Zakup nowych opon: co kobieta powinna wiedzieć?
Kobieta zmotoryzowana to widok popularny. Damy, chociaż posiadają umiejętności jazdy, często gubią się w aspektach eksploatacji własnych pojazdów. Jeżeli szukasz prostych informacji dotyczących wyboru opon do samochodu, ten artykuł podniesie Twoją wiedzę techniczną.
Kobieta zmotoryzowana to widok popularny. Damy, chociaż posiadają umiejętności jazdy, często gubią się w aspektach eksploatacji własnych pojazdów. Jeżeli szukasz prostych informacji dotyczących wyboru opon do samochodu, ten artykuł podniesie Twoją wiedzę techniczną.
Aspekt sezonowości zakupu
Standardowo opony wymienia się zimą oraz latem i kobiety pragnące uniknąć dodatkowych problemów powinny się z tym pogodzić. Całoroczne odpowiedniki ogumienia mogą być używane wyłącznie przez osoby, które jeżdżą mało w ciągu roku i to głównie w mieście. Takie podejście gwarantuje mniej stresów na drodze i duże oszczędności (np. wymiana zderzaka w większości aut kosztuje więcej niż komplet zimówek).
Sztuka wykorzystania symboli i danych technicznych
Najprostszą drogą zakupu nowych opon jest skopiowane z poprzednich symboliki dotyczącej szerokości, profilu, średnicy i tzw. indeksów homologacji, dotyczących prędkości i nośności auta. Możesz pokazać sprzedawcy dowód rejestracyjny z podstawowymi danymi, aby przyspieszyć profesjonalny wybór lub skorzystać z dedykowanej wyszukiwarki. W „osobówkach” montuje się już wyłącznie opony radialne, oznaczone literą R, więc o tym pamiętać nie trzeba. Jeździsz bardzo szybko i dynamicznie? Rozważ koniecznie zwiększony indeks prędkości.
Co z bieżnikiem?
• Kierunkowy świetnie chroni przed poślizgami, usprawnia hamowanie;
• Symetryczny jest najpopularniejszy, najbardziej ekonomiczny, najlepszy do mniejszych osobówek – typowo kobiecych;
• Asymetryczne są ciche i bardzo wytrzymałe, a także bardzo bezpieczne.
Kwestia jakości opony
Wyróżniamy trzy poziomy jakości opon: niską, średnią i wysoką. Kobiety poruszające się samochodem powinny wybrać najlepszą jakość (premium), ponieważ, po pierwsze, materiał przetrwa znacznie dłużej bez szwanku, a po drugie, są one maksymalnie bezpieczne (mają idealną przyczepność). Zwiększają nawet komfort prowadzenia!
W jakich warunkach w ogóle masz wymieniać opony?
• Maksymalne zużycie bieżnika (zgodnie z przepisami oznacza to bieżnik niższy niż 1,6mm);
• Przebicie opony na boku, ponieważ takich uszkodzeń nie można już bezpiecznie naprawić;
• Ściąganie samochodu spowodowane nieregularnością zużycia;
• Zły pierwotny dobór opon do auta.
Ważne: korzystaj zawsze z danych technicznych dostarczonych przez producenta pojazdu. Pamiętaj, że opony na jednej osi muszą być identyczne, chociaż ze względów bezpieczeństwa najlepiej wymieniać naraz cały komplet.
Polecenie na zakończenie
Jeżeli gubisz się w kwestiach technicznych, nic nie szkodzi. Wystarczy wykorzystać ofertę takich firm jak Euromaster, aby specjalista w cenie samej opony dopasował idealny dla Ciebie wybór. Dokonanie optymalnego zakupu zapewnia użytkowanie opon nawet do dziesięciu lat.