Friday, December 9, 2022
Home / Kultura  / Zamiana ról. Warsztaty w MCK przeciw stereotypom

Zamiana ról. Warsztaty w MCK przeciw stereotypom

Pomysł na projekt „Zamiana ról. Warsztaty w MCK przeciw stereotypom” zrodził się z potrzeby przeciwdziałaniu stereotypom dotyczącym płci w kontekście nauki i pracy.

Zamiana ról. Warsztaty w MCK przeciw stereotypom

Zamiana ról. Warsztaty w MCK przeciw stereotypom / fot. materiał prasowy

Pomysł na projekt „Zamiana ról. Warsztaty w MCK przeciw stereotypom” zrodził się z potrzeby przeciwdziałaniu stereotypom dotyczącym płci w kontekście nauki i pracy.

Zamiana ról. Warsztaty w MCK przeciw stereotypom

Zamiana ról. Warsztaty w MCK przeciw stereotypom / fot. materiał prasowy

Wiele obiegowych opinii dotyczących predyspozycji dziewczynek i chłopców do danych przedmiotów i zajęć powoduje, że uczniowie i uczennice często spotykają się z segregacją wynikającą z płci – dziewczynki są nakłaniane do poświęcania się przedmiotom humanistycznym lub zajęciom plastycznym a chłopcy są kierowani w stronę nauk ścisłych. Takie podejście jest nie tylko krzywdzące, ale także rzutuje na dalsze wybory młodzieży i jej drogę zawodową.

Prezentowana w Galerii MCK wystawa „Praca kobiety nigdy się nie kończy” będzie doskonałym pretekstem do poruszenia tego tematu. Warsztaty przewidziane w ramach projektu – przeznaczone zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli oraz nauczycielek – naświetlą powyższy problem oraz pokażą, jak można przeciwdziałać stereotypom. Stymulującym i nowatorskim pomysłem jest prowadzenie zajęć nie tylko przez animatorki, ale także spotkanie osób pracujących na różnych stanowiskach. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję wejść w ich role – w myśl zasady, iż najlepiej poznaje się przez doświadczanie.

Ważnym atutem są połączone siły Międzynarodowego Centrum Kultury, które ma doświadczenie w realizacji projektów związanych z różnorodnością kulturową, oraz Fundacji Przestrzeń Kobiet, która zapewni zaplecze merytoryczne projektu. Wierzymy, że pierwszym krokiem do zniwelowania stereotypu jest wiedza, dlatego narzędzia wypracowane w ramach projektu będą mogły być później przekazywane i stosowane w innych placówkach.

Jak mogę wziąć udział?

Jeżeli jesteś nauczycielem/ką możesz:

– Wziąć udział w seminarium „Stereotyp i płeć w edukacji kulturalnej” które odbędzie się 23 maja w MCK w godzinach od 12.00 do 15.00. Szczegółowy program zostanie podany wkrótce. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow, tel. 12 42 42 860

– Przyjść z klasą na lekcję galeryjną na wystawie „Praca kobiety nigdy się nie kończy” prowadzoną w oparciu o scenariusze powstałe w ramach projektu. Rezerwacje lekcji: warsztaty@mck.krakow, tel. 12 42 42 860

– Ze strony bloga projektu pobrać scenariusz lekcji na temat stereotypów i płci oraz przeprowadzić lekcję w klasie (ten akapit dodamy jak pojawią się scenariusze na blogu)

Jeżeli jesteś opiekunem/ką z dzieckiem w wieku od 6 do 10 lat:

– Możesz wziąć udział w grze miejskiej organizowanej w ramach projektu pod hasłem „Gramy dla Mamy”. Gra odbędzie się 26 maja w godzinach 11.00 – 13.00. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow, tel. 12 42 42 860

Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange

Organizator: Międzynarodowe Centrum Kultury, www.mck.krakow.pl

Partnerzy: Fundacja Przestrzeń Kobiet, Portal kursnakurs.pl

Wszystkich zainteresowanych i chcących śledzić postępy w realizacji projektu zapraszamy do lektury bloga! 

 Źródło: materiał prasowy

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ