Zaproszeniowy savoir-vivre
Nie wiesz, jak wybrać zaproszenie oraz jak elegancko i kulturalnie zaprosić gości, aby nie popełnić faux pas? Przeczytaj!
Zbliża się ważna dla Ciebie uroczystość, na którą chcesz zaprosić bliskich, zaczynasz się denerwować, stresujesz się. Aż w końcu stajesz przed trudną decyzją… Chcesz wszystkich zachwycić i jednocześnie nie chcesz popełnić faux pas. W końcu musisz dokonać wyboru, jakie wybrać zaproszenie oraz jak elegancko i kulturalnie zaprosić gości.
Jeśli zdecydowaliśmy się zaprosić gości w formie pisemnej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na właściwy dobór i estetykę wykonania zaproszenia. Na szczęście nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Sam dobór wzoru, czy zaprojektowanie zaproszenia nie jest sprawą skomplikowaną. Obecnie na rynku jest mnóstwo firm, które specjalizują się w tej dziedzinie. A co najważniejsze nie musi być to wcale kosztowna sprawa, gdyż wielu producentów zaproszeń oferuje korzystne rabaty, np. zniżki w sklepie Decor8, który proponuje autorskie, unikatowe zaproszenia na ślub, komunie, chrzest, urodziny, wieczór kawalerski, panieński i wiele innych okazji.
Istotne jest również to, jakie informacje będą wewnątrz zaproszenia. Znaleźć muszą się tam takie dane jak: kto zaprasza, gdzie odbędzie się uroczystość, w jakim dniu, o której godzinie oraz z jakiej okazji odbędzie się przyjęcie. W środku umieścić możemy również skrót RSVP, co oznacza respondez s’il sous plait (prosimy o odpowiedź). Zaproszeni powinni odpowiedzieć na piśmie, zadzwonić (jeśli został podany numer telefonu) lub odpowiedziec drogą elektroniczną (jeśli widnieje email).
Gdy mamy już odpowiednie zaproszenie pojawia się pytanie, kiedy najlepiej je wręczyć. Wszystko zależy od okazji. Jeżli jest to zaproszenie np. na urodziny, imieniny, święta, bankiet lub pokaz mody, można to zrobić z dwu- lub trzytygodniowym wyprzedzeniem. Zaproszenie na ślub powinniśmy wręczyć najpóźniej miesiąc przed urocztsością, a optymalny wariant to 3 miesiące przed wyznaczoną datą.
Rodzi się kolejna wątpliwość. Jak zapraszać? W przypadku ślubnych zaproszeń, najbliższej rodzinie, przyjaciołom najlepiej wręczyć je osobiście. Sprawimy tym ogromną radość naszym bliskim. Kiedy jest to niemożliwe wysyłamy list pocztą, oczywiście odpowiednio wcześniej. Gdy mówimy o imieninach lub urodzinach, również możemy zrobić to osobiście. Osobie zapraszanej na pewno zrobi się o wiele przyjemniej. W przypadku oficjalnych przyjęć, pokazów czy konferencji zaproszenie możemy wysłać pocztą. Należy wtedy pamiętać o kwestii formalnej, dla kogo jest zaproszenie, jakie dana osoba piastuje stanowisko lub w przypadku dużych firm, w którym dziale pracuje.
Jeśli zapraszamy na śluby lub ewentualne rodzinne spotkania, jak imieniny, urodziny, rocznice, czy święta pamiętajmy, że małżeństwa zapraszamy razem. Tak samo jeśli ktoś ma narzeczoną/narzeczonego lub partnera.