
Czas otwarcie pomówić o tej dolegliwości / fot. materiały prasowe
Zapalenie pochwy to przypadłość, która choć raz w życiu dotknęła każdą kobietę. Uporczywy świąd, bolesność w okolicach intymnych odczuwana podczas oddawania moczu, jak i w trakcie stosunków seksualnych, a do tego upławy, których zapach zaczyna być zbyt intensywnym. To najczęstsze objawy sugerujące, że w okolicach intymnych doszło do zakażenia. Przyczyny mogą być rozmaite, a od ich prawidłowego określenia, zależy jakie metody leczenia zostaną zalecone.

Czas otwarcie pomówić o tej dolegliwości / fot. materiały prasowe
Stan zapalny pochwy i przyczyny
Aż 90% przypadków zapalenia pochwy, spowodowanych jest zakażeniami drobnoustrojami. W grę wchodzą stany zapalne wywołane przez grzyby, bakterie bądź wirusy. Koniecznością jest wizyta lekarska, określenie dokładnej przyczyny i wdrożenie leczenia, ponieważ nieleczona infekcja grozi rozprzestrzenieniem się choroby na inne narządy, a w efekcie końcowym nawet niepłodnością.
Zapalenie pochwy ma miejsce, gdy zostaje zaburzona naturalna flora bakteryjna. Bakterie kwasu mlekowego występujące w pochwie, odpowiadają za utrzymaniu kwaśnego odczynu pH – około 4,5. Prawidłowy ich wzrost zaburzać mogą zaniedbania higieniczne. Irygacja pochwy, używanie nieswoich ręczników bądź gąbek, sprzyja stanom zapalnym.
Przyczyn upatruje się w miesiączce oraz poronieniach. Wysokie ryzyko wystąpienia stanów zapalnych związane jest z kontaktami seksualnymi i częstymi zmianami partnerów, a także przypadkowym seksem. Również zabiegi ginekologiczne, jak i stosowanie wkładek domacicznych, mogą stać się podłożem do zapalenia pochwy.
Rodzaje zapalenia pochwy ze względu na drobnoustroje
W zależności od tego, jakie drobnoustroje zaatakują okolice intymne, wyróżnia się odmienne typy zapalenia pochwy, a mianowicie:
-bakteryjne – charakteryzujące się obfitymi, szarobiałymi upławami o nieprzyjemnym rybim zapachu, który staje się intensywniejszy po odbytym stosunku,
-grzybicze – upławy najczęściej przypominają twarożek bądź przyjmują postać grudek, są gęste i białe,
-rzęsistkowe – upławy w tym wypadku są cuchnące, czasem pieniste, mają barwę żółtozieloną,
-chlamydia – pojawiające się upławy są śluzowate i ropne, mogą pojawiać się krwawienia międzymiesiączkowe, a także po stosunku, z kolei przy oddawaniu moczu odczuwane jest pieczenie,
-atroficzne zapalenie pochwy – najczęściej występujące u kobiet po menopauzie, charakterystycznym jest zmniejszanie grubości nabłonka ścian pochwy, a ostatecznie jej zanik. O tym typie zapalenia pochwy możemy przeczytać więcej pod adresem http://tantumrosa.pl/atroficzne-zapalenie-pochwy/.
Jak leczyć zapalenie pochwy i jak się przed nim ustrzec
Jak wcześniej wspomniano, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Metody leczenia są różnorodne i zależne będą od postawionej diagnozy. To z tego względu tak ważne jest określenie przyczyny, bo może zajść konieczność zastosowania antybiotykoterapii, farmaceutyków stosowanych doustnie, jak i dopochwowo, a także maści łagodzących uciążliwe objawy. Niekiedy może również zajść konieczność, by leczeniu poddał się partner – przykładowo, gdy dochodzi do bakteryjnego zapalenia pochwy.
Profilaktyka ogranicza się do czynności, które nie są skomplikowane i nie wymagają szczególnych zabiegów od kobiet. To przede wszystkim dbałość o higienę osobistą i stosowanie odpowiednio dobranych środków myjących. Uwagę warto zwrócić na to, by nie podmywać się zbyt często, bo przesada w drugą stronę niestety prowadzi do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej okolic intymnych. Ważne jest, by podmywać się wedle prawidłowego schematu, czyli od przodu do tyłu. Odwrotna kolejność powoduje przedostawanie się bakterii do pochwy. Unikać należy również irygacji pochwy, która zaburza naturalną florę bakteryjną.
Nie jest korzystnym oddawanie się przypadkowym stosunkom seksualnym, a korzystając z publicznych toalet i łazienek, należy zachować szczególną ostrożność. W tym celu warto nabyć specjalne wkładki zakładane na muszlę klozetową, które chronią przed bezpośrednim kontaktem z niehigienicznymi urządzeniami sanitarnymi, z których korzystają również inne osoby.
Ważnym elementem jest częsta zmiana podpasek podczas miesiączki i najlepiej unikanie tamponów. Ponadto kobiety powinny umiejętnie dobierać swój ubiór – nieustanne chodzenie w spodniach sprzyja poceniu się i rozmnażaniu bakterii. Stosowanie się do tak skonstruowanych wskazówek, pozwala zredukować ryzyko stanów zapalnych pochwy.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!