najbardziej perspektywiczna pod względem zatrudnienia. Zawody przyszłości – Aplikuj.pl ‒ tu wspomniane zjawisko jest bardzo dobrze opisane.

 

Pragniemy jednakże uspokoić humanistów, ponieważ nawet najlepiej zaprojektowana maszyna nie zastąpi dziennikarza w zebraniu w terenie materiału i opracowaniu go, nie znamy także algorytmu, który potrafiłby napisać recenzję literacką wybitnego dzieła, a także nikt nie zgodzi się na to, aby przed sądem reprezentowała go maszyna ‒ to zawsze będzie wykształcony prawnik.

 

Jednakże nawet humaniści czerpią garściami z dzieł wykonanych przez informatyków, programistów, projektantów stron internetowych. Każdy z nas codziennie korzysta z wielu aplikacji. Nie wyobrażamy sobie życia bez Internetu, a znaczenie coraz doskonalej działającej sztucznej inteligencji wzrasta. A więc to właśnie w IT powinniśmy wypatrywać zatrudnienia „przyszłościowego”.

Informatyk ‒ zawód promowany

Przebranżowienie czeka wielu z nas. Jak odnaleźć się na rynku pracy 2021? Kluczem do sukcesu pozostaje przystosowanie się. Niektóre zawody zanikną zupełnie, np. taksówkarz, kiedy wprowadzimy pojazdy autonomiczne ‒ inne rozkwitną lub pojawią się nowe. Te nowe zawody z pewnością będą miały wiele wspólnego z informatyką lub innymi pokrewnymi dziedzinami, które już dziś nie są do końca jedynie „”echniczne”, ale wymagają także pewnej wiedzy o społeczeństwie, języku i kulturze. Jednakże nasze życie w tak wielkiej mierze przenosi się do sieci, że jedynym wnioskiem może być tylko wyróżnienie pracowników IT jako prawdziwych innowatorów i pionierów, których rynek pracy potrzebuje niemalże wszędzie, a trend ten jeszcze się umocni.

Branża IT jako okno na przyszłość

Więc to żadna tajemnica. Technologie informatyczne współcześnie są nam niezbędne, a ich rozpowszechnianie się zachodzi wręcz lawinowo, więc coraz więcej osób będzie potrzebnych do obsługi różnego rodzaju systemów IT. Nikt tych zmian nie może powstrzymać, ale nie widać też nikogo, kto przeciwko tym zmianom protestowałby. Zauważamy bowiem codziennie olbrzymią przydatność np. naszych smartfonów,  a przecież za każdym udostępnieniem zdjęcia w serwisie społecznościowym lub za zwykłym skorzystaniem z synchronizowanego kalendarza, stoi tytaniczna praca informatyków, projektantów interfejsów, specjalistów od bezpieczeństwa, jednym słowem: techników IT.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ