Sunday, March 3, 2024
Home / Kultura  / Połączmy siły i wspólnie uratujmy Zakrzówek!

Połączmy siły i wspólnie uratujmy Zakrzówek!

I ty możesz uratować Zakrzówek!

Gniewosz w Małym kamieniołomie na Zakrzówku /fot. Adam Wajrak

Zakrzówek to miejsce bytowania wielu niezwykłych gatunków zwierząt, wśród których znajduje się Gniewosz Plamisty będący pod ścisłą ochroną. Pomimo tego deweloperzy postanowili przeznaczyć ten bogaty w dziedzictwo natury teren pod zabudowę. Połączmy siły i weźmy udział w wspólnym proteście, który będzie jedyną szansą na uratowanie tego urokliwego miejsca

zakrzówek gniewosz

Gniewosz w Małym kamieniołomie na Zakrzówku /fot. Adam Wajrak

Jakiś czas temu ukazała się informacja, że tereny Zakrzówka, a dokładnie Mały Kamieniołom na którym żyje wymierający gatunek Gniewosza Plamistego, zaplanowano budowę nowego osiedla. Większość tych terenów należy do dewelopera, który planuje postawić tam bloki co będzie wiązało się za całkowitym wymarciem tego niezwykłego miejsca. Pomimo tego, iż znaczna część należy do miasta, jego władze nie robią nic, aby zatrzymać te działania.

Akacja ratowania terenów Zakrzówka przed zabudową/ fot. Tomasz Wełna

Centralnym miejscem całego wydarzenia jest obszar pomiędzy ulicami Wyłom i św. Jacka, gdzie właśnie jutro (tj. 19 maja 2018 r.) odbędzie się akcja ratowania Zakrzówka. Protestacyjny piknik odbędzie się o godzinie 11:00, gdzie wszyscy uczestnicy akcji zbiorą się, aby wspólnie połączyć siły i nie pozwolić, na to żeby jedno z niewielu miejsc w Krakowie, na którym żyje tak wiele gatunków zwierząt zostało zamurowane i zabetonowane.

Mały Kamieniołom na Zakrzówku projekt Faun/ fot. Tomasz Wełna

–Ubierzcie się na niebiesko, ubierzcie modraszkowe skrzydła, weźcie kijki do Nordic Walking, koc i coś dobrego do jedzenia. Chodźmy razem w to cudowne miejsce, na którym miasto zezwoliło na budowę bloków, a inwestor już się szykuje do rozpoczęcia budowy.
Wzywamy Was, bo ruszyły wycinki przygotowujące kilka działek na łące pod zabudowę(…) TO JEST BEZCENNY SKARB I TERAZ JEST OSTATNIA CHWILA, ABY JESZCZE O NIEGO ZAWALCZYĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PRZYBYWAJCIE – wzywa Cecylia Malik i organizatorzy protestu!

zakrzowek protest

Protest na Zakrzówku/ fot. Tomasz Wełna

O co tyle hałasu? Złożony został wniosek o usunięcie 24 drzew, które są objęte zakazem wycinki ze względu na to, że znajdują się na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Tam jest w sumie ok. 200 drzew, które można wyciąć, ale na te 24 trzeba mieć zezwolenie – wspomniała Jolanta Kapica. Sam deweloper unika deklaracji o powstaniu osiedla, jednak budowa pojedynczych bloków umożliwia mu uniknięcie obowiązku otrzymania decyzji środowiskowej.

Co: Piknik protestacyjny w celu ratowania Zakrzówka
Gdzie: Pętla przy ulicy Twardowskiego
Kiedy: 19 maj o godzinie 11:00

Klaudia Mrówka

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ