Friday, September 13, 2024
Home / POLECAMY  / Zasada Pareto – na czym polega?

Zasada Pareto – na czym polega?

Zobacz jak efektywniej zarządzać czasem

Czarny kubek z napisem 80 i 20 jako ilustracja zasady pareto

Zasada Pareto - na czym polega? / fot. Austin Distel / unsplash

Na początku XX wieku włoski ekonomista Vilfredo Pareto stworzył formułę opisującą nierównomierny rozkład bogactwa, który zaobserwował w swoim kraju.  Odkrył, że około 80 procent ziemi we Włoszech należy do 20 procent populacji. Z biegiem czasu zauważył, że zasadę Pareto można zastosować także do innych dziedzin

 

Na czym polega Zasada Pareto?

Zasada Pareto jest znana jako reguła 80/20, co w zasadzie oznacza, że w wielu przypadkach 80 procent wyników pochodzi z 20 procent przyczyn. W większości przypadków reguła 80/20 to obserwacja, że rzeczy w życiu nie zawsze są równomiernie rozłożone. Wartość zasady Pareto w zarządzaniu przypomina nam o zwróceniu uwagi na 20 procent.

Zgodnie z tą zasadą można powiedzieć, że tylko 20 procent wszystkich zadań wykonywanych w ciągu dnia jest naprawdę ważnych.

20 procent zadań, które wykonujemy, ma największe szanse na osiągnięcie 80 procent wyników. Kluczowe jest to, że każda jednostka pracy nie będzie wnosić takiego samego wysiłku.

Cele i zalety zasady Pareto

Naszym celem jest uzyskanie jak najlepszych wyników przy jak najmniejszym wysiłku. Ponieważ często spędzamy dużo czasu na zadaniach o niskim poziomie ważności. Dzięki odpowiednim priorytetom i lepszemu zarządzaniu czasem pracę można wykonywać wydajniej. Zasada Pareto jest szczególnie przydatna w branżach z napiętymi terminami. Może maksymalizować koncentrację w pracy i pomóc realizować zadania w określonych ramach czasowych.

 

Zobacz też: Efektywność w pracy – 8 najgorszych praktyk i ich konsekwencje

 

Jakie są obszary zastosowania?

Z czysto teoretycznego punktu widzenia zasadę Pareto można zastosować w każdym sektorze, a także w codzienności. Najczęściej reguła 80/20 ma związek z życiem zawodowym, ale nawet w życiu prywatnym jest wiele zadań, które należy wykonywać w krótkim czasie i w możliwie najbardziej efektywny sposób.

Zasada Pareto słynie z zastosowania w zarządzaniu czasem, dlatego przy prawidłowym ustawieniu czasu możesz wykonać 80 procent pracy w 20 procent przypadków.

Zasada Pareto – przykłady

— Handel: 20% produktów powoduje 80% zysków
— Zapobieganie przestępczości: 20% przestępców popełnia 80% przestępstw
— Ruch drogowy: 20% kierowców powoduje 80% wszystkich wypadków drogowych
— Biznes: 20% czasu danego pracownika daje 80% jego wydajności
— Opieka zdrowotna: 20% wszystkich pacjentów stanowi 80% całkowitych wydatków na opiekę zdrowotną.

 

Angelika Kaczyńska

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ