Wednesday, July 24, 2024
Home / PARTNER MK  / Zarobki siatkarzy. Ile zarabiają polscy siatkarze?

Zarobki siatkarzy. Ile zarabiają polscy siatkarze?

Zaglądamy do portfeli sportowców

Zarobki siatkarzy

fot. Unsplash

Kariera sportowca wbrew pozorom nie jest usłana różami. Gdy prezentuje się naprawdę wysoki poziom, można jednak inkasować dość przyzwoite sumy. Jak wyglądają zarobki najlepszych siatkarzy? Czy można je w ogóle w jakimkolwiek stopniu porównywać do wynagrodzeń piłkarzy? O tym w kilku poniższych akapitach

 

Dziesiątka najlepiej zarabiających siatkarzy na świecie

Cristiano Ronaldo w jednym z wywiadów podzielił się kiedyś historią, wedle której jedna z jego nauczycielek w latach szkolnych poradziła mu nieco bardziej skupić się na edukacji, gdyż piłka nożna miała mu rzekomo nie pozwolić na dostateczną egzystencję, a w późniejszych latach także na utrzymanie rodziny. Ciąg dalszy tej historii wszyscy chyba doskonale znamy. Aktualnie popularny CR7 po przenosinach do Arabii Saudyjskiej może liczyć na niebagatelną kwotę 200 mln euro rocznie!

 

Zarówno działający w Polsce bukmacherzy, jak i my sami nie jesteśmy do końca pewni, czy zawodnik urodzony w Funchal dorzuci jeszcze jakieś trofeum do swojej kolekcji, ale na pewno jakieś korzyści z wyjazdu do Arabii będzie się dało zauważyć. Jeśli nie mentalne, to chociażby finansowe.

 

Zarobki zawodników uprawiających siatkówkę od zawsze bardzo mocno różniły się od wynagrodzeń piłkarzy. Jak wyżej wymieniona kwota dotycząca Cristiano Ronaldo prezentuje się w odniesieniu do gaży, na jakie mogą liczyć siatkarze? Oto krótkie zestawienie przedstawiające dziesięciu najlepiej zarabiających siatkarzy na świecie:

 

Wilfredo Leon (1,4 mln dolarów za sezon)
Earvin N’Gapeth (1,35 mln dolarów za sezon)
Bartosz Kurek (1,1 mln dolarów za sezon)
Robertlandy Simon (967 tys. dolarów za sezon)
Dmitriy Muserskiy (950 tys. dolarów za sezon)
Aleksandar Atanasijevichane (920 tys. dolarów za sezon)
Gyorgy Grozer (870 tys. dolarów za sezon)
Matt Anderson (850 tys. dolarów za sezon)
Maxim Mikhaylov (714 tys. dolarów za sezon)
Ivan Zaytsev (620 tys. dolarów za sezon)

 

Z prostych wyliczeń matematycznych wynika jasno, że po przeliczeniu pensji przyjmującego Sir Safety Perugia Wilfredo Leona na walutę euro zarabia on na przestrzeni całego roku mniej więcej tyle, ile Cristiano przez…3 dni. W tym miejscu dalsza dyskusja na temat najlepiej opłacanych siatkarzy nie ma już chyba większego sensu.

Zarobki siatkarzy z PlusLigi

Grubo ponad milion euro za sezon, jakie inkasują między innymi Wilfredo Leon oraz Bartosz Kurek to mimo wszystko naprawdę godziwa wypłata. Większość siatkarzy w PlusLidze może tylko pomarzyć o podobnej kasie. Zwłaszcza ci reprezentujący barwy zespołów z dolnych rejonów tabeli. W kuluarach mówi się, że zarobki siatkarzy w PlusLidze rozpoczynają się już od 4 tysięcy euro miesięcznie. Na tyle mogą liczyć początkujący, stawiający dopiero swoje pierwsze kroki na siatkarskich parkietach.

 

Wraz z upływem lat oraz wzrostem doświadczenia wynagrodzenie oczywiście szybuje ku górze. Czołowe gwiazdy polskiej ekstraklasy inkasują prawdopodobnie około 15-20 tysięcy euro miesięcznie, co w skali rocznej daje jakieś 180-240 tysięcy euro. Jako że kontrakty siatkarskie są niestety owiane tajemnicą, to bardzo ciężko doszukać się szczegółowych informacji na temat pensji kluczowych graczy np. w szeregach PGE Skry Bełchatów czy Warty Zawiercie.

 

Jeśli wierzyć jednak plotkom, to Mateusz Bieniek we wspomnianej właśnie ekipie z Zawiercia może liczyć na około 1 milion 600 tysięcy złotych za sezon. Co ciekawe reprezentant Polski nie stanie się tym samym jednym z najlepiej zarabiających siatkarzy PlusLigi. Aleksandar Atanasijević we wspomnianej wyżej drużynie z Bełchatowa inkasuje blisko 2 miliony 800 tysięcy złotych za sezon gry.

W tym miejscu warto pamiętać, że spotkania siatkarskiej PlusLigi niezmiennie można oglądać zarówno na antenach stacji Polsat Sport, jak i u legalnych polskich bukmacherów. Polecamy czasem rzucić w ich kierunku okiem, gdyż emocje bywają często niezapomniane.

W której lidze siatkarze zarabiają zdecydowanie najwięcej?

Mimo ogromnych sukcesów rodzimych zespołów zarobki siatkarzy w PlusLidze nie należą do najwyższych na świecie. Do ścisłego TOP-u pod kątem wynagrodzeń niezmiennie należy Rosja, chociaż zainteresowanie przenosinami do tamtejszych klubów z wiadomych względów mocno spadło. Największe gwiazdy światowej siatkówki bardzo chętnie przystają w tej chwili na propozycje z Włoch, Turcji oraz Japonii. Najwyższe pensje wynoszą tam nawet 1 milion euro za rok. Średnio siatkarz niebędący pierwszoplanową postacią drużyny zarabia natomiast pomiędzy 400 a 600 tysięcy euro przez dwanaście miesięcy występów na tamtejszych parkietach.

Z podziałem na konkretne pozycje na boisku najwyższe zarobki pobierają atakujący i przyjmujący. Kolejni w hierarchii są środkowi, rozgrywający oraz libero.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ