Zauważyłaś u siebie te objawy ?
W 10-15 proc. przypadków rozwija się ona u osób dorosłych i ma stosunkowo łagodne początki, jednak w przypadku zaniechania leczenia może prowadzić nawet do śmierci.
Mimo że schorzenie to najczęściej dotyczy osób przed 30. rokiem życia, w większości dzieci i młodzieży, to jednak objawy tej choroby może zaobserwować u siebie każdy. W 10-15 proc. przypadków rozwija się ona u osób dorosłych i ma stosunkowo łagodne początki, jednak w przypadku zaniechania leczenia może prowadzić nawet do śmierci.
Cukrzyca
Cukrzyca typu 1 jest chorobą nieuleczalną, stanowiącą blisko 8 proc. wszystkich schorzeń objawiających się stale podwyższonym poziomem glukozy we krwi – powyżej 125mg%. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, u którego podstaw leży nieprawidłowa, patologiczna reakcja układu odpornościowego, który zaczyna niszczyć własne komórki, a dokładniej trzustkowe komórki beta odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny. Insulina to niezwykle ważny ludzki hormon odpowiedzialny za obniżanie poziomu glukozy we krwi – gdy go brakuje, stężenie cukru rośnie w szybkim tempie, prowadząc do poważnych defektów metabolicznych, w konsekwencji nawet do śmierci.
Jak rozpoznać schorzenie?
Cukrzyca to niezwykle podstępna choroba powodująca objawy, które początkowo mogą w ogóle nie niepokoić. Pojawiają się nadmierna senność i zmęczenie, co można stosunkowo łatwo wytłumaczyć wzrostem tempa życia i dużym stresem. Poza tym częstym objawem są także zaburzenia widzenia – rozmycia, cienie lub różnego rodzaju „paproszki”. Ten objaw także może nie wywołać zaniepokojenia, jeśli spojrzymy na niego w kontekście liczby godzin spędzanych przed telewizorem lub komputerem, ale również zmęczenia. W późniejszym czasie u chorego można zaobserwować zespół objawów takich jak polidypsję i poliurię. Pierwszy z nich polega na występowaniu nieuzasadnionego, nadmiernego pragnienia – chory może wypić nawet kilka (3-4) litrów wody dziennie! Naturalną konsekwencją jest drugi objaw, czyli wzmożone wydalanie moczu skutkujące kilkunastoma, a nawet kilkudziesięcioma wizytami w toalecie. Na skutek tzw. „względnego głodu” wywołanego niedostępnością glukozy dla komórek pojawia się prawdziwy głód – silny apetyt może przybrać czasem bardzo duże rozmiary. Mimo spożywania dość pokaźnych porcji jedzenia, następuje widoczna utrata masy ciała – organizm, nie mogąc korzystać z energii cukru we krwi, zaczyna spalać tłuszcze i białka budujące mięśnie. O innych objawach cukrzycy typu 1 na stronie www.insulinowi.pl.
Kiedy do lekarza?
Jeśli zauważymy którykolwiek z wyżej wymienionych symptomów, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty. Pamiętajmy, że w przypadku cukrzycy tylko szybka i zdecydowana reakcja może w porę zatrzymać rozwój objawów, które prowadzą do wielu groźnych powikłań.