Co wiesz o koronach?
Chcesz mieć piękny uśmiech i uśmiechać się szeroko? Koniecznie to przeczytaj.
Każdy ząb zbudowany jest z korony i korzenia. Korona jest tą widoczną częścią zęba, dlatego tak ważne jest, by zdrowo i ładnie wyglądała. Korony protetyczne mają za zadanie na stałe odtworzyć część koronową zęba i przywrócić im prawidłowe funkcje (np. żucie) oraz zadowalający i estetyczny wygląd. Korony protetyczne wykonuje się również na implantach, gdzie to korzeń zęba jest zastąpiony wszczepem.
Sposoby zakładania korony protetycznej:
– Na odpowiednio przygotowaną pozostałą część korony zęba zacementowuje się wykonaną w laboratorium techniczno-dentystycznym koronę protetyczną. Zdarza się, że po leczeniu kanałowym korzeń zęba uzupełnia się wkładem koronowo-korzeniowym i następnie koroną protetyczną.
– W przypadku braku zęba. Koronę protetyczną przykręca się lub zacementowuje do wszczepionego implantu, który wcześniej „montowany” jest przez lekarza specjalistę z dziedziny implantologii.
– Na żywy ząb. W sytuacji, gdy ząb jest bardzo zniszczony na wskutek próchnicy lub urazów i nie jest możliwa jego odbudowa przy użyciu standardowych wypełnień.
– Korony protetyczne zakłada się również dla poprawy wyglądu zębów, gdy są trwale przebarwione, wykrzywione, starte patologicznie, a nawet w przypadku wady zgryzu.
Rodzaje koron protetycznych :
– Korony pełnoceramiczne. Idealnie nadają się na przednie zęby, ze względu na ich wysoką estetykę i dobrą wytrzymałość mechaniczną oraz szczelność. Co więcej, dzięki swojej doskonałej przezierności odbijają światło tak samo jak w przypadku naturalnych zębów.Prawidłowo wykonana korona pełnoceramiczna jest niemalże nie do odróżnienia od zęba prawdziwego.
– Korony porcelanowe na podbudowie metalowej. Dzięki swojej wyjątkowej wytrzymałości najczęściej wykorzystywane są na zęby boczne. Dodatkowym atutem jest ich pozytywny stosunek ceny do jakości.
– Korony porcelanowe na podbudowie ze złota. Z reguły stosuje się je w przypadku zębów bardzo zniszczonych podziąsłowo lub z głębokimi złamaniami. Podstawowym ich atrybutem jest szczelność i zapobieganie rozwojowi próchnicy. Są to bardzo istotne cechy dla zębów mocno zniszczonych, gdyż ciężko u nich o zachowanie prawidłowej higieny. A złoto ma pozytywny wpływ na otaczające ząb tkanki miękkie.
O tym jaki rodzaj koron będzie zastosowany, decyduje stomatolog, jednakże po wyjaśnieniu pacjentowi wszystkich za i przeciw. Tak więc tak naprawdę jest to zatem wspólna decyzja. Wszystko zależy od tego jakie kliniczne warunki wystepują w jamie ustnej osoby leczonej, w którym miejscu będzie zakładana korona – w przypadku zębów przednich szczególnie istotny jest zdecydowanie wygląd estetyczny, dla zębów bocznych wytrzymałość mechaniczna, ale także ich wyglad. Nie bez znaczenia pozostaje również sytuacja finansowa pacjenta. W zależności od typu korony stosuje się inne metody szlifowania zębów oraz wykorzystuje się inne materiały protetyczne. Zanim lekarz podejmie ostateczną decyzję, zawsze wprzypadku zębów bezmiazgowych, musi wykonać prześwietlenie – rtg zęba, by ocenić stan kości i okolicy wierzchołkowej korzenia. Po oszlifowaniu zęba, lekarz wykonuje wycisk zęba i dobiera kolor przyszłej korony protetycznej, tak by była dobrze wkomponowana w sąsiadujące zęby. Zawsze należy wykonac koronę tymczasową, która zostanie wymieniona na ostateczną po wykonaniu jej w laboratorium. Na następnej wizycie lekarz już może dostosować koronę do zęba i na stałe zamocować ją za pomocą cementu.
Artykuł poleca Klinika Stomatologii Estetycznej CANDEO Poznań – korony protetyczne.
Marianna:) 27 listopada, 2016
Nie wiem czy Ci coś to pomoże, ale moja mama miała robione korony u doktora Lutostańskiego z White Dental Clinic na warszawskich Bielanach. Miała tak zniszczone zęby, że doktor zalecił jej koronę porcelanową i teraz całość wygląda naprawdę super. Co ważne, przynajmniej moim zdaniem – nie było problemu z konsultacjami, dopytywaniem czy wskazówkami, a do tego wszystko jest estetycznie wykonane.