Monday, April 15, 2024
Home / Kuchnia  / Zasmakuj w kawie, czyli dlaczego ekspres na kapsułki to dobry pomysł

Zasmakuj w kawie, czyli dlaczego ekspres na kapsułki to dobry pomysł

Wszystko zaczyna się od kawy

kawa, aromat, ekspres do kawy, smak

Ten zapach! / fot. materiały prasowe

Ekspres na kapsułki to idealne rozwiązanie dla smakoszy / fot. materiały prasowe

 

George Clooney uznany został przez miesięcznik „MailOne” za perfekcyjnego mężczyznę, jeśli chodzi o wygląd i prezencję. Wiele z nas nie potrzebuje specjalnych algorytmów czy sondaży, aby wiedzieć, że jest on jednym z najprzystojniejszych mężczyzn na świecie, do tego eleganckim – to nie ulega wątpliwości. Co ma wspólnego z kawą? Ano to, że jest wieloletnim ambasadorem marki Nespresso. Skoro George reklamuje kapsułki z kawą, może warto taki ekspres do kawy postawić w swoim domu?

 

Jeśli myślimy o dobrym guście, to George Clooney idealnie w to myślenie się wpisuje. Jeśli myślimy o idealnej kawie, przed oczami staje nam filiżanka wypełniona intensywnie czarnym napojem, uderzającym aromatem, do tego parująca i kreśląca zmysłowe zygzaki w powietrzu. Jednak efekt prawdziwej włoskiej kawy ciężko jest osiągnąć w domu, kiedy do dyspozycji mamy tylko tradycyjną zaparzajkę albo kawiarkę. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy wkracza on – ekspres na kapsułki. Dlaczego właśnie on? Ponieważ za pomocą jednego przycisku uzyskamy aromatyczną kawę, która będzie przypominała nam tą prosto z najlepszej kawiarni.

Bo wszystko zaczyna się od kawy…

Według danych Międzynarodowej Organizacji Kawy największe spożycie kawy liczone w kilogramach na osobę występuje w Finlandii, Norwegii, Islandii i Danii. Zadziwiające jest to, że Włochy, czyli kraj kojarzony z mocnym espresso oraz kremowym cappuccino, są dopiero na trzynastym miejscu. Organizacja ma również odpowiedź, dlaczego to właśnie Finlandia przoduje w rankingu. Wszystko przez tradycję zwaną fika lub hygge, która zachęca do zwolnienia i zaczerpnięcia oddechu. Zwyczaj ten jest celebrowany w postaci klasycznej kawy i ciastka po obiedzie, kiedy to spędza się czas z rodziną i przyjaciółmi. Ponadto organizacja zwraca uwagę na kolejny aspekt: większe spożycie kawy występuje w krajach, w których panują niskie temperatury, jej zadaniem jest więc ogrzanie i dostarczenie dawki energii.

 

Jak na tym tle wypadają Polacy? Zużywamy 2,3 kilograma kawy rocznie w przeliczeniu na obywatela. Według badań przeprowadzonych przez dom badawczy Maison&Partners na zlecenie marki Lavazza 73 proc. Polaków pije kawę codziennie, a 46 proc. nawet kilka razy dziennie. Głównym powodem, dlaczego sięgamy po parującą filiżankę kawy, jest jej smak – ma znaczenie aż dla 60 proc. respondentów. I to właśnie smak jest najważniejszym kryterium przy wyborze. Tutaj wkraczamy już w świat kapsułek, ponieważ te małe, hermetyczne opakowania skrywają smak kaw z całego świata!

 

Smak kawy w kapsułkach zaklęty

Ekspres na kapsułki jest jednym z najwygodniejszych sprzętów do przygotowywania kawy. Wszystko to dzięki małym kapsułkom, które skrywają niebiańską esencję. Kapsułka jest skrupulatnie przygotowywana i zawiera dokładnie tyle kawy, ile potrzebujemy, aby przygotować perfekcyjny napój. Wystarczy kapsułkę umieścić w ekspresie, nacisnąć przycisk, a po domu zaraz rozejdzie się pobudzający aromat. Nasza kawa będzie gotowa w kilkanaście sekund! Bez odmierzania, bez pilnowania procesu parzenia, bez czyszczenia – wystarczy kapsułkę wyrzucić do kosza. Do wyboru mamy wiele rodzajów kaw, począwszy od espresso, latte, a na cappuccino skończywszy. Do tego kawy smakowe: waniliowe, pomarańczowe, karmelowe, czekoladowe, z owocami i więcej. Niewątpliwą zaletą jest możliwość przygotowania ekspresie na kapsułki kawy zarówno na zimno, jak i na ciepło.

 

Jeśli zależy nam na kawie pozbawionej sztucznych dodatków i aromatów, również taką odnajdziemy! Większość kapsułek pozbawiona jest stabilizatorów, tak na przykład kapsułka z cappuccino standardowo zawiera tylko mieszankę mielonej kawy, cukier oraz mleko w proszku. Warto wspomnieć również o tym, że dzięki kapsułkom żaden aromat nie uwalnia się na zewnątrz podczas przechowywania – pojemniczki są odporne na zmienne warunki i utlenianie, co jest gwarancją, że zawsze kawa będzie aromatyczna.

 

Dlaczego akurat ekspres do kawy na kapsułki?

Wspomnieliśmy już o tym, że ekspres do kawy na kapsułki to przede wszystkim niesamowita wygoda, bo cały proces parzenia kawy odbywa się za jednym przyciskiem. To nie jedyna zaleta tego produktu. Ekspres kapsułkowy jest jednym z najtańszych ekspresów dostępnych na rynku (w porównaniu do innych ekspresów automatycznych), dodatkowo charakteryzuje się małymi gabarytami, co oznacza, że zawsze znajdzie się dla niego miejsce w kuchni. Z powodzeniem możemy postawić go na blacie kuchennym, a nawet parapecie. Ponadto ma nowoczesny design sprowadzający się nie tylko do różnorodnej kolorystyki, ale i ciekawego wzornictwa. Możesz się o tym przekonać, porównując poszczególne modele na stronie: https://www.nespresso.com/pl/pl/machinelistblock.

 

W ekspresie zaprogramowanych jest kilka napojów, jednak ustawienia fabryczne można zmienić i dostosować programy do własnych preferencji. Ponadto ekspresy do kawy mają intuicyjne alarmy odkamieniania i czyszczenia, które zapewniają prawidłową pracę urządzenia i gwarantują doskonałą kawę za każdym razem. Mało tego, zaparzanie kawy możemy uruchomić nawet zdalnie, kiedy chcemy zyskać kilka sekund na leżenie w łóżku o poranku – wystarczy wtedy uruchomić aplikację i aktywować program. Aplikacja poinformuje też, kiedy ekspres będzie wymagał interwencji jak dolanie wody, opróżnienie pojemnika na zużyte kapsułki czy mała liczba kapsułek.

 

Skoro już przywołaliśmy markę Nespresso, weźmy pod lupę model Nespresso Krups Inissia. Pełny opis ekspresu znajdziesz tu: https://www.nespresso.com/pl/pl/order/machines/krups-inissia-bialy-ekspres-kawa. Jeśli mowa o jego gabarytach, to ma 12 cm szerokości, 23 cm głębokości i 32 cm wysokości. Waży zaledwie 2,4 kilograma, a pojemnik na wodę jest odłączany i ma pojemność 0,7 litra. Ma takie przydatne funkcje jak automatyczne wyłączanie energii po 9 minutach oraz tryb energooszczędny. 

Ekspres to nie wszystko. Zadbaj o spieniacz!

W Polsce zdecydowanie najwięcej pijemy kawy z mlekiem. Marka Nespresso przeprowadziła badania konsumenckie, których celem było wyłonienie rodzaju kawy, po który najczęściej sięgają Polacy. Ankieta wykazała, że aż 47% rodaków wybiera kawę z mlekiem. Z wynikami zgadza się Adam Ringer, prezes Green Caffe Nero, który w programie „Na czasie” zwrócił uwagę, że Polacy uwielbiają mleko, dlatego najpopularniejszym rodzajem kawy w kawiarniach jest caffe latte – połączenie espresso ze spienionym mlekiem. Na drugim miejscu jest cappuccino, a na trzecim znowu kawy mleczne przygotowywane różnymi metodami. Zatem koło dobrego ekspresu do kawy powinien pojawić się spieniacz.

 

Spieniacz do mleka to jeden z najbardziej popularnych i jednocześnie użytecznych akcesoriów do przygotowywania kawy. W zaledwie kilka minut możemy uzyskać delikatną piankę, która utworzy puszysty kożuch na powierzchni kawy. Nowoczesne modele pozwalają przygotować różne rodzaje gorącej i zimnej pianki. Warto wybrać model z zamykanym pojemnikiem i mieszadełkiem, dzięki temu unikniemy ochlapania się, a sam pojemnik nadaje się do mycia w zmywarce. Jeśli poszukujesz dobrego spieniacza do mleka, sprawdź nową generację Aeroccino4: https://www.nespresso.com/pl/pl/order/accessories/aeroccino-4s

 

Expres do kawy na kapsułki to duże udogodnienie i luksus. Niska cena urządzenia, a jednocześnie wygoda obsługi, super wydajność i możliwość spróbowania kaw z wielu zakątków świata – to niewątpliwie zalety przemawiające za tym, aby dołączyć do fanek George’a Clooneya i tak samo, jak on skwitować pierwszy łyk kawy: „What else” – bo nic więcej w tym momencie do szczęścia będzie jest potrzebne.

 

Źródła:

https://www.coffeedesk.pl/blog/spozycie-kawy-na-swiecie/
https://www.nespresso.com/pl/pl/essenza-mini-coffee-machine?s=anonymous
http://www.portalspozywczy.pl/raporty/73-proc-polakow-pije-kawe-codziennie-a-46-proc-nawet-kilka-razy-dziennie,134282_0.html
http://bilgoraj.com.pl/automatyczne-ekspresy-do-kawy-doskonaly-smak-kawy-w-twoim-domu,,2,11,11,1,20522,n.html
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/what-else-george-clooney-poprawia-jacka-blacka-w-reklamie-nespresso-wideo
https://businessinsider.com.pl/picie-kawy-wydluza-zycie-badania-brytyjskich-naukowcow/9nq20dn
https://www.spidersweb.pl/2017/09/nespresso-essenza-mini.html

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ