Zaskórniki to uporczywy problem dotykający nie tylko nastolatków. Może pojawić się w różnym wieku i chociaż sposób ich powstawania jest znany, przyczyny mogą być złożone i trudne do zidentyfikowania. Skąd się biorą zaskórniki? Co to jest i jak z nimi walczyć? Poznaj sprawdzone sposoby na zaskórniki
Zaskórniki otwarte a zamknięte – czym się różnią?
Zaskórniki są objawem jednej z odmian trądziku pospolitego. Powstają na skutek nadmiernego wydzielania łoju, który gromadzi się w ujściach gruczołów. Zmiany te nazywane są trądzikiem zaskórnikowym. Trądzik zaskórnikowy charakterystyczny jest zwłaszcza dla osób w wieku nastoletnim, chociaż występuje również u dorosłych. To uporczywe schorzenie objawia się występującymi na twarzy i ciele nieestetycznymi kropkami i krostkami. Wyróżniamy zaskórniki zamknięte i otwarte. Różnice pomiędzy nimi dostrzegalne są w wyglądzie skóry i samych zmian dermatologicznych. Jak rozpoznać zaskórniki otwarte i zamknięte?
Zaskórniki otwarte a zamknięte
Chociaż zaskórniki zamknięte i otwarte to zmiany skórne, powstające w ten sam sposób nie da się ich ze sobą pomylić. Oba typy zaskórników pojawiają się w wyniku zapchania gruczołów łojowych (porów) mieszanką sebum i cząsteczek naskórka. Zaskórniki otwarte, czyli wągry mają postać czarnych punkcików. Ciemne zabarwienie pojawia się w wyniku kontaktu skóry z powietrzem. Związane jest z utlenianiem i nadkażeniem przez bakterie zawartości zapchanych porów. W przypadku zaskórników zamkniętych doszło do zatkania ujść gruczołów. Ujścia nie są dostrzegalne, a zmiany skórne przybierają postaci białych podskórnych grudek, które mogą prowadzić do powstania zapalnego wykwitu.
Zaskórniki zamknięte – co to?
Zaskórniki zamknięte – jak wyglądają?
Czym charakteryzują się zaskórniki zamknięte? Kaszka na twarzy to popularna nazwa tej formy zaskórników. Wyglądem przypominają skupiska małych podskórnych grudek, które w przeciwieństwie do czarnych wągrów przybierają barwę białą i mogą przerodzić się w stany zapalne.
Zaskórniki zamknięte – gdzie mogą występować?
Miejscem, w którym najczęściej pojawiają się zaskórniki, jest tzw. strefa T, która obejmuje czoło nos i brodę. Te miejsca są najbardziej narażone na ich wysyp ze względu na większą liczbę występujących tam gruczołów łojowych oraz ich wzmożoną aktywność. U niektórych zaskórniki pojawiają się również na policzkach, dekolcie, ramionach i plecach.
Odpowiedzią na to, dlaczego trądzik pojawia się w konkretnym miejscu, są trądzikowe mapy twarzy tzw. face mapping, które wywodzą się z Tradycyjnej Chińskiej Medycyny i Ajurwedy.
Według trądzikowej mapy twarzy zaskórniki zamknięte na policzkach są objawem problemów z układem oddechowym, wątrobą lub odpornością. Może być to również przyczyna nieodpowiedniej higieny – brudny telefon przykładany do policzka, brudna poszewka czy akcesoria do makijażu. Zmiany skórne pojawiające się na policzkach często są też objawem uczulenia i świadczą o problemach żołądkowych i alergii pokarmowej. Z kolei wypryski i zaskórniki zamknięte na czole to oznaka, by zwrócić uwagę na swoją dietę. Mogą świadczyć o problemach jelitowych związanych z nieodpowiednim żywieniem lub nietolerancją pokarmową. Zaskórniki zamknięte na brodzie to reakcja alergiczna na pastę do zębów lub oznaka problemów hormonalnych.
Co na zaskórniki zamknięte?
Zaskórniki zamknięte – jak się pozbyć?
Walka z tym typem zaskórników jest czasochłonna i nie należy do najprostszych. Musisz działać kompleksowo opierając się na regularnej i delikatnej pielęgnacji wieloetapowej oraz stosować odpowiednią dietę. Kluczowy jest również dobór odpowiednich kosmetyków wspomagających oczyszczenie cery. Kosmetyki na zaskórniki zamknięte powinny mieć w składzie konkretne składniki takie jak kwasy lub retinoidy. Do zwalczania z zaskórników zamkniętych szczególnie polecane są kwasy z grupy AHA – glikolowy, migdałowy i szikimowy.
Szczególnie przydatne może okazać się serum na zaskórniki zamknięte. Serum posiada wysoko skoncentrowaną formułę składników aktywnych. Dzięki temu działa silniej od kremu, a zastosowane pod niego pozwala na lepszą absorpcję składników aktywnych wgłąb skóry.
Retinol na zaskórniki zamknięte
Retinol wykazuje najskuteczniejsze działanie spośród składników stosowanych na zaskórniki. Jest pochodną witaminy A i należy do retinoidów, które są najmocniejszą bronią w walce o piękną skórę. Retinol działa kompleksowo. Przeciwdziała starzeniu, wspomaga oczyszczanie i prawidłowe funkcjonowanie skóry. Rozjaśnia ją, zapobiega przebarwieniom, pobudza produkcję kolagenu i poprawia cykl odnowy komórkowej. W przypadku zaskórników działa na dwa najważniejsze mechanizmy – proces rogowacenia naskórka i produkcję sebum. Delikatnie złuszcza i reguluje wydzielanie sebum.
Wprowadzając retinol do swojej pielęgnacji, musisz pamiętać o podstawowych zasadach. Jeśli nigdy nie stosowałaś retinolu, zaczynaj od małych stężeń, by przyzwyczaić skórę do jego działania. Wprowadzaj go stopniowo, początkowo stosując co kilka dni. Nie łącz retinolu w jednej pielęgnacji z kwasami i czystą witaminą C. Za to warto go połączyć z kwasem hialuronowym, koenzymem Q10, kwasem hydroksystearynowym, niacynamidem (w innej pielęgnacji) i CBD. Nie buduj tolerancji latem, a podczas jego stosowania używaj SPF50. Nakładaj niewielką ilość po wieczornym oczyszczaniu twarzy. Po ok. 30 min zadbaj o nawilżenie skóry i nałóż krem wspierający barierę hydrolipidową skóry np. krem bogaty w ceramidy.
Może cię zainteresować:
Emocje a zmarszczki. Czy złość, smutek i wstyd sprzyja starzeniu?
Jaki kwas na zaskórniki zamknięte jest najlepszy?
Na zaskórniki zamknięte szczególnie polecane są kwasy z grupy AHA. Mają one najsilniejsze właściwości złuszczające. Złuszczają najwyższe warstwy skóry, wygładzają cerę i poprawiają jej elastyczność.
Z uwagi na swoją moc kwasy AHA mają silny potencjał drażniący i fotouczulający. Najsilniejszym spośród nich jest kwas glikolowy, który dzięki najmniejszej cząsteczce głęboko penetruje i oczyszcza skórę. Najczęściej polecany do stosowania latem jest kwas migdałowy. To jeden z lżejszych kwasów AHA, który nie wykazuje dużej wrażliwości na promienie słoneczne.
Łagodniejszym zamiennikiem kwasów AHA, który sprawdza się u osób z cerą wrażliwą, jest kwas azelainowy. Ma on działanie mikrozłuszczające i pomaga pozbyć się kaszki. Spełnia funkcję kwasów AHA i BHA, jednocześnie wykazując działanie na powierzchni i docierając w głąb skóry
Co na Zaskórniki otwarte – jak się ich pozbyć?
Wągry – zaskórniki. Jak się ich pozbyć?
Najczęściej występującą formą trądziku zaskórnikowego są wągry, czyli zaskórniki otwarte. Jak się pozbyć nieestetycznych czarnych kropek? Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja i oczyszczanie skóry. Zadbaj o dokładny demakijaż, mycie i nawilżenie. Wybieraj delikatne kosmetyki myjące i niekomedogenne kremy odpowiednie do swojego typu cery. Pamiętaj o stosowaniu peelingów, które pomogą pozbyć się martwego naskórka.
Doskonałym dodatkiem pielęgnacyjnym, który pozwoli na skuteczne pozbycie się problemu, są sera i maseczki oczyszczające. W walce z wągrami dobrze sprawdzają się kwasy, zwłaszcza BHA.
Łagodnie działający kwas na zaskórniki otwarte to np. kwas salicylowy. Kwas ten należy do kwasów z grupy BHA i jest rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu dociera w głąb gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Rozpuszcza łój zalegający w porach i tym samym wspomaga ich oczyszczanie. Odblokowuje pory, redukuje zaskórniki i zmiany trądzikowe. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i seboregulująco.
Jak usunąć zaskórniki? Jak się ich pozbyć?
Domowe sposoby. Jak usunąć zaskórniki bez wizyty u kosmetologa?
Batalię z zaskórnikami z powodzeniem możesz rozpocząć sama. Kluczowa tutaj jest odpowiednia pielęgnacja z zastosowaniem preparatów o działaniu dogłębnie oczyszczającym. Kosmetyki, które nadadzą się do cery zaskórnikowej, powinny być niekomedogenne, czyli takie, które nie mają tendencji do zapychania. Postaw na proste składy oparte na substancjach o działaniu przeciwtrądzikowym. Mogą być to naturalne substancje lub mocniejsze składniki takie jak np. kwasy. W przypadku tych drugich zaczynaj od najmniejszych dawek, by stopniowo przyzwyczaić cerę i uniknąć jej podrażnienia.
Przy wyborze zwróć uwagę na linię dermokosmetyków. Są odrobinę droższe od popularnych kosmetyków marketowych i drogeryjnych, ale będą ukierunkowane na zwalczanie konkretnego problemu i mogą mieć silniejsze działanie.
Dermokosmetyk to preparat łączący w sobie cechy kosmetyku i leku. Prawnie nie zalicza się on do leków, jednak ma on silniejsze działanie niż standardowe kosmetyki. Dermokosmetyki charakteryzują się większą zawartością substancji czynnych oraz większym ich stężeniem. Składniki te docierają również w głębsze warstwy skóry i podobnie, jak leki nieodpowiednio stosowane mogą wywoływać skutki uboczne.
Pozbycie się zaskórników może okazać się bardzo trudne, zwłaszcza w zaawansowanym stadium trądziku zaskórnikowego. Wtedy najlepiej skorzystaj z porad dermatologa lub kosmetologa, który dobierze ci odpowiednią pielęgnację i kosmetyki, a być może nawet leki.
Jak pozbyć się zaskórników i zapobiegać ich powstawaniu?
Przy walce z trądzikiem kluczowe jest utrzymanie podstawowych zasad higieny i odpowiednia pielęgnacja skóry. Stosuj dwuetapowe mycie twarzy. Dokładnie zmyj makijaż za pomocą kosmetyku do demakijażu lub olejku i umyj buzię delikatnym środkiem myjącym. Wykonaj demakijaż również w przypadku, gdy nie nakładałaś podkładu, a używałaś filtra lub innego tłustego kremu.
Wybierz kosmetyki przeznaczone do cery tłustej lub mieszanej. W składzie szukaj substancji, takich jak np. olejek z drzewa herbacianego, wyciąg z drożdzy, kwasy: salicylowy, kwas azelainowy, pantenol, alantoina.
Demakijaż wykonuj najlepiej przy pomocy jednorazowych wacików, a po całkowitym oczyszczeniu i umyciu buzi wytrzyj ją delikatnie papierowym ręcznikiem. Takie rozwiązanie jest bardziej higieniczne i zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii. Jeżeli stosujesz wielorazowe artykuły higieniczne, pamiętaj o ich częstej wymianie. Zachowaj odpowiednią higienę również podczas snu oraz przy aplikacji makijażu. Przynajmniej raz w tygodniu wymieniaj poszewki od poduszek i myj pędzle. Gąbki i puszki do makijażu myj najlepiej po każdym użyciu.
Przeczytaj koniecznie:
Olejek arganowy – właściwości i zastosowanie
Po umyciu buzi zastosuj tonik i nałóż ulubione serum lub/i krem. Pamiętaj, że w pielęgnacji cery problematycznej dużą rolę odgrywa nawilżanie. Dobrze nawilżona i nawodniona cera nie produkuje nadmiernie sebum, które później przyczynia się do powstawania zaskórników.
W zależności od potrzeb raz lub dwa razy w tygodniu wykonuj złuszczanie. W tym celu zastosuj peeling, najlepiej enzymatyczny. Rozpuszcza on martwy naskórek, nie podrażniając skóry. W oczyszczaniu porów pomocne są również regularnie stosowane maseczki. Doskonale sprawdzają się glinki, a zwłaszcza glinka zielona lub żółta.
Popularnym patentem na zaskórniki jest połączenie kwasu salicylowego i glinki zielonej. Kwas salicylowy ma tutaj za zadanie rozpuścić brud zalegający w porach, a glinka pomaga wyciągnąć go na powierzchnię. Sposób polega na tym, by na oczyszczoną skórę zaaplikować kwas, a po jego wchłonięciu (najlepiej odczekać godzinę, by kwas miał czas zadziałać) nałożyć maseczkę glinkową. Po 20 minutach zmyj kosmetyki. Pamiętaj, że podczas działania maseczka nie może wyschnąć, gdyż może to spowodować przesuszenie cery.
@martabednarska1 Produkty, które użyłam: ✅ Nacomi salicylic acid 2% , Nacomi zielona glinka @Nacomi_kosmetyki martabednarek #zaskórniki#wągry #dlaciebie#nacomi#kwassalicylowy#zielonaglinka#kosmetolog#skóra#hebe
♬ Relaxing Japanese-style piano song inviting nostalgia – Akiko Akiyama
Zaskórniki – jak usunąć je bez użycia kosmetyków?
W zwalczaniu zaskórników nie bez znaczenia jest też odpowiednia dieta i zachowanie dobrej kondycji i zdrowia psychicznego. Stres negatywnie wpływa na wygląd skóry i sprzyja nadmiernemu wydzielaniu sebum. Postaraj się go ograniczyć, stosując techniki relaksacyjne i regularną aktywność fizyczną.
Dobrze zbilansowana dieta, która dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Witaminy A, E, D i kompleks witamin z grupy B oraz minerały cynk i selen mają duży wpływ na zdrowy wygląd skóry. W walce z tradzikiem i zaskórnikami pomocna jest też suplemenacja kwasów omega-3 i omega-6 lub dostarczanie ich odpowiedniej ilości z pożywieniem.
Na występowanie zaskórników wpływ mają takie czynniki jak: zaburzenia hormonalne, alergia pokarmowa lub kontaktowa, nieprawidłowa dieta, przesuszenie skóry, nieodpowiednia pielęgnacja i zły dobór kosmetyków.
Zaskórniki mogą mieć również podłoże genetyczne. W tym przypadku ich wyeliminowanie jest bardzo trudne, a problem może powracać. Zastosowanie się do powyższych rad oraz dobór odpowiednich kosmetyków są kluczem do sukcesu. Niekiedy konieczna może być konsultacja z dermatologiem i przyjmowanie leków.
Sprawdź też:
Co zrobić na elektryzujące włosy?
Źródła:
https://www.healthline.com/health/blackheads
https://www-healthline-com.translate.goog/health/sebaceous-filaments-vs-blackheads?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=rq
https://www.doz.pl/czytelnia/a16731-Zaskorniki__dlaczego_powstaja_Czy_mozna_im_zapobiec
Martini M-C (2007) Kosmetologia i farmakologia skóry, 79-83.
https://www.cetaphil.pl/porady-pielegnacyjne/wagry-na-plecach-jak-powstaja-jak-sie-ich-pozbyc.html
https://www.laroche-posay.pl/article/przyczyny-tradziku-zaskornikowego-jak-sobie-z-nim-radzic
https://www.cerave.pl/porady-pielegnacyjne/tradzik/glebokie-zaskorniki-zamkniete-jak-sobie-z-nimi-radzic
https://drogeriadrzdrowie.pl/pl/blog/Tradzikowa-mapa-twarzy-co-miejsce-wystepowania-tradziku-mowi-o-Twoim-stanie-zdrowia/514#Tr%C4%85dzikowa_mapa_twarzy
https://larose.care/zaskorniki-otwarte-i-zamkniete-jak-sobie-z-nimi-poradzic,24,78
https://ecospa.pl/rodzaje-kwasow-kosmetycznych-aha-bha-pha
https://basiclab.shop/retinol-bez-tajemnic