Saturday, February 24, 2024
Home / Uroda  / Zalety antykoncepcji hormonalnej

Zalety antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna jest obecnie jedną z najskuteczniejszych form zapobiegania ciąży. Ginekolodzy w Białymstoku i innych wiodących ośrodkach leczniczych w Polsce wskazują, że wskaźnik Pearla dla tej metody to 02,-1, co oznacza, że skuteczność tej metody

Zalety antykoncepcji hormonalnej

Zalety antykoncepcji hormonalnej / fot. fotolia

Antykoncepcja hormonalna jest obecnie jedną z najskuteczniejszych form zapobiegania ciąży. Ginekolodzy w Białymstoku i innych wiodących ośrodkach leczniczych w Polsce wskazują, że wskaźnik Pearla dla tej metody to 02,-1, co oznacza, że skuteczność tej metody wynosi ponad 99%. Wśród antykoncepcyjnych środków hormonalnych możemy wyróżnić tabletki, plastry, zastrzyki oraz krążki dopochwowe. Leki te są wydawane na receptę, zatem wymagają wcześniejszej wizyty u lekarza ginekologa.

Dolegliwości minimalizowane przez antykoncepcję hormonalną

Zalety antykoncepcji hormonalnej

Zalety antykoncepcji hormonalnej / fot. fotolia

Kobiety chętnie wybierają tę metodę antykoncepcji nie tylko ze względu na wysoką skuteczność, ale również fakt, że zmniejsza comiesięczne krwawienia oraz redukuje ból z nimi związany, a także minimalizuje objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej można od razu starać się o dziecko, co również nie jest bez znaczenia dla kobiet decydujących się na tę metodę.

Lekarze podkreślają, że antykoncepcja hormonalna zmniejsza ryzyko torbieli i raka jajnika, raka endometrium oraz zapalenia miednicy mniejszej. Ponadto, pigułki antykoncepcyjne mają pozytywny wpływ na cerę, dlatego też dermatolodzy często przepisują je nastolatkom zmagającym się z trądzikiem.

Wybór środka antykoncepcyjnego 

Sprawdzony ginekolog w Białymstoku (np. Anna Kluz-Kowal), Warszawie (np. Krzysztof Cendrowski) lub innym mieście pomoże ci dobrać najlepszy dla ciebie środek antykoncepcyjny. Przed wypisaniem recepty lekarz powinien zebrać dokładny wywiad oraz zlecić niezbędne badania (np. pod kątem krzepliwości krwi, gdyż tabletki antykoncepcyjne często mają na nią wpływ). Jeśli zauważysz nieprzyjemne dolegliwości podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, powinnaś natychmiast zgłosić to swojemu lekarzowi, który powinien zmienić preparat.

Warto zaznaczyć, że antykoncepcja hormonalna nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie zapominajmy również, że zachowuje ona bardzo wysoką skuteczność tylko, gdy jest prawidłowo i regularnie stosowana. Pomięcie nawet jednej dawki preparatu znacząco obniża skuteczność tej metody. Jeśli jednak jesteś zdyscyplinowana i szukasz skutecznej metody zapobiegania ciąży warto zaufać ginekologom w Białymstoku, Warszawie i innych miastach, i się na nią zdecydować.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Elza 23 marca, 2020

    Jest to bardzo wygodna metoda. ale u mnie spowodowała spadek libido i mogłam kochać się zawsze, ale nie chciałam. Teraz diafragma caya mechaniczna metoda pokazała mi że seks może być taki fajny, a jeszcze w dni płodne to już w ogóle

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ