Tuesday, September 26, 2023
Home / PARTNER MK  / Zanieczyszczenie powietrza w Polsce – mamy czego się obawiać?

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce – mamy czego się obawiać?

Jak wygrać walkę ze smogiem?

Smog nad Polską

Polska nadal pozostaje czarnym punktem na mapie jeśli chodzi o zanieczyszczenia / fot. materiały prasowe

Według danych opublikowanych przez NIK Polska nadal jest czarnym punktem na mapie Europy. Mimo walki ze smogiem podjętej przez nasze samorządy jakość powietrza nad Wisłą nadal nie jest bowiem najlepsza. Jak aktualnie przedstawia się zanieczyszczenie powietrza w Polsce i w jakich regionach naszego kraju sytuacja jest najgorsza?

 

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce – południowe regiony z najgorszym powietrzem

 

W najgorszej sytuacji aktualnie są mieszkańcy południa naszego kraju – według danych opublikowanych przez NIK w Krakowie poziom stężenia pyłów PM 10 w ubiegłym roku był przekroczony przez 165 dni, w Opocznie przez 150 dni, a w Wodzisławiu Śląskim przez 114 dni. Jeśli sytuacja się nie zmieni i stosowane będą takie same metody walki ze smogiem NIK szacuje, że sytuacja na południu naszego kraju poprawi się dopiero za 77 lat.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała z kolei dane, które wskazują, że aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajduje się na mapie Polski. Dane te budzą tym większe obawy, że jeszcze do niedawna ich liczba wynosiła 33.

 

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce – dwa rodzaje smogu nad Wisłą

 

Największym zagrożeniem dla jakości powietrza w naszym kraju jest smog, nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które co roku powoduje śmierć tysięcy osób. W 2016 r. w Polsce z powodu złej jakości powietrza zmarło aż 19 tys. osób.

 

W Polsce temat smogu powraca jak bumerang wraz z początkiem sezonu grzewczego. W okresie od października do kwietnia w praktycznie wszystkich częściach naszego kraju można bowiem zaobserwować brudną mgłę o specyficznym zapachu. To nic innego, jak smog, który powstaje w wyniku wymieszania się zanieczyszczeń z charakterystyczną dla okresu zimowego mgłą. Smog występujący w naszym kraju w okresie zimowym to smog londyński, inaczej nazywany także smogiem kwaśnym.

 

Wbrew jednak pozorom, nasz kraj również w lecie nie oddycha świeżym powietrzem! W ciepłych miesiącach roku, od czerwca do września, mieszkańcy większych miast naszego kraju borykają się bowiem z drugim rodzajem smogu – smogiem fotochemicznym, typu Los Angeles. Do jego powstawania przyczynia się intensywny ruch samochodowy, wysokie temperatury oraz duża ilość światła słonecznego. Smog fotochemiczny występuje głównie w dwóch największych miastach naszego kraju – w Warszawie oraz w Krakowie.

 

Nierówna walka ze smogiem w Polsce – jak możemy już teraz zadbać o swoje zdrowie?

 

Polska praktycznie przez cały rok boryka się ze smogiem. Walka ta jest bardzo nierówna, gdyż do powstawanie smogu w dużej mierze przyczynia się działalność człowieka. Abyśmy mogli całkowicie wyeliminować problem zanieczyszczonego powietrze musielibyśmy zrezygnować z ogrzewania domów tradycyjnymi metodami (za pomocą węgla, drewna i innych, tańszych odmian paliwa opałowego), ograniczyć ruch samochodowy oraz działalność zakładów produkcyjnych.

 

Mimo tego, że walka ze smogiem jest bardzo nierówna i wymaga jeszcze wielu lat pracy, warto wiedzieć, że każdy mieszkaniec naszego kraju ma możliwość ograniczenia negatywnego oddziaływania smogu na swoje zdrowie. Zanieczyszczenie powietrza w Polsce możemy bowiem monitorować w Internecie i dzięki temu zminimalizować wpływ smogu na nasze zdrowie. Mając bowiem pełną świadomość jakości powietrza w swojej okolicy możemy skutecznie przeciwdziałać smogowi.

 

Materiał przygotowany przy współpracy z serwisem Airly pozwalającym monitorować zanieczyszczenie powietrza Polska – więcej na Airly.eu.

 

źródło: Partner MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ